ابعاد ترانسفورماتور رزینی

ابعاد ترانسفورماتور رزینی

عناوین و سر فصل های این مطلب

در این مطلب قصد بررسی ابعاد ترانسفورماتور رزینی و کاربردهای این محصول در اندازه های مختلف را داریم. ترانسفورماتور همانند دیگر وسایلی که در صنایع به کار می روند با ابعاد مختلف تولید می شود و هر کدام از ابعاد آن کاربرد مشخصی دارند.

به منظور حداکثر بهره وری از این وسیله و استفاده مفید از آن باید ترانسفورماتور متناسب با نیاز خود را خریداری کرد و یکی از مسائلی که در مورد انتخاب ترانسفورماتور متناسب با نیاز و کاربرد آن اهمیت دارد موضوع ابعاد و اندازه ترانسفورماتور است.

با ما همراه باشید تا در مورد ابعاد ترانسفورماتور رزینی صحبت کنیم و با اندازه های مختلف این محصول بیشتر آشنا شوید.

ترانسفورماتور رزینی چیست؟

قبل از صحبت در مورد ابعاد ترانسفورماتور رزینی نیاز است که با خود این وسیله آشنا شوید. ترانسفورماتورها ابزاری هستند که با کمک نیروی مکانیکی انرژی برق را از یک منبع دریافت کرده و به منبع دیگر ارسال میکنند.

به عبارت دیگر ترانسفورماتور رابطه بین منبع نیرو و وسیله یا دستگاهی است که به آن نیرو نیاز دارد.

عملکرد ترانسفورماتور ها متفاوت است.‌ این ابزار هم برای ذخیره سازی انرژی برق و انتقال به موقع آن به منبعی دیگر و هم برای توزیع مساوی انرژی برق در میان چند منبع استفاده می شوند.

به علاوه ترانسفورماتور ها در افزایش یا کاهش انرژی ارسالی به یک وسیله نیز تاثیر دارند. تفاوت کارکرد و موارد استفاده از ترانسفورماتورها یکی از دلایلی است که باعث می شود این وسایل در انواع و ابعاد مختلفی تولید شوند.

از انواع ترانسفورماتور ها می‌توان به ترانسفورماتور خشک رزینی اشاره کرد. در ترانسفورماتورهای خشک رزینی قطعات داخلی ترانسفورماتور در یک لایه اپوکسی رزین قرار می گیرند تا با عایق شدن توسط این لایه از اصطکاک و داغ شدن آنها جلوگیری شود.

ابعاد ترانسفورماتور رزینی متفاوت است و برای صنایع مختلف و کاربردهای متفاوت از آن استفاده می‌شود.

ابعاد ترانسفورماتور رزینی

انواع ابعاد ترانسفورماتور رزینی

تولید ترانسفورماتورهای رزینی از نظر ابعاد و اندازه در حالت‌های مختلفی انجام می‌شود.‌

مقاله پیشنهادی:  مشخصات ترانس قدرت

در یک دسته بندی کلی ابعاد ترانسفورماتور رزینی را به سه دسته ترانسفورماتورهای کوچک، ترانسفورماتور متوسط و بزرگ تبدیل کرد که از نظر کاربری و ویژگی‌های مختلف با هم متفاوت می‌باشند. در ادامه به بررسی کاربردهای انواع ابعاد ترانسفورماتور رزینی می‌پردازیم.

کاربردهای ترانسفورماتور رزینی کوچک

اگر ابعاد ترانسفورماتور رزینی کوچک باشد، معمولاً ولتاژ و کارایی آن هم کمتر خواهد بود. البته کمتر بودن کارایی به معنی کمتر بودن کیفیت این محصول نیست بلکه استفاده از آن در مواردی انجام می شود که نیاز به ترانسفورماتوری با قدرت کمتر دارند.

البته بسته به نوع و کیفیت قطعاتی که در ترانسفورماتورهای با ابعاد کوچک تر استفاده می شود ممکن است قدرت نوع کوچک این محصول بسیار بالا یا متوسط نیز باشد.

کوچک بودن ابعاد ترانسفورماتور رزینی همچنین باعث امکان جابجایی راحت آن می شود. به همین دلیل این وسیله را معمولاً برای مواردی که نیاز به جابجایی ترانسفورماتور باشد استفاده می کنند.

برای مثال ترانسفورماتور هایی که در محیط بیرون از خانه استفاده می شوند مانند انواع که برای روشن کردن چراغ کمپ ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند نیاز به جابجایی از محلی به محل دیگر دارد که برای چنین عملکردی ابعاد کوچک تر ترانسفورماتور مناسب تر است.

کاربردهای ترانسفورماتور رزینی متوسط

اگر ابعاد ترانسفورماتور رزینی متوسط باشد، قطعات آن هم معمولاً به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که قدرت متوسطی در انتقال یا ذخیره سازی جریان برق داشته باشند.

ترانسفورماتورها با ابعاد متوسط معمولاً در مجتمع های مسکونی که چند کنتور برق مشترک داشته یا نیاز به چند ترانسفورماتور برای تقسیم انرژی برق استفاده می شوند.

ترانسفورماتورها با ابعاد متوسط همچنین مناسب استفاده شهری هستند. اگر ابعاد ترانسفورماتور رزینی متوسط باشد بسته به جنس آن و قطعاتی که در داخل آن استفاده می شوند، وزن آن به‌گونه‌ای خواهد بود که امکان جابجایی ترانسفورماتور وجود نداشته باشد یا این کار به سختی قابل انجام باشد.

 کاربردهای ترانسفورماتور رزینی بزرگ

طبیعتاً زمانی که ابعاد ترانسفورماتور رزینی بسیار بزرگ باشد، کاربرد آن هم تخصصی تر میشود. ترانسفورماتورهای رزینی بزرگ معمولاً برای تامین برق دستگاه ها در کارخانجات صنعتی استفاده می‌شوند.

مقاله پیشنهادی:  روغن ترانسفورماتور چیست؟

ابعاد بزرگ ترانسفورماتور رزینی باعث می‌شود که این وسیله وزن بسیار سنگینی داشته باشد و امکان جابجایی آن وجود نداشته باشد به همین دلیل استفاده از نوع بزرگ ترانسفورماتور تنها در مواردی که محل ترانسفورماتور ثابت بوده و عملکرد کاملاً مشخص داشته باشند انجام میشود.

بزرگ بودن ابعاد ترانسفورماتور رزینی همچنین باعث افزایش قیمت این وسیله می‌شود. به همین دلیل خرید این نوع ترانسفورماتورها تنها توسط مجموعه‌هایی که در زمینه‌های فنی و صنعتی فعالیت می کنند به صرفه و قابل انجام است.

آیا امکان سفارشی سازی ابعاد ترانسفورماتور رزینی وجود دارد؟

یکی از سوالات مشتریانی که به ترانسفورماتور ریزی نیاز دارند امکان سفارشی کردن ابعاد ترانسفورماتور رزینی است.

هرچند این وسیله معمولاً در ابعاد استاندارد تولید می شود و مشتریان در نهایت با کمی جستجو می توانند مناسب ترین ابعاد ترانسفورماتور مناسب با فضا و نیاز خود را پیدا کند اما گاهی اوقات نیاز مشتری به گونه ای است که ابعاد ترانسفورماتور باید متناسب با شرایط او باشد.

این موضوع باعث می‌شود که مشتری به سفارشی بودن ابعاد ترانسفورماتور چیزی نیاز داشته باشد. بعضی از کارخانجات برندهای تولید کننده ترانسفورماتور رزینی قالب این محصول را متناسب با نیاز مشتریان می سازند.

اما باید به این نکته دقت کرد که ترانسفورماتور هایی که در ابعاد سفارشی ساخته می شوند معمولاً قیمت بالاتری دارند. این موضوع به دلیل خارج شدن ابعاد مواد اولیه از مقدار تعریف شده برای دستگاه ها و نیاز به استاندارد سازی ترانسفورماتور قبل از تحویل به مشتری است.

روش هایی برای انتخاب بهترین ابعاد ترانسفورماتور رزینی

در نهایت اگر کسب و کاری دارید که نیاز به ترانسفورماتور برای انجام آن است یا به هر دلیل قصد خرید این وسیله را دارید باید به این نکته دقت کنید که ترانسفورماتور مورد نظر خود را با ابعاد و اندازه مناسب انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی:  ترانس برق صنعتی

همانطور که گفتیم ابعاد ترانسفورماتور رزینی در عملکرد این محصول و قیمت آن تاثیر گذار است بنابراین انتخاب ترانسفورماتور در اندازه مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای انتخاب مناسب ترین ترانسفورماتور رزینی با توجه به نیازهای خود، چند نکته کلی را در نظر داشته باشید و این کار را به ساده ترین شکل انجام دهید. این نکات عبارتند از:

  • ترانسفورماتور را برای چه کاربردی خریداری میکنید؟ اگر قصد استفاده خانگی از ترانسفورماتور را دارید، کوچکترین ابعاد ترانسفورماتور رزینی هم مناسب شماست اما اگر قصد استفاده از این وسیله در کارخانه یا کارگاه تولیدی خود را دارید بهتر است به سراغ اندازه بزرگ و متوسط ترانسفورماتور بروید.
  • چقدر این وسیله را جابجا می کنید؟ وزن و قابلیت جابجایی ترانسفورماتور در هر کدام از ابعاد ترانسفورماتور رزینی متفاوت است به همین دلیل اگر قصد جابجایی این وسیله را دارید یا کاربری شما به گونه ای است که این وسیله محلی ثابت نخواهد داشت بهتر است ابعاد ای را انتخاب کنید که جابجایی آن چندان مشکل نباشد.
  • چقدر فضا دارید؟ هر چند ترانسفورماتور رزینی نوعی بی خطر از ترانسفورماتورهاست و استفاده از آن خطری ندارد اما بهتر است آن را در فضای قرار داد که اطراف آن به اندازه کافی خالی باشد. ابعاد ترانسفورماتور رزینی مورد نظر خود را به گونه ای انتخاب کنید که از هر طرف فضای کافی برای رد و بدل شدن هوا در اطراف دستگاه وجود داشته باشد.

ابعاد ترانسفورماتور رزینی

نتیجه گیری

اطلاع از ابعاد ترانسفورماتور رزینی برای همه خریداران این محصول الزامی است و به تهیه محصول کاملاً کاربردی و جلوگیری از ضرر و زیان آنها در خرید کمک می کند.

اگر با ترانسفورماتور رزینی و کاربردهای آن در هر اندازه این محصول آشنایی دارید می توانید فورا اقدام به خرید کنید اما اگر با انواع مختلف این وسیله و ویژگی های آن در هر اندازه آشنا نیستید بهتر است این کار را پس از مشورت با متخصصین فروش این محصول انجام دهید.

مقالات پیشنهادی

ترانس افزاینده

ترانس کنترل