اجزای ترانس هرمتیک

اجزای ترانس هرمتیک

عناوین و سر فصل های این مطلب

اجزای ترانس هرمتیک در کیفیت این محصول تاثیر بسیار زیادی دارد و بایستی تک تک این اجزا با بهترین متریال طراحی و تولید شده باشد . ترانس هرمتیک یکی از جدیدترین و با کیفیت ترین ترانسفورماتور های موجود در بازار بوده که به راحتی ولتاژهای بالا را به ولتاژی استاندارد تبدیل نموده و آن را برای بخش های متعدد توزیع و پخش خواهد کرد‌ .

قطعات و تجهیزات بکار رفته شده در این دستگاه سبب بهبود عملکرد و رفع اختلالات موجود در ترانسفورماتور می شود ‌. هدف ما در این مقاله ارائه توضیحاتی در خصوص اجزای ترانس هرمتیک بوده و از شما خواهشمندیم تا ما را در این مطلب به همراهی کنید .

منظور از ترانس هرمتیک چیست؟

برای آن که بتوانیم یک توضیح کامل در خصوص اجزای ترانس هرمتیک ارائه دهیم ، ابتدا بایستی به صورت مختصر ترانسفورماتور هرمتیک را تعریف نماییم .

ترانسفورماتور یک دستگاه و یا تجهیز الکتریکی بوده که در اثر القای الکترومغناطیسی دمای ناشی از نیروی الکتریسیته با ولتاژ بالا را از بین می برد و با تبدیل آن به ولتاژ های پایین و استاندارد آن را وارد مدار الکتریکی کرده و برای بخش های مختلف ارسال می نماید .

ترانسفورماتور ها با استفاده از طراحی متعددی تولید شده که یکی از پرکاربردترین آن ها ترانسفورماتور روغنی است ، البته این نوع ترانس نیز دارای مدل های متعددی بوده و یکی از مهمترین آن ها ترانس هرمتیک است .

این نوع ترانس از روغن برای کاهش دمای ولتاژ استفاده می کند ، البته درون آن یک سری قطعات تعبیه شده که مانع از فساد و کاهش مقاومت روغن و همچنین انفجار ترانس ناشی از افزایش دما می شوند . تمامی این فرایندها در اثر انسجام اجزای ترانس هرمتیک رخ می دهد .

اجزای تشکیل دهنده این دستگاه اهمیت بسیاری دارند و تعیین کننده عملکرد ، توزیع و انتقال الکتریسیته به بهترین نحو ممکن هستند .

اجزای ترانس هرمتیک

بررسی اجزای ترانس هرمتیک

در این قسمت از محتوا علاوه بر آن که اجزای تشکیل دهنده ترانسفورماتور هرمتیک را معرفی می‌کنیم ، یک توضیح مختصر در رابطه با نحوه عملکرد آن نیز ارائه خواهیم داد . به موارد زیر توجه کنید ؛

 • هارمونیک: یکی از قطعات موجود در ترانسفورماتور هرمتیک بوده و حضورش در این تجهیر اهمیت بسیار زیادی دارد . در واقع هارمونیک وظیفه داشته تا شکل موج ولتاژ ها را تغییر دهد ، ولتاژهای ورودی ترانسفورماتور با نام سبسنوسی شناخته می شوند ، چرا که امواج آنها کاملا شبیه تابع سینوس است .

در اثر عملکرد هارمونیک ها و محاسباتی آن ، ولتاژهای خروجی غیر سینوسی خواهند بود . هارمونی سوم و پنجم در ترانسفورماتور با اهمیت بوده و برای برطرف کردن آن از سیم خنثی ترانس نیز استفاده می کنند .

 • نقطه خنثی: یکی از مهمترین اجزای یک ترانس را یا ترانسفورماتور نقطه خنثی است ، سه عدد فاز در یک ترانس بوده که در اثر اختلاف آنها و عدم تعادل میان فازها شاهد چرخش ولتاژ هستیم ، در اثر فازهای ورودی و خروجی ولتاژ ها با همدیگر متفاوت خواهند بود .

در صورتی که نقطه خنثی در ترانسفورماتور وجود نداشته باشد ، به جای اختلاف میان سه فاز تعادل ما بین آنان ایجاد می شود ، به همین جهت برای برطرف کردن تعادل و عدم چرخش ولتاژ از نقطه خنثی استفاده می ‌شود که البته طراحی فازها و نقطه ختثی وابسته به شرکت کمپانی و سازنده بوده و جزو نکات کلیدی محسوب می شود .

 • سیم پیچ در ترانسفورماتور: برای ایجاد فاز ترانسفورماتور به سیم‌ پیچ احتیاج بوده ، سیم پیچ ها به عنوان مدار الکتریکی عمل کرده و انتقال ولتاژ با استفاده از آنها شکل خواهد گرفت .

سیم پیچ ها در ترانسفورماتور به شکل مثلثی ، زیگزاگی و ستاره ای هستند ، که یک سری اتصالات خاص را به وجود می آورند . اتصالات ایجاد شده در اثر سیم پیچ ها دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و کاملاً با یکدیگر متفاوت خواهند بود .

 • هسته ترانس: هسته ترانسفورماتور قطعه ای است که در روغن غوطه ور می شود و برای سه هدف خنک کردن ترانسفورماتور ، ایزولاسیون ساز ها نسبت به همدیگر و همچنین نسبت به بدنه طراحی شده است .

در حال حاضر دو نوع هسته ذره‌ای و هسته‌ای برای ترانسفورماتور  طراحی شده ، که تولید آن ها با بهره مندی از تکنولوژی روز دنیا انجام می شود .

 • تپ چنجر: افت ولتاژ در ترانسفورماتورها امر طبیعی است ، که برای جبران نمودن آن از سیم پیچ استفاده می شود که بر روی ثانویه و اولیه نصب خواهد شد .

در صورتی که خواهان تغییر اتصال باشیم ، تنها کافیست ولتاژ دو سر ورودی را تغییر یابند . این عملیات به عنوان تپ چنجر شناخته شده و سبب برطرف شدن افت ولتاژ در ترانسفورماتور خواهد شد .

 • تغییر دهنده بازده خروجی: یکی از وظایف مهم ترانسفورماتور تغییر ولتاژ خروجی خواهد بود ، برای این که بتوان بازه ولتاژ خروجی را در ترانسفورماتور به خوبی تغییر داد .

از یکسری قطعات الکتریکی استفاده شده که در کنار هم به عنوان تغییر دهنده بازده خروجی ترانسفورماتور شناخته می شوند . این اجزا عبارتند از ؛ تحریک ژنراتور ، سلف و خازن ، ترانس مجهز به زیر بار و موتور سنکرون

اجزای ترانس هرمتیک

 • بوشینگ: ترانسفورماتورها در معرض بارش باران ، برف و رطوبت هستند . به همین دلیل باید بدنه داخلی و خارجی آن کاملا عایق شود ، برای عایق بندی ترانسفورماتور از موادی استفاده شده که به آنها بوشینگ گفته خواهد شد . با استفاده از بوشینگ امکان نصب ترانسفورماتور در معرض رطوبت وجود دارد .
 • روغن سنج: روغن سنج دارای درجه بندی خاصی است که نشان دهنده سطح روغن ترانسفورماتور می باشد ‌. مقدار روغن در ترانسفورماتور اهمیت بسیار زیادی داشته و به بایستی برای سنجش آن از روغن سنج استفاده شود .
 • هواگیر: روغنی که درون ترانسفورماتور قرار دارد ، برای انجام فعالیت خود به بهترین نحو ممکن بایستی از اکسیژن و هوا دور باشد .برای جلوگیری از برخورد و اتصال روغن با اکسیژن از یک هواگیر استفاده می شود .

هواگیر هرگونه هوای حبس شده در روغن را شناسایی کرده و آن را جذب می کند . با این وجود با فساد روغن و همچنین کاهش مقاومت آن مواجه نخواهیم بود .

 • محفظه روغن: برای این که بتوان روغن را به خوبی درون ترانسفورماتور قرار داد و از خاصیت خنک کنندگی آن استفاده نمود ، نیاز محفظه روغن داریم .

محفظه روغن به صورت یک سیکل چرخش بوده و روغن درون آن حرکت می کند . هنگام افزایش دمای روغن در اثر برخورد با خنک کننده ها دمای آن کاهش یافته و مجدداً به حالت اولیه باز خواهد گشت . شکل و طراحی مخزن روغن در ترانسفورماتور اهمیت بسیار زیادی دارد .

 • منبع انبساط: منبع انبساط در ترانسفورماتور هرمتیک یک قطعه بسیار مهم است ، این منبع انبساط باعث شده تا فضای مناسب در اختیار روغن قرار بگیرد ‌.

روغن هنگام بالا رفتن دما دچار افزایش حجم شده و در صورتی که فضای کافی در اختیارش نباشد، احتمال انفجار ترانسفورماتور وجود دارد . به همین دلیل یک منبع انبساط ارتجاعی درون ترانس هرمتیک تعبیه شده است .

کلام نهایی

ترانسفورماتور هرمتیک یکی از مهم ترین و با کیفیت ترین ترانس های موجود در بازار بوده که در اثر انسجام اجزای ترانس هرمتیک شاهد فعالیت منحصر به فرد این دستگاه هستیم .

منبع انبساط ، محفظه روغن ، هواگیر ، روغن سنج ،بوشینگ ، تغییر دهنده بازده خروجی ترانسفورماتور ، تب چنجر ، هسته ترانسفورماتور ، سیم پیچ ، نقطه خنثی و هارمونیک اجزای ترانس هرمتیک می باشند که بایستی با بهترین کیفیت ممکن تولید شوند .

در اثر انسجام قطعات با کیفیت شاهد محصولی منحصر به فرد خواهیم بود ، یکی از بهترین ارائه دهندگان ترانسفورماتور هرمتیک مجموعه طاها ترانس در بازار است . اگر خواهان خرید این محصول هستید ، با خیال راحت به طاها ترانس مراجعه کنید .

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس افزاینده