بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و روش های پیش‌گیری آن

بررسی علل آسیب دیدن ترانسهای توزیع و روش های پیش‌گیری آن

عناوین و سر فصل های این مطلب

علل آسیب دیدن ترانس های توزیع بسیار گسترده است و شامل موارد بسیاری مانند اضافه بار، نشتی روغن و … می شود. از آنجایی که ترانس های توزیع در ارسال برق شهرهای مسکونی و شهرک های صنعتی نقش اصلی را ایفا می کنند.

باید به درستی انتخاب و به طور دوره‌ای سرویس و بررسی شوند، تا از خرابی ها و ایرادهای ان ها با خبر شد و پیش از اینکه خسارات زیادی به بار آید یا قطعی برق طولانی مدت را متحمل شوید، باید آن را برطرف نمود.

در این مقاله از تیم مهندسی طاها ترانس با ما باشید تا شما را با علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و راه های پیشگیری از وقوع این حوادث به طور مفصل آشنا کنیم‌‌.

عوامل آسیب‌ دیدن ترانس های توزیع

ترانس های توزیع یکی از مهمترین اجزای شبکه برق هستند، که هر گونه ایرادی در آنها اختلالات بسیاری در زندگی روزمره افراد پدید می آورد. این ترانس ها تحت تاثیر عوامل مختلفی صدمه می بینند، که در این بخش از مقاله به بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع می پردازیم. این عوامل عبارتند از؛

اضافه بار:

در صورتی که به دلایل مختلفی چون افزایش بار شبکه، نشت روی مقره ها و رسانا ها اضافه بار ایجاد شود و کلید روی تابلوی ترانس فعال نشود، با بالا رفتن جریان رسانا های ترانسفورماتور، تلفات اهمی ترانس افزایش می یابد. تحت چنین شرایطی تبادل حرارتی تولید شده از حرارت تبادلی پیشی می گیرد که به آسانی رفع نمی شود و در نهایت به عایق ترانسفورماتور صدمه وارد می شود.

مقاله پیشنهادی:  آشنایی با انواع اندوکتور ها

برای پیشگیری از این صدمه باید میزان قدرت، بار و بارگیری های ترانس را متناسب با شبکه برق به درستی انتخاب کنید.‌ اغلب ترانسفورماتور هایی که باری کمتر از سی تا چهل درصد باری نامی خود دارند را کم بار و بالاتر از 70 درصد را پر بار می نامند.‌ در صورتی که ویژگی های ترانس معادل با شبکه برق باشد این مشکل در آن ایجاد نمی شود.

·         نشت روغن

یکی دیگر از علل آسیب دیدن ترانس های توزیع نشتی روغن است. این مشکل زمانی پیش می آید که میزان روغن درون ترانس کم می شود و هوا به داخل مخزن ترانسفورماتور وارد می شود. از آنجایی که مقاومت الکتریکی هوا بسیار پایین تر از روغن است، در ترانس قوس به وجود می آید و صدمه می بیند.

برای پیشگیری از این مشکل باید به طور دوره ای روغن ترانس را بررسی کنید، برای آگاهی از نشتی روغن باید سطح روغن، رطوبت درپوش، رادیاتورها و زیر ترانسفورماتور را بررسی کنید.‌

عوامل آسیب‌ دیدن ترانس های توزیع

·         نفوذ رطوبت

یکی دیگر از علل آسیب دیدن ترانس های توزیع نفوذ رطوبت است. در صورتی که درون روغن ترانس ذرات آب وجود داشته باشد، استقامت الکتریکی آن بسیار پایین می آید و این عامل نیز قوس را در روغن ایجاد نموده و سبب آسیب رساندن به ترانس می شود.

برای پیشگیری از بروز این مشکل باید به طور دوره‌ای روغن ترانس را تست و آزمایش کنید، تا متوجه نفوذ رطوبت به داخل محفظه روغن شوید‌.‌

·         اضافه ولتاژهای موقت

اضافه ولتاژهای موقت نیز یکی از علل آسیب دیدن ترانس های توزیع هستند. با اینکه ترانسفورماتور ها قادرند ولتاژ بیش از حد نامی را برای مدت زمان کوتاهی تحمل کند، با این حال اضافه ولتاژها سبب اشباع رفتن هسته و پدید آمدن هارمونیک می شود. هارمونیک های بالاتر از فرکانس نامی، تلفات هسته را افزایش داده و سبب ایجاد حرارت در هسته می شود، که باعث عدم تبادل حرارتی لازم و خرابی عایق ها می شود.

مقاله پیشنهادی:  ترانس کاهنده DC

اصولا اضافه ولتاژ موقت در شبکه هایی که طول فیدرها کوتاه است، ایجاد نمی شود، برای عدم بروز این مشکل در ترانس های توزیع به طول فیدرها توجه کنید.‌

مقاله پیشنهادی: ترانس سفارشی

  • آلودگی روغن ترانس

آلودگی روغن ترانس یکی دیگر از علل آسیب دیدن ترانس های توزیع است. در طول انجام عملیات ترانسفورماتور با گردش روغن میان رساناها و هسته، روغن قدیمی و سطح آنها تمیز می شود و ذرات جدا شده از جداره ها اغلب به شکل لجن و رسوب در کف تانک ته نشین می شوند.

ته نشین شدن این مواد آلوده موجب پایین آمدن استقامت الکتریکی روغن و آسیب دیدن ترانس های توزیع می شوند.‌ برای پیشگیری از این مشکل باید روغن ها را به صورت دوره ای تست و در صورت نیاز ایراد آن را برطرف یا به طور کلی روغن را تعویض کنید.

  • اضافه ولتاژ های گذرا

اضافه ولتاژ گذرا اغلب به دلیل صاعقه که یک اضافه ولتاژ بیرونی است و کلید زنی که یک اضافه ولتاژ داخلی است، پدید می آید. با ارسال اضافه ولتاژ زیادی به ترانس ها عایق خراب می شود و دمای ترانسفورماتور افزایش می یابد.‌

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد اضافه ولتاژهای گذرا نصب برق گیر در نواحی ارتباطی سر کابل ها، خطوط و ایستگاه های هوایی است.‌

  • عمر بالای ترانس

یکی دیگر از علل آسیب‌ دیدن ترانس های توزیع طول عمر بالای آن است. در اثر گذر زمان خواص عایق خشک از بین می رود که حتی با روغن کاری نیز احیا نمی شود، در چنین شرایطی باید ترانس را تعویض کرد.‌

مقاله پیشنهادی:  ترانسفورماتورهای هوشمند کارهای ما را آسان می کنند

·         بالا رفتن دمای محیط

از دیگر علل آسیب دیدن ترانس های توزیع بالا رفتن دمای محیط است. در واقع زمانی که اختلاف دمای درون ترانس با محیط پست به علت بالا رفتن دما کم شود، تبادل حرارتی میان ترانس و هوا پست کاهش می یابد و حرارت ایجاد شده در ترانس محبوس می شود، که در نهایت سبب خرابی عایق ترانس خواهد شد.

برای پیشگیری از وقوع این مشکل برای ترانس های هوایی باید از فن استفاده نمود، که متاسفانه امکان نصب فن برای ترانس های هوایی وجود ندارد و تنها راه کاهش بار است.

سخن پایانی

مقاله بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع و روش های پیش‌ گیری توسط تیم صنعتی طاها ترانس نوشته شده است. شرکت طاها ترانس یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع ترانس در ایران است.

این شرکت تمام محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت تولید از طریق سایت طاها ترانس به سراسر ایران عرضه می دارد. اگر برای علت خرابی ترانس و رفع آن نیز نیاز به مشاوره دارید کارشناسان ما در بخش پشتیبانی به شما کمک خواهند کرد.‌