بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع

عناوین و سر فصل های این مطلب

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع در مقاله پیش رو مورد بررسی قرار می گیرد. ترانسفورماتور های سری توزیع، ولتاژ جریان را در سطحی قابل قبول کنترل می کنند. این سیستم الکتریکی با این که توانایی قرارگیری در ابتدای شبکه را دارد، اما در برخی مواقع آسیب می بیند.

با آگاهی از علل آسیب ها و نقص های ماشین می توانید بر عمر مصرف آن بیفزایید. ماشین های صنعتی از آسیب به دور نیستند. شما بایستی راه حلی موثر برای بهبود وضعیت آن ها در شرایط عملیاتی بیابید.

در ادامه درباره آسیب های ترانس توزیع و راه های مقابله با آن صحبت می کنیم، با ما همراه شوید.

علل خرابی های ترانس های توزیع

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع به بهبود عملکرد ماشین کمک می کند. ترانسفورماتور ها از بهترین دستگاه های قدرت در شبکه های الکتریکی هستند.

آن ها قابلیت توزیع جریان را در دو سطح متفاوت دارند. همچنین میزان نویز های جریان را به حداقل می رساند، تا شرایطی ایده آل برای کار دستگاه ها برقرار سازند.

ترانسفورماتور های توزیع به دلایل مختلفی آسیب می ببینند. جهت بهبود وضعیت سیستم ها، نسبت به عملکرد و صدا های تولید شده از ترانس حساس باشید. هر گونه تغییر صدا یا افت جریانی در شبکه نشانه ای از خرابی این ماشین است. در زیر به بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع می پردازیم؛

 1. بار اضافی: استفاده از بار اضافی یا عدم تطابق بین بار و ظرفیت ترانسفورماتور منجر به گرم شدن زیاد آن و آسیب دیدن سیم ‌های پیچ‌ می شود.
 2. کوتاهی: مبحث بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع، مطالب بسیاری دریاره کارایی و عملکرد این ماشین شرح می دهد. وقوع کوتاهی در سیستم برق، خرابی ترانس توزیع را به دنبال دارد. در صورت وقوع کوتاهی، جریان بسیار بالا و ولتاژ بسیار پایین به سیستم منتقل می‌ شود، که به قطعات داخلی ترانس آسیب می زند.
 3. ارتفاع ولتاژ: اگر ولتاژ ورودی به ترانسفورماتور از حد مجاز بیشتر باشد، مشکلات سختی برای سیستم به وجود می آید.
 4. عدم نگهداری مناسب: بررسی علل آسیبی دیدن ترانس های توزیع، بایستی به صورت پیوسته صورت گیرد. عدم نگهداری و نظافت منظم از آن یکی از دلایل خرابی سیستم های توزیع جریان است. زنگ زدگی، آلودگی و رسوبات مواد منجر به افزایش دائمی دما و کاهش عمر مفید ترانسفورماتور ها می شود.
 5. عوامل خارجی: عوامل خارجی مانند؛ سوء استفاده، حوادث، زلزله یا سیل به طور مستقیم به ایمنی دستگاه لطمه وارد می کند.
 6. عیوب ساختاری: ضعف ساختمان ترانس جریان بیشترین ضربه را به عملکرد و راندمان ماشین می زند. شرکت ها باید پیش از توزیع آن در بازار از کیفیت و سلامت تولیدات مجموعه مطمئن شوند.
مقاله پیشنهادی:  حفاظت ترانس قدرت

با توجه به این علل، نگهداری و نظارت منظم بر ترانسفورماتور های توزیع، استفاده بهینه از آن ها و اجتناب از بار اضافی و شرایط نامناسب به حفظ عمر مفید و کاهش احتمال آسیب های ماشین کمک می کند.

ارور های ترانس های توزیع

مقاله بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع، جامع و مفید است. ترانس های توزیع مطابق با آخرین تکنولوژی های جهانی تولید می گردد. این تجهیز صنعتی، توانایی لازم برای کار در خطوط شبکه را دارد.

با بهره برداری از آن، جریانات الکتریکی به صورت پیوسته کنترل می شود. همچنین سایر ابزار آلات مجموعه در تماس با ولتاژ های نامناسب قرار نمی گیرند. خطا ها و مشکلات رایجی که در ترانسفورماتورهای توزیع شکل می گیرد، باعث افت جریان و نفوذ نویز های الکتریکی به شبکه می شود.

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع به ما کمک می کند، تا راه حلی موثر برای حفظ عملکرد تجهیز در پیش بگیرید. از ارور های رایج ترانسفورماتور های قدرت می توان بهه موارد زیر اشاره کرد؛

 • نشت روغن: نشت روغن از ترانسفورماتو نشانه ‌ای از خرابی یا ضعف در سیستم روغن یا اتصالات می باشد.
 • دمای بالا: افزایش ناگهانی دمای تجهیز خبر از وجود مشکلات فنی در عملکرد ترانسفورماتور است. مثلاً بار اضافی، کوتاهی الکتریکی یا مشکل در سیستم خنک‌ کننده.
 • نویز و صدا های غیرعادی: صدا هایی ناشی از ارتعاشات یا نویز های غیرعادی به نقص در بخش‌ های مختلف ترانسفورماتور اشاره دارد.
 • کاهش ولتاژ یا عملکرد: کاهش ولتاژ خروجی یا کاهش عملکرد ترانسفورماتور به علت خرابی در قسمت‌ های الکتریکی یا مکانیکی آن می باشد.
 • حرارت بیش از حد: وجود خرابی و مشکل در سیستم خنک ‌کننده، عملکرد ماشین را با افزایش حرارت رو به رو می کند.
 • اختلالات در عایق ‌ها: نشت جریان، شکستگی عایق‌ ها یا مشکلات مربوط به عایق‌ ها با مشکلات جدی در ترانسفورماتور همراه است.
 • و…
مقاله پیشنهادی:  پتانسیومتر چیست، چگونه کار می کند؟

در هر صورت، شناسایی و رفع مشکلات به موقع و انجام بازرسی‌ های دوره ‌ای توسط تکنسین‌ های متخصص از وقوع مشکلات بزرگ جلوگیری کند و عمر مفید ترانس را افزایش دهد.

 

ارور های ترانس های توزیع

آیا ترانسفورماتور توزیع نیاز به سرویس و نگهداری دارد؟

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع باید توسط تکنسین های متخصص انجام شود. ترانسفورماتور های توزیع نیاز به نگهداری و تعمیر دارند. این نوع دستگاه ها برای توزیع برق در شبکه‌ های جریان استفاده می ‌شوند. جهت حفظ عمر مفید و کاهش احتمال خرابی و آسیب دیدگی محصول باید به تعمیر و سرویس آن بپردازید.

ترانسفورماتور ها به دلیل عملکرد در شبکه‌ های برق با شرایط نا مطلوبی مانند؛ بار اضافی، کوتاهی، ارتفاع ولتاژ و… مواجه هستند. این شرایط منجر به گرم شدن زیاد تجهیز، آسیب دیدن سیم پیچ‌ها و حتی از کار افتادگی آن می شود.

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع مشخصه ای عالی برای سنجش توان الکتریکی آن است. تعمیر و نگهداری منظم ترانسفورماتور های توزیع شامل؛ بررسی وضعیت فیزیکی آن ها، تعویض قطعات خراب شده، تنظیم ولتاژ و جریان، پاکسازی روغن و تست عملکرد صحیح قطعات است.

با انجام این اقدامات، عملکرد و عمر مفید ترانسفورماتور را تضمین خواهید کرد. همچنین احتمال خرابی و آسیب دیدگی قطعات ماشین به حداقل می رسد.

مقاله پیشنهادی: ترانس افزاینده

چه موقع نسبت به تعمیر و سرویس ترانس توزیع اقدام کنیم؟

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع، راهی برای بهینه سازی عملکرد این دستگاه است. زمان انجام تعمیر و سرویس ترانس ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. در زیر چند مورد از علائم مشترکی که نشان می دهد، هم اکنون زمان تعمیر دستگاه آورده شده است؛

 1. افزایش دما: اگر دمای ترانسفورماتور به طور ناگهانی افزایش یافته یا بیش از حد معمول است، نشانه ای از وجود مشکل در عملکرد آن می باشد. در این صورت، تعمیر و سرویس ترانسفورماتور لازم است.
 2. نویز و صدا های غیرعادی: صدا ها یا نویز های غیر عادی را نادیده نگیرید. این عامل بیانگر خرابی در بخش های داخلی ماشین است. در این صورت، تعمیر ترانسفورماتور توزیع ضروری می باشد.
 3. کاهش عملکرد: افت جریان به معنای کاهش عملکرد تجهیزات کنترل کننده برق می باشد. اگر کیفیت برق خروجی کم شده است، با تعمیر این تجهیز، نیروی از دست رفته ماشین را بازیابی کنید.
 4. بی ‌ثباتی برق و وقوع اختلالات: بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع، را جدی بگیرید. در صورتی که ترانسفورماتور بی ‌ثباتی برقی را تجربه کند، مانند تغییرات بیشتر از حد ولتاژ خروجی، نیاز به تعمیر و سرویس دارد.
مقاله پیشنهادی:  ساخت ترانس 220 به 12 ولت

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع، مولفه ای مناسب برای حفظ عملکرد الکتریکی شبکه ای است. علاوه بر این، استفاده از برنامه‌ های نگهداری پیشگیرانه و انجام بازرسی ‌های دوره ‌ای به شناسایی زود هنگام مشکلات و نیاز های تعمیر و سرویس کمک مس کند.

رعایت دستورالعمل تولید کننده و استاندارد های مربوطه نیز در تعیین زمان صحیح برای تعمیر و سرویس ترانسفورماتور های توزیع مفید است.

 

چه موقع نسبت به تعمیر و سرویس ترانس توزیع اقدام کنیم؟

سخن پایانی

بررسی علل آسیب دیدن ترانس های توزیع، در مطالب فوق توضیح دادیم. خرابی های این دستگاه، آسیب های جدی برای سیستم های الکتریکی به دنبال دارد.

برای حفظ پایداری ماشین، در زمان های مشخصی از سال به تعمیر و سرویس آن بپردازید. جهت درخواست پکیج تعمیرات این ماشین توانمند به مجموعه بزرگ طاها ترانس مراجعه نمایید.

در این شرکت اینترنتی علاوه بر دریافت خدمات تعمیر و نگهداری ترانس می توانید سوالات خود را مستقیما از کارشناسان ما بپرسید.