تابلو برق ایزوله چیست؟

تابلو برق ایزوله

عناوین و سر فصل های این مطلب

تابلو برق ایزوله یکی از بهترین ابزار آلات الکتریکی است، که در مصارف حساسی مثل بیمارستان ها به کار گرفته می شود. این تجهیز توانمند در برابر خطرات برق گرفتگی از افراد و تجهیزات موجود در شبکه محافظت می کند.

در تابلو های ایزوله، جریاناتی محافظت شده در گردش است. انواع این سیستم همانند سایر ترانسفورماتور ها از شبکه و تجهیزات الکتریکی در برابر جریانات نامناسب و شوک های الکتریکی قدرتمند محافظت می کنند.

با نصب این سیستم، شبکه ای قدرتمند در ساختمان خود بنا سازید‌. در ادامه درباره مشخصات و خصوصیات بارز این دستگاه صحبت می کنیم، با ما همراه شوید.

معرفی تابلو ایزوله

تابلو برق ایزوله (Isolation Panel) به آن تابلو جدا کننده (Separation Panel) نیز گفته می ‌شود. این محصول یک نوع تابلوی الکتریکی است، که برای جدا سازی و ایزوله کردن تجهیزات الکتریکی از تغذیه برق مورد استفاده قرار می گیرد.

این تجهیز معمولاً در صنایع و سیستم ‌های بزرگ نصب می گردد. تابلو های برق در ایمنی و حفاظت از تجهیزات الکتریکی نقش مهمی دارند. این دستگاه برای جدا سازی تجهیزات از منابع تغذیه برق به کار گرفته می شوند، تا از خطرات برقی، ناهنجاری‌ های الکتریکی در مواقع اضطراری و تعمیرات ایمنی حفاظت گردد.

تابلو برق ایزوله به صورت جداگانه و مستقل از سیستم اصلی برق قرار می ‌گیرد. با استفاده از مدار ها و قطعات خاص، ارتباط الکتریکی بین تجهیزات و تغذیه برق را قطع می ‌کنند. تابلو های ایزوله از استاندارد های ویژه ای برای محافظت از شبکه و اجزای آن بهره می برند.

این دستگاه نیرومند، سخت و نیرومند است. با اجرای این دستگاه در شبکه های الکتریکی، جریانات الکتریکی در مسیر تعیین شده به گردش در می آیند. میزان آسیب دیدگی شما به حداقل می رسد. همچنین بر سلامت و ایمنی ابزارآلات الکتریکی و الکترومکانیکی افزوده می شود.

تابلو برق ایزوله یک فناوری جدید در صنعت الکترونیک است. این سیستم ایمن در مدل های صنعتی و خانگی تولید می شود. مشتریان عزیز متناسب با نیاز مجموعه به خرید این محصول بپردازند.

مقاله پیشنهادی:  فروش ترانس ایزوله

اجزای اصلی تابلو برق ایزوله

تابلو برق ایزوله (Isolation Panel) یک تابلوی الکتریکی است، که برای ایزوله کردن تجهیزات الکتریکی از تغذیه برق استفاده می ‌شود. این دستگاه نیرومند متشکل از قطعات الکتریکی و مکانیکی متعددی است.

قدرت و سرعت العمل این دستگاه به قطعات و ابزار آلات جانبی آن بستگی دارد. در صورتی که تولید کنندگان برای تولید این محصول از تجهیزات اصل و بروز بهره ببرند، این تجهیز در کنترل جریانات قدرتمند است. اجزای اصلی تابلو برق ایزوله عبارتند از؛

 • قاطع: قاطع برق یک قطعه الکترومکانیکی است، که در صورت بروز خطا های الکتریکی مانند؛ جریان بیش از حد، کوتاه‌ سیمی یا اتصال زمین، نسبت به قطع وصل کردن تغذیه برق را اقدام می کند. این تجهیز در تابلو ایزوله به منظور جداسازی تجهیزات از تغذیه برق نصب می گردد.
 • قطع ‌کننده: این تجهیز یک سوئیچ قابل دسترس است، که برای قطع و وصل تجهیزات از تغذیه برق به کار می رود. با استفاده از قطع ‌کننده، تجهیزات الکتریکی می‌ توانند به طور کامل از تغذیه برق جدا شوند.
 • فیوز: فیوز ها در تابلو برق ایزوله برای حفاظت از تجهیزات الکتریکی در برابر جریان بیش از حد استفاده می شوند. فیوز ها در صورت بروز جریان بیش از حد، سوخته و اتصال برق را قطع می ‌کنند. این قطعه به عنوان یک محافظ برق نصب می گردند.
 • رله حفاظت: رله حفاظت یک دستگاه الکترونیکی است، که برای تشخیص و حفاظت در برابر خطراتی مثل؛ جریان بیش از حد، ولتاژ بالا، کوتاهی سیم و اتصال کوتاه از شبکه جریان حمایت می کند.
 • و…

هر یک از تجهیزات فوق نقش بسیار مهمی در عملکرد تابلو برق ایزوله دارد. با حذف هر یک از قطعات فوق، دستگاه از کار می افتد و نمی تواند در برابر جریانات نامناسب از شبکه محافظت کند.

بیشتر بخوانید: کلید های فرمان چه کاربردی دارند؟

مزایای استفاده از تابلو برق ایزوله

استفاده از تابلو برق ایزوله در سیستم‌ های الکتریکی دارای مزایای متعددی است. این تجهیز توانمند بسیار سریع و کاربردی می باشد. با کنترل جریانات، محیط کار دستگاه ها را بهینه سازی می کنند. به طوری که حتی با وجود عوامل آسیب زا نیز سیستم، پرقدرت به فعالیت خود ادامه می دهد.

مقاله پیشنهادی:  تعمیر ترانس سوئیچینگ

این دستگاه جزو ابزار آلات مهم در کسب و کار های حساس به حساب می آید. با اجرای این دستگاه در شبکه اصلی ساختمان، همواره جریاناتی ثابت به سیستم های الکتریکی منتقل می گردد. در زیر به برخی از مزایا استفاده از تابلو های برق ایزوله اشاره می ‌کنیم؛

 • ایمنی بالا: افزایش سطح ایمنی از مزایای اصلی نصب این تجهیز در ساختمان است. با جدا سازی تجهیزات الکتریکی از تغذیه برق، خطراتی مانند شوک الکتریکی، اتصال زمین، کوتاه ‌سیمی و… کاهش می‌ یابد.
 • حفاظت تجهیزات: تابلو برق ایزوله به عنوان یک لایه حفاظتی اضافی عمل می‌ کند. این تجهیز می ‌تواند از تجهیزات الکتریکی در برابر جریان بیش از حد، ولتاژ های غیر معمول، کوتاه‌ سیمی و سایر خطرات محافظت کند.
 • امکان تعمیرات و تعویض: با استفاده از این دستگاه، تجهیزات الکتریکی را به صورت مستقل از سیستم اصلی مدیریت کنید. تابلو های ایزوله، شبکه شما را در برابر مشکلات سخت بهینه می سازد.
 • افزایش قابلیت اطمینان: با استفاده از این نوع تجهیزات، امکان جدا سازی و ایزوله کردن تجهیزات الکتریکی از تغذیه برق وجود دارد. این امر باعث می ‌شود، تا در صورت بروز خطا در یکی از تجهیزات، تاثیر آن بر روی سایر تجهیزات کاهش یابد و قابلیت اطمینان سیستم بالا رود.
 • امکان تست و عیب ‌یابی: این دستگاه به شما اجاره می دهد، تجهیزات الکتریکی را به صورت مستقل از سایر سیستم های موجود در ساختمان تست و عیب‌ یابی کنید.

کاربرد تابلو برق ایزوله

تابلو برق ایزوله از سیستم های محافظتی برتر در بازار است. این تجهیز کارآمد توانایی بهینه کردن شبکه های جریان را دارد. با بهره گیری از این محصول، امکان آسیب دیدگی مجموعه شما به حداقل می رسد.

برخلاف سایر تجهیزات الکتریکی، توانایی تجزیه و تحلیل جریانات را دارد. غالبا این دستگاه بر سر راه جریان قرار می گیرد، تا جریان ورودی به ساختمان را کنترل کند. از انواع تابلو های برق ایزوله در صنایع و سیستم‌ های بزرگ استفاده می کنند. این دستگاه در بخش های صنعتی و شهری کاربرد بسیاری دارد. در زیر به برخی از کاربرد های اصلی آن اشاره می ‌کنیم؛

 • صنایع تولیدی: این دستگاه الکترونیکی در صنایع تولیدی متعددی نظیر؛ کارخانه‌ ها، کارگاه‌ ها و واحد های صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این تابلو ها برای جدا سازی و ایزوله کردن تجهیزات الکتریکی از تغذیه برق به کار گرفته می شوند، تا در صورت بروز خطا های الکتریکی از ایمنی تجهیزات و کارکنان حفاظت کنند.
 • سیستم ‌های توزیع برق: تابلو برق ایزوله در سیستم‌ های توزیع برق مانند؛ ساختمان ‌ها، مجتمع ‌های مسکونی، اداری و تجاری، بیمارستان ‌ها و مراکز آموزشی اجرا می شوند‌. این تابلو ها برای جداسازی تجهیزاتی مانند؛ پمپ‌ ها، فن‌ ها، روشنایی و… از منبع انرژی به کار می روند، تا در صورت نیاز به تعمیر، عملیات را به صورت مستقل از سایر سیستم ‌ها انجام دهند.
 • سیستم‌ های اضطراری: این تجهیز در سیستم‌ های اضطراری مانند؛ ایستگاه‌ های راه‌ آهن، فرودگاه‌ ها، بانک‌ ها و ساختمان ‌ها با اهداف ایمنی و حفاظت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این تابلو ها برای جدا کردن تجهیزات اضطراری مانند؛ ژنراتور ها، سیستم‌ های خنک کننده و روشنایی اضطراری به کار گرفته می شوند، تا در صورت قطعی برق اصلی، سیستم ‌های اضطراری به صورت مستقل و بدون اختلال عمل کنند.
مقاله پیشنهادی:  انواع ترانسفورماتور بر اساس تبدیل ولتاژ

سخن پایانی

تابلو برق ایزوله از تجهیزات الکتریکی قدرتمند بازار است، که توانایی بهینه سازی و جدا کردن جریانات را از یکدیگر دارد. با بهره گیری از این محصول. شبکه ای پایدار در مجموعه خود به پا سازید.

جهت خرید این محصول در ظرفیت های مختلف به وب سایت بزرگ طاها ترانس مراجعه کنید. در این فروشگاه بهترین سیستم های الکتریکی را با قیمتی مناسب سفارش دهید.