تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن

تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن

عناوین و سر فصل های این مطلب

تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن یک سیستم مدرن و پیچیده است ، که از آن جهت انتقال برق به صورت یکسان استفاده می شود . در واقع تابلو برق شباهات زیادی با ترانسفورماتور دارد .

این تجهیز در صنایع مختلفی کاربرد داشته و به خوبی از عهده انتقال انرژی بر می آید و جزو الزامات بسیاری از صنایع و مراکز است . در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص این نوع تابلو خاص در اختیارتان قرار خواهیم داد ، لطفا با ما همراه گرید .

تابلو برق فشار متوسط چیست ؟

در مبحث تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن ابتدا لازم بوده ، تا جیستی تین تابلو را بررسی کنیم . تابلو برق فشار متوسط ( Medium Voltage Switchgear ) یکی از تجهیزات برق است ، که در شبکه های توزیع برق با فشار متوسط ( معمولاً بین 1 کیلو ولت و 36 کیلو ولت ) استفاده می شود .

این تابلوها برای کنترل ، حفاظت و توزیع برق در سیستم های فشار متوسط استفاده می شوند .

این نوع تابلو شامل قطع کننده ها ( Circuit Breakers ) ، رله های حفاظتی ( Protective Relays ) ، سوئیچ ( Switches ) ، دژنکتور ها ( Disconnectors ) و دستگاه های کنترلی مانند کنتاکتور می باشد . این تجهیزات فشار متوسط برق تحمل کرده و برای ایمنی و عملکرد صحیح شبکه های برق و تجهیزات مخابراتی آن ها ضروری هستند .

تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن در صنایع ، ساختمان ها ، شبکه های توزیع عمومی و مناطقی که نیاز به فشار برق متوسط دارند ( مانند پست های فشار متوسط ) استفاده می شوند . این تابلوها عموماً قابلیت کنترل دستی و اتوماتیک را دارند و در صورت وقوع خطاها و خطرات برقی ، حفاظت از سیستم را انجام می دهند .

بیشتر بخوانید: کاربرد ترانس جریان و ترانس ولتاژ

اجزای تشکیل دهنده تابلو برق فشار متوسط

در بررسی تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن ، به معرفی اجزای تشکیل دهنده آن می پردازیم . این اجزا هر کدام نقش و کارایی خاصی در سیستم دارند . در زیر به برخی از این اجزا و کارایی شان می پردازیم ؛

 1. قطع کننده ها ( Circuit Breakers ) : قطع کننده ها برای قطع یا وصل کردن جریان الکتریکی در مدارهای برق استفاده می شوند . آن ها نقش حفاظتی را با توقف جریان در صورت وقوع خطاهایی مانند اینها شروع کرده ، از تخریب تجهیزات و جلوگیری از حوادث برقی محافظت می کنند .
 2. رله های حفاظتی ( Protective Relays ) : رله های حفاظتی برای تشخیص خطاهای برقی مانند اتصال کوتاه ، جریان بیش از حد ، ولتاژ ناپایدار و .. . استفاده می شوند . آنها در صورت شناسایی خطا ، سیگنال ایجاد می کنند ، تا قطع کننده ها را برای حفاظت و قطع جریان الکتریکی فعال شوند .
 3. سوئیچ ( Switches ) : سوئیچ ها برای روشن و خاموش کردن مدارها و تجهیزات برقی استفاده می شوند . آنها به عنوان یک سوئیچ عمل می کنند و جریان را قطع یا وصل می نمایند .
 4. دژنکتور ها ( Disconnectors ) : دژنکتور ها برای جدا سازی یک قسمت از مدار برقی از سایر قسمت ها به منظور ایمنی و صرفه جویی در نگهداری و تعمیرات استفاده می گردند .
 5. دستگاه های کنترلی : این دستگاه ها شامل کنتاکتورها ، رله ها و سایر تجهیزات کنترلی هستند که برای کنترل و مدیریت جریان و تجهیزات برقی در تابلو استفاده می شوند .
مقاله پیشنهادی:  ترانس لوستر کنترلی

در بررسی تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن ، باید به این نکته توجه داشت ، که اجزای تشکیل دهنده این محصول اهمیت زیادی دارد و در واقع میزان فشار تحت پوشش توسط تابلو را این اجزا تعیین می نمایند .

اجزای تشکیل دهنده تابلو برق فشار متوسط

کاربرد تابلو برق فشار متوسط

چیزی که باعث شده ، تا تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن ، اهمیت پیدا کنند ، کاربرد و کارایی این محصول استرگ تابلو برق فشار متوسط یک وسیله مهم در سیستم های توزیع برق فشار متوسط بوده و برای کنترل ، حفاظت و مدیریت شبکه های توزیع برق با ولتاژ متوسط ( معمولاً بین 1 کیلوولت تا 69 کیلوولت ) استفاده می شوند . موارد استفاده از تابلو برق فشار متوسط به شرح زیر است ؛

 1. کنترل و مانیتورینگ : تابلوهای برق فشار متوسط به منظور کنترل و مانیتورینگ شبکه های توزیع استفاده می شوند . آنها به عنوان یک نقطه کنترل مرکزی برای سوئیچ ها ، رله ها ، ولتاژمترها ، آمپرمترها و دستگاه های دیگر استفاده می شوند .
 2. حفاظت : این تابلو ها شامل ؛ رله ها و تجهیزات حفاظتی هستند ، که به اتوماتیک برق قطع می کنند در صورت وقوع خطاهایی مانند ؛ شورش ، اضافه بار ، زمین گیری و یا نشت جریان می توان از شدن آن ها جلوگیری نمود و آسیب هایشان را کاست . این حفاظت ها به صورت خودکار عمل می کنند و سیستم را از خطرات جدی مانند آتش سوزی و صدمات احتمالی محافظت می نمایند .
 3. توزیع بار : تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن برای توزیع بارهای الکتریکی در شبکه های متوسط استفاده می شوند . آنها به عنوان نقاط تقسیم بار و کنترل بار در سیستم عمل کرده و با تنظیم و کنترل ولتاژ و جریان ، بارهای مختلف را به صورت متوازن بین منابع توزیع می کنند .
 4. اتصال موقت : این تابلو ممکن است برای اتصال موقت تجهیزات جدید به شبکه استفاده شوند . به عنوان مثال ، در صورتی که نیاز به اتصال یک تجهیز یا سیستم جدید به شبکه ای وجود داشته باشد ، می توانیم آن را بکار بریم و از کارایی آن بهره مند گردیم .
مقاله پیشنهادی:  کاربرد ترانسفورماتور خشک

تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن ساختار منحصر به فردی دارند و می توان از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده صحیح نمود ‌. در حال حاضر که نیروی الکتریسیته جزو لازمه های زندگی بشری است ، بایستی از این تجهیز نهایت استفاده و بهره را برد ‌.

نکات ایمنی پیرو تابلو برق فشار متوسط

استفاده از تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن ( MV ) ملزم به رعایت نکات ایمنی است . به موارد زیر توجه کنید ؛

 1. آگاهی و آموزش : قبل از هر چیز ، شخصی که قرار است با تابلوهای برق فشار متوسط کار کند ، باید دارای آگاهی لازم درباره عملکرد و ایمنی این تابلوها را داشته باشد . آشنایی با استانداردها و ضوابط مربوطه نیز ضروری است و از ایجاد آسیب های متعدد جلوگیری خواهد کرد .
 2. استفاده از تجهیزات محافظ : هنگام کار با تابلوهای برق فشار متوسط ، شخص باید از تجهیزات محافظ مانند عینک ایمنی ، دستکش های مقاوم در برابر الکتریسیته ، لباس های محافظ و کاپشن های عایق استفاده کند .
 3. خاموشی تابلو : قبل از شروع هرگونه کار بر روی تابلو ، اطمینان حاصل کنید که آن را خاموش کرده اید . در صورت لزوم ، از قطع کننده ها و سیستم های قطع برق استفاده کنید . شاید در تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن امکان برق دزدی ( یک اصطلاح عامیه که از ذخیره خودکار برق توسط دستگاه سخن می گوید ) وجود داشته باشد و مقداری برق در آن ذخیره گردد ، پس حتما از عدم اتصال آن ها اطمینان حاصل نمایید .
 4. ابزارهای مناسب : از ابزارهای مناسب و با کیفیت برای کار با تابلوهای برق استفاده کنید . ابزارهای خراب و نامناسب می توانند منجر به حوادث و آسیب های جدی شوند .
 5. عدم لمس قسمت های فعال : قبل از باز کردن یا دستکاری در تابلو ، از عدم وجود ولتاژ در قسمت های متعدد اطمینان حاصل کنید . عدم لمس قطعات فعال توسط دست ، برای جلوگیری از برق گرفتگی بسیار اهمیت دارد .
مقاله پیشنهادی:  ترانس برق برای یخچال

تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن زمانی که با رعایت استاندارد ها و اصول ایمنی بکار گرفته شوند ، هیچ گونه خطری به همراه نخواهند داشت . اما در صورت عدم رعایت کوچکترین نکته ای ، با ِآسیب و خطرات غیر قابل جبرانی مواجه خواهیم شد .

 

کلام آخر

در صنایع متعدد یک سری رک و قفسه فلزی با چراغ ها و دکمه های رنگی می بینیم ، که در حقیقت تابلو برق هستند . تابلو ها دارای دسته بندی مختلفی می باشند ، که یکی از آن ها تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن می باشد .

حال چرا به اجزای این محصول اشاره کردیم ، این است که این تابلو ها فوق العاده به قطعات و اجزای تشکیل دهنده خود وابسته هستند . شما می توانید با مراجعه به طاها ترانس به بهترین نحو ممکن تابلو برق فشار متوسط و اجزای آن را خریداری نمایید .

بیشتر بخوانید: پست هوایی ، محل نصب ، اجزا و قطعات