تابلو برق چیست و کاربرد آن

تابلو برق چیست و کاربرد آن

عناوین و سر فصل های این مطلب

می توان اینطور گفت که تابلو برق یک محفظه فلزی یا غیرفلزی است که همه فیوزها ، کلیدهای حفاظتی ، قطع کننده ها ، تجهیزات کنترلی و سیم کشی در آن قرار می گیرد . تابلو برق دارای دو مدل روکار و توکار در ساختمان ها و مراکز صنعتی می باشد که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی تابلو برق چیست و کاربرد آن می پردازیم.

تابلو برق چیست؟

در مورد موضوع تابلو برق چیست و کاربرد آن می توان گفت که امروزه دستگاه های الکترونیکی در بسیاری از مراکز ، کارخانجات ، فروشگاه ها ، بیمارستان ها باعث شده است که از تابلو برق به عنوان محافظ از تجهیزات برقی استفاده کرد و اغلب از وسایل الکترونیکی در برابر نوسانات جریان برق ، افزایش یا کاهش ولتاژ ، شوک های الکتریکی محافظت می کند.

انواع تابلو برق از نظر کاربرد

در مورد تابلو برق چیست و کاربرد آن باید به انواع آن هم اشاره کرد و در اصل می توان گفت که تابلو LV  یا فشار ضعیف به دسته های مختلفی تقسیم می شود : تابلوهای اصلی ، تابلوهای کنترلی ، تابلوهای کشویی ، تابلو نیمه اصلی ، تابلوهای DB   ، تابلوهای زیردستی می باشد.

تابلو برق اصلی

این نوع تابلو برق برای پست برق استفاده می شود و به قسمتی از ترانس متصل و فشار آن کمتر است و به صورت یک ورودی یا دو ورودی و کوپلینگ طراحی و ساخته می شود.

تابلو برق کنترلی یا PLC

در مورد تابلو برق چیست و کاربرد آن می توان گفت که یکی از انواع تابلو برق تابلو برق کنترلی است که این تابلوها با استفاده از تجهیزات مختلف وضعیت سیستم را نشان می دهد و تنظیماتی که بر روی آن نصب شده را به سیستم منتقل می کند . این تابلوها به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک طراحی می شود و در اکثر سیستم های کارخانجات فولاد ، شیشه سازی ، شرکت های نفتی که بسیار حساس هستند و باید در حال کنترل باشند این تابلوها کاربرد دارد . از مزایای دیگر این تابلوها کم کردن حجم قطعات الکتریکی و مکانیکی ، آسان بودن عیب یابی ، نگهداری و ردیابی ایرادات موجود در یک سیستم می باشد.

تابلو برق کشویی

از مزایای تابلو برق کشویی این است که تعداد فیوزهای زیاد را که دارای مدارات کنترل حجم هستند را در یک سلول قرار می دهد و نگهداری و تعمیر آنها بسیار آسان و فیوز را می توان از سلول خارج کرد و فیوز رزرو را داخل سلول قرار داد.

تابلوهای DB

این تابلوهای برق برای روشنایی دفاتر اداری کاربرد دارد و در دیوار طراحی می شود و فضای کمتری را اشغال می کند . ورودی و خروجی این تابلوها با کلید مینیاتوری یا MCB  می باشد.

تابلوهای زیردستی یا ساب مین

در مورد اینکه تابلو برق چیست و کاربرد آن باید به تابلوهای زیردستی هم اشاره کرد که این تابلوها از فیوزهای تابلو اصلی تغذیه می شود و کار آن توزیع انرژی به قسمت های مختلف است . ورود و خروج این سیستم توسط کلیدهای کمپلت است و حفاظت فیوزها توسط یک مکانیزم داخلی انجام می شود.

تابلو برق چیست و کاربرد آن

تابلو برق نیمه اصلی

این نوع تابلو برق زیر مجموعه تابلو برق اصلی است و از آن تغذیه می کند و برای برق یک ساختمان کاربرد دارد.

تابلو برق فرعی

این نوع تابلو برق برای سیستم توزیع برق قسمتی از ساختمان مانند موتورخانه ، روشنایی و غیره کاربرد دارد.

کاربردهای تابلو برق

در مورد موضوع تابلو برق چیست و کاربرد آن می توان به توزیع مناسب توان در مدارهایی که مصرف کننده است اشاره کرد و همچنین اصلاح ضریب توان ، جلوگیری از انتقال شوک های الکتریکی ، محافظت از وسایل برقی در مقابل عوامل محیطی مانند باد و باران و برف و جلوگیری از نشتی جریان اشاره کرد.

وظایف تابلو برق چیست ؟

تابلو برق برای توزیع مناسب برق برای مصرف کننده ها ، برای ایمنی و حفاظت مصرف کننده ها ، برای بهینه سازی مصرف برق ، برای قطع و وصل کردن برق بدون استفاده از کنتاکتور ، کنترل دستی یا اتوماتیک در مراکز صنعتی از وظایف این تابلوهای برق می باشد.

سخن پایانی

در مورد تابلو برق چیست و کاربرد آن صحبت کردیم که این تابلوها تمام تجهیزات الکتریکی را در خود نگهداری می کنند و معمولا در هر ساختمان یا مکانی مشاهده می شوند که بسیار کاربردی هستند.

مقاله پیشنهادی

ترانس قدرت

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

زمانی که جهان پا به عرصه اسرارآمیز مخابرات نمود ، یکسری کالاها و محصولات جدید تولید و به بازار عرضه شده اند . از قرن

ادامه مطلب »
کانکتور MCX

کانکتور MCX

کانکتورها تجهیزات جالبی هستند ، برای برقراری اتصال میان کابل های کواکسیال به مدار های متعدد از این محصولات استفاده خواهد شد . یکی از

ادامه مطلب »