تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس

تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس

عناوین و سر فصل های این مطلب

تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس موضوعی است ، که در این مقاله آن را بررسی خواهیم کرد . امروزه ترانسفورماتور یکی از وسایل الکترونیکی رایج است ، که برای خنک شدن و بهره وری زیاد نیاز به روغن کاری و سرویس دوره ای روغن دارند .

در مقاله تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس با ما باشید ، تا با روغن ترانس و تاثیر آن بر عمر مفید این دستگاه آشنا شوید .

 بیشتر بخوانید: قیمت ترانس افزاینده ولتاژ

روغن ترانس چیست ؟

در نخستین بخش از مقاله تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس ، شما را با روغن ترانس آشنا می کنیم . ترانسفورماتور از وسایل الکتریکی است ، که برای تغییر ولتاژ بین شبکه های الکتریکی به کار گرفته می شود . این دستگاه ساختار بسیار پیچیده ای دارد ؛ بنابراین برای انجام وظایف خود به روغن روان کننده نیاز دارد .

روغن ترانسفورماتور یکی از محبوب ترین روغن های صنعتی است ، که محتوای آنتی اکسیدانی موجود در این روغن باعث افزایش قابلیت روانکاری ، عایق الکتریکی عالی و کمک به تمیز کردن موتور ترانس می شود .

روغن ترانسفورماتور علاوه بر قابلیت روانکاری ، وظایف دیگری چون خنک سازی ، جلوگیری از سایش ترانسفورماتورها ، محافظت از هسته و سیم پیچ ها را ( صورت غوطه ور شدن کامل در روغن ) بر عهده دارد . یکی دیگر از نقش های مهم این روان کننده جلوگیری از تماس مستقیم اکسیژن اتمسفر با سلولز است .

 

نحوه استفاده از روغن ترانس و تاثیر آن بر طول عمر ترانس

در این قسمت از مقاله تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس ، در مورد نحوه استفاده از روغن ترانسفورماتور که تاثیر زیادی بر عمر مفید این دستگاه دارد ، صحبت می کنیم . همچنین مصرف کنندگان باید به خاطر داشته باشند ، که کیفیت روغن ترانسفورماتور به طور مستقیم بر قابلیت اطمینان و طول عمر دستگاه تأثیر می گذارد .

مقاله پیشنهادی:  نحوه پرداخت قبض برق

هنگام استفاده از ترانسفورماتور ، روغن آن باید به طور منظم بازبینی و رسیدگی شود ، تا به سرعت متوجه تغییرات ایجاد شده در در آن ، شوید .

استفاده از روغن بی کیفیت یا تعویض نکردن به موقع آن ، اثرات نا‌مطلوب بسیاری بر کارکرد ترانسفورماتور دارد ؛ بنابراین باید به طور منظم نقطه اشتعال ، ویسکوزیته ، پایداری ، شفافیت ، شاخص اسید ، محتوای ناخالصی مکانیکی را بررسی و چک کنید .

در ادامه این مبحث از مقاله تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس باید افزود ، که در حین استفاده از این روغن ها ، برای بالا بردن بهره وری ترانس باید امکانات فنی و نیروی انسانی مرتبط با این بخش را نیز در نظر گرفت .

نیروی کار باید دارای مهارت های تخصصی باشد و ماشین آلاتی که برای ارزیابی کیفیت روغن به کار گرفته می شوند ، باید مدرن و پیشرفته باشند .

علاوه بر این ، اگر بیش از حد از روغن ترانسفورماتور ها استفاده کنید ، خطر آتش سوزی و انفجار افزایش می یابد . روغن موتور پس از مدتی کار ، مواد سمی را انباشت می کند که این امر باعث خرابی تجهیزات و حوادث ناگواری خواهد شد ‌.

در نهایت روغن آلوده در محیط پیرامون پراکنده می شود ، که سبب آلودگی و از بین رفتن تعادل اکولوژیکی می شود ؛ بنابراین ارزیابی منظم کیفیت روغن ضروری است .

نحوه استفاده از روغن ترانس و تاثیر آن بر طول عمر ترانس

آیا روغن ترانس در طول عمر آن اثر دارد ؟

در این بخش از مقاله به بررسی موضوع اصلی مقاله یعنی تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس می پردازیم . اگر با ساختار ترانسفورماتور ها آشنا باشید ، حتما می دانید که سیم پیچ ها جزء جدایی ناپذیر این دستگاه ها هستند و نیاز به محافظت دائمی دارند .

مقاله پیشنهادی:  کاربرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان

سیم پیچ های ترانسفورماتور در حین کار مقدار زیادی گرما تولید می کنند ، برای جلوگیری از خرابی کل سیستم و حذف گرمای ایجاد شده ، از روغن ترانسفورماتور استفاده می شود .

با توجه به نقش روغن در خنک سازی ترانسفورماتور و ممانعت از مشکلات ناشی از گرمای بیش از حد سیم پیچ ها ، می توان نتیجه گرفت که روغن در طول عمر ترانس نقش دارد .

 

نحوه نگهداری از روغن ترانس

حال که متوجه تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس شده اید ، در این بخش به نحوه ی نگهداری روغن ترانس برای بالا بردن بازدهی دستگاه و طول عمر آن خواهیم پرداخت . نکات نگهداری از روغن ترانس شامل موارد زیر می شود ؛

  • از روغن های ترانسفورماتور با کیفیت و از برندهای معتبر استفاده کنید .
  • هیچ گاه روغن های قدیمی را مجددا استفاده نکنید ؛ زیرا ترانسفورماتور یک دستگاه انفجاری است و روغن های کهنه استانداردهای فنی اولیه را ندارند ، این امر سبب منفجر شدن ترانس خواهند شد .
  • در طول استفاده باید روغن را به طور منظم چک کنید . در صورت مشاهده هر گونه تغییری در روغن نسبت به تصفیه یا تعویض آن اقدام کنید .
  • تعمیر و نگهداری منظم و تعویض دوره ای روغن الزامی است . تعویض روغن مزایایی چون محافظت از قطعات ماشین ، افزایش ظرفیت عملیاتی و کارایی اقتصادی دستگاه ، با حداقل رساندن خطرات آتش سوزی و طول عمر دستگاه دارد . در این نکته می توان به عملکرد مثبت روغن ترانس بر طول عمر ترانس پی برد .

 

سخن پایانی

امیدواریم در این مقاله از تیم مهندسی طاها ترانس تاثیر روغن ترانس بر طول عمر ترانس نقش برای شما روشن شده باشد . شرکت طاها ترانس از تولید کنندگان مجرب انواع ترانسفورماتور است .

مقاله پیشنهادی:  مدار کنترل جریان ترانس

این شرکت تمامی محصولات خود را از متریال با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی تولید و با قیمت مناسب در سایت طاها ترانس به سراسر ایران عرضه می دارد .

بیشتر بخوانید: تابلو برق فشار ضعیف و مزایایی که دارد ؟