ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت از مهم ترین تجهیزات صنعتی هستند، که وظیفه توزیع و کنترل جریانات الکتریکی را بر عهده می گیرند. این دو سیستم توانمند از سایر تجهیزات الکترونیکی در برابر ولتاژ های نامناسب محافظت می کنند. از آن ها به منظور ایجاد جریانی پایدار در سطح شبکه استفاده می شود.

این دو تجهیز قدرتمند در ابتدای مسیر جریان قرار می گیرند، تا از نفوذ جریانات نامناسب به مدار ها جلوگیری نمایند‌. با بهره وری از این سیستم، محیط فرآیند، قدرتمند تر از هر زمان دیگری خواهد شد.

در ادامه درباره خصوصیات و مشخصات بارز این دو سیستم صحبت می کنیم، با ما همراه شوید.

ترانسفورماتور فوق توزیع و ویژگی های آن

در ابتدای مقاله ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت، به صورت جداگانه به معرفی این دو سیستم هوشمند می پردازیم. ترانسفورماتور فوق توزیعDistribution Transformer) ) یک دستگاه الکتریکی است، که برای تغییر ولتاژ بین سیستم توزیع برق شهری و مصرف کنندگان استفاده می ‌شود.

این دستگاه در خیابان‌ ها، محل‌ های عمومی، ساختمان ‌ها، نیروگاه‌ های کوچک و… نصب می گردد. این ترانسفورماتور، نیاز الکتریکی شبکه های جریان را تامین می کند. در زیر به شرح ویژگی های بارز این‌ سیستم می پردازیم؛

 • قدرت: ترانسفورماتور فوق توزیع دارای قدرت کمتری نسبت به ترانسفورماتور های قدرت است. معمولاً قدرت این ترانسفورماتورها بین 5 تا 500 کیلو‌وات می باشد.
 • ولتاژ: ترانسفورماتور فوق توزیع برای تغییر ولتاژ بین سطوح ولتاژی سیستم توزیع (تک فاز و سه فاز) استفاده می ‌شود. ولتاژ های ورودی و خروجی این ترانسفورماتو رها معمولاً در محدوده 11 کیلوولت تا .4 کیلوولت قرار دارد.
 • فرکانس: ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت از ملزومات ضروری سیستم های الکتریکی به حساب می آیند. این سری از تجهیزات برای فرکانس 50 هرتز طراحی شده اند. این فرکانس برای شبکه‌ های برق صنعتی و خانگی در بیشتر کشور ها به کار می روند.
 • راندمان: این دستگاه دارای راندمان و ضریب تبدیل بالایی می باشد. این مولفه به معنای این است، که ترانسفورماتور با کاهش حداقلی از توان مصرفی، نیروی سیستم های موجود در شبکه را تأمین می کند.
 • ابعاد فیزیکی: ترانسفورماتور های فوق توزیع به طور کلی دارای ابعاد کوچک تری نسبت به ترانسفورماتور های قدرت بالا هستند. ابعاد کوچک دستگاه به شما این اجازه را می دهد، تا از آن در فضاهای محدود بهره ببرید.
 • ایمنی: این سری از سیستم های توزیع برق از ایمنی بالایی برخوردار هستند. طراحی و ساخت این ترانسفورماتور، طبق استاندارد های روز جهانی انجام شده است.
مقاله پیشنهادی:  بزرگترین ترانس برق جهان

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت، بسیار باکیفیت و توانمند هستند. این سری از سیستم ها نقش مهمی در تغذیه برق مصرف کنندگان در مناطق شهری و روستایی ایفا می ‌کنند. آن ها برق را از شبکه توزیع عمومی به سطوح ولتاژی قابل قبول برای مصارف خانگی و صنعتی تبدیل می‌ نمایند.

 

ترانسفورماتور فوق توزیع و ویژگی های آن

ترانسفورماتور قدرت و ویژگی های آن

مقاله ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت اطلاعات مهمی درباره این دو سیستم توانمند شرح می دهد. ترانسفورماتور قدرت (Power Transformer) جهت تغییر ولتاژ از سطح بالا به سطح پایین تر و بالعکس در سیستم ‌های انتقال برق مورد بهره وری قرار می گیرد.

این ماشین قدرتمند در نیروگاه‌ ها، زیر پست‌ ها و سایر محل‌ های انتقال برق اجرا می شوند. با استفاده از آن، انرژی های الکتریکی به صورت موثر کنترل می گردند. از خصوصیات بارز آن عبارتند از؛

 • قدرت: ترانسفورماتور قدرت دارای قدرت بالایی است و برای تغییر ولتاژ بین سطوح ولتاژی شبکه برق انتقال (132 کیلوولت تا 765 کیلوولت) به کار می‌ رود. معمولاً قدرت آن ها بیشتر از 500 کیلووات است.

 

 • ولتاژ: سیستم های کنترل کننده جریان سری قدرت برای تغییر ولتاژ بین سطوح ولتاژی بالا به پایین و بالعکس طراحی شده است. ولتاژ های ورودی و خروجی این محصول معمولاً در محدوده 110 کیلوولت تا 765 کیلوولت قرار دارد.
 • فرکانس: ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت توانمند و نیرومند هستند. این محصول برای فرکانس 50 هرتز طراحی شده است. این فرکانس برای شبکه ‌های برق صنعتی و خانگی در بیشتر کشور ها استفاده می شود.
 • و…

ترانسفورماتور قدرت و ویژگی های آن

تفاوت های ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت هر دو از سری ترانسفورماتور های قدرت هستند. این دو ماشین هر دو باعث کنترل جریانات الکتریکی در سطوح خاصی از جریان می شوند‌. البته تکنولوژی ساخت آن ها متفاوت است. همچنین برای ساخت هر یک از استاندارد های به خصوصی بهره برداری می کنند.

مقاله پیشنهادی:  طراحی ترانس سوئیچینگ

این دو تجهیز صنعتی، توانایی بی نظیری در کنترل برق شهری و صنعتی از خود نشان دادند. با بهره وری از آن ها می توانید از جریانی پایدار در مجموعه خود استفاده کنید. در زیر به برخی از این تفاوت ‌های ترانسفکرماتور فوق توزیع و قدرت اشاره می‌ کنیم؛

 • ولتاژ: ترانسفورماتور های فوق توزیع عموماً برای تغییر ولتاژ بین سطوح ولتاژی پایین ‌تر به کار می‌روند. این ترانسفورماتور ها به طور معمول از ولتاژ ورودی حدود 33 کیلوولت و ولتاژ خروجی حدود 400 ولت یا کمتر پیروی می کند.

از طرف دیگر، ترانسفورماتور های قدرت (Power Transformers) برای تغییر ولتاژ بین سطوح ولتاژی بالاتر به کار می ‌روند. ولتاژ ورودی و خروجی آن ها بسته به نیاز شبکه برق در محدوده 110 کیلوولت تا 765 کیلوولت قرار می گیرد.

 • قدرت: سری های فوق توزیع عموماً برای تأمین بار های کوچک، خانگی و تجاری استفاده می ‌شوند. قدرت آن ها کمتر از 2 مگاوات است، اما ترانسفورماتور های قدرت برای تأمین بار های صنعتی مناسب می باشند‌.
 • راندمان: ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت هر دو به دلیل راندمان بالا مشهور هستند. با این حال، مدل فوق توزیع آن به دلیل ابعاد کوچک، معمولاً راندمان بالاتری نسبت به ترانسفورماتور های قدرت دارند.
 • محل نصب: ترانسفورماتور فوق توزیع عموماً در نزدیکی مناطق مسکونی یا تجاری نصب می ‌شوند. این محصول در حجم های کوچک و طراحی های ظریف طراحی می گردند، تا مناسب اجرا در فضل های محدود باشند.

در مقابل، ترانسفورماتور های قدرت در نیروگاه‌ ها و سیستم های اصلی جریان اجرا می شوند. این ماشین به دلیل ابعاد بزرگ خود و نیازمندی به فضای بیشتر، در محل ‌های وسیع ‌تر و کاربردهای صنعتی قرار می ‌گیرد.

تفاوت اصلی بین ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت در ولتاژ، قدرت و محل نصب آن ها است. هر یک از این تچهیزات برای کاربرد های خاص خود مناسب هستند.

مقاله پیشنهادی:  میزان مصرف برق دستگاه جوش اینورتر چقدر است؟

مقاله پیشنهادی: ترانس افزاینده

کاربرد های ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت، هر دو جزو ماشین های صنعتی پرفروش بازار به شمار می روند. این سری از محصولات در کنترل جریانات الکتریکی موثر هستند. از آن ها برای توزیع بهتر انرژی و حفظ پایداری سیستم بهره برداری می شود.

طراحی و ولتاژ خروجی این دو سیستم متفاوت است. مشتریان عزیز می بایست متناسب با نیاز مجموعه به خرید این محصول بپردازند. در زیر به صورت جداگانه کاربرد های این دو تجهیز را نشان می دهیم؛

·         کاربردهای ترانسفورماتور فوق توزیع:

_تأمین برق خانگی: ترانسفورماتور های فوق توزیع برای تغییر ولتاژ بین سطوح ولتاژی پایین مناسب است. این ماشین، برق مورد نیاز را به ولتاژ مناسب جهت استفاده در منازل، فروشگاه‌ ها، دفاتر و سایر مکان ‌های مسکونی و تجاری تبدیل می ‌کند.

_تأمین برق در نقاط عمومی: این دستگاه نقش مهمی در تأمین برق در نقاط عمومی مانند؛ پارک ‌ها، میدان ‌ها، مراکز خرید، ورزشگاه ‌ها و مراکز تفریحی دارند.

_و…

 

 

کاربرد های ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت

·         کاربردهای ترانسفورماتور قدرت:

_نیروگاه ها: ترانسفورماتور های قدرت در نیروگاه ‌ها استفاده می ‌شوند، تا برق تولید شده را به ولتاژ انتقالی تبدیل کنند.

_زیرپست ‌ها: این ماشین در زیرپست‌ ها نصب می گردد، تا برق انتقالی را به ولتاژ توزیعی تغییر دهد. این نوع از ترانسفورماتور ها در نقاط انتقال برق به شبکه توزیع استفاده می ‌شوند.

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت هر دو از بهترین تجهیزات الکتریکی صنعت هستند، که ایمنی و سلامت شبکه جریان را تضمین می نمایند.

سخن پایانی

ترانسفورماتور فوق توزیع و قدرت، کارآمد و سرعتی هستند. این دو دستگاه با قرارگیری در مسیر جریان، میزان نویز های الکتریکی را به حداقل می رسانند. جهت خرید این دستگاه در کیفیت های بالا به مجموعه بزرگ طاها ترانس مراجعه کنید. در این فروشگاه می توانید ترانس مد نظر تان را در ولتاژ دلخواه سفارش دهید.