ترانسفورماتور پتانسیل ( PT ) چیست ؟

ترانسفورماتور پتانسیل

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتور پتانسیل از پرفروش ترین دستگاه های صنعتی در بازار است ، که به منظور کنترل و تنظیم ولتاژ از آن استفاده می شود ‌. این محصول کاربردی با قرارگیری بر سر جریان ورودی دستگاه ها از آن ها دد برابر جریانات نامناسب محافظت می کنند .

این محصول برتر قابلیت ایستادگی در برابر جریانات بالا را دارد . از این رو با قرارگیری در شبکه به صورت پیوسته ، ولتاژ جریان را طبق برنامه کاهش می دهند . اغلب از انواع این دستگاه در صنایع پیشرفته استفاده می شود .

در ادامه مبحث به معرفی این محصول و مزایای آن می پردازیم ، با ما همراه شوید .

معرفی ترانسفورماتور پتانسیل

ترانسفورماتور پتانسیل از برترین سیستم های الکتریکی است . این محصول برتر به سیستم های کاهنده ولتاژ دسترسی دارد . از این رو با قرارگیری در شبکه ، جریان های بالا را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند .

این سیستم توانمند قدرت را به مجموعه شما برمی گرداند . جریانات بالا علاوه بر تخریب مدار الکتریکی دستگاه ها باعث ایجاد حوادث غیرمترقبه در مجموعه می شود . از این رو بایستی همواره برای جلوگیری از خطرات جبران ناپذیر در مجموعه از چندین ترانس پتانسیل استفاده کرد .

این محصول برتر در ظرفیت های مختلفی تولید می گردد . مشتریان عزیز می توانید انواع این سیستم را متناسب با نیاز خود خریداری کنید . با وجود این دستگاه در شبکه ، نظم و ایمنی مهم ترین خصوصیاتی هستند که نظر شما را جلب می کند .

بیشتر بخوانید: ترانس رله ای چیست ؟

انواع ترانسفورماتور پتانسیل

ایمنی دو سلامت مجموعه شما در گرو ابزارآلات متعددی است . ترانسفورماتور پتانسیل از جمله دستگاه هایی الکتریکی است ، که ایمنی را به سیستم شما باز می گرداند . این سیستم قدرتمند بر دو بخش مهم ولتاژ و جریان تاثیر دارد .

همانطور که در مطالب فوق نیز اشاره شد ، جریانات بالا مخرب و خطرناک هستند . اگر جریاناتی با بیش از توان الکتریکی محصول در شبکه جریان پیدا کند ، سیستم ها ضعیف می شوند . این محصول متنوع و مختلف است . از پر فروش ترین انواع این سیستم می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • ترانسفورماتور پتانسیل استاندارد ( Standard PT ) :

این نوع ترانسفورماتورها برای تبدیل ولتاژ سیستم به ولتاژ قابل خوانش توسط دستگاه‌ های اندازه ‌گیری مانند ؛ آمپرمتر ها ، سوئیچ ‌ها و کنترل ‌کننده ‌های خودکار استفاده می‌ شوند .

  • ترانسفورماتور پتانسیل حفاظتی ( Protection PT ) :

کاربرد این نوع ترانسفورماتور ها برای فراهم کردن سیگنال ‌های دقیق ولتاژ به تجهیزات حفاظتی است . آنها در سیستم حفاظت تجهیزات الکتریکی در برابر نوسانات ناگهانی ولتاژ ، افزایش یا کاهش ولتاژ و … استفاده می ‌شوند .

  • ترانسفورماتور پتانسیل اندازه‌ گیری و حفاظت ( Metering and Protection PT ) :

این نوع ترانسفورماتور جهت اندازه‌ گیری و حفاظت همزمان از سیستم ها بهره برداری می گردد . آنها سیگنال‌ های دقیق ولتاژ را برای دستگاه ‌های اندازه‌ گیری فراهم می‌ کنند . همچنین اطلاعات حفاظتی را برای تجهیزات حفاظت سیستم الکتریکی فراهم می‌ سازند .

مزایای ترانسفورماتور پتانسیل

ترانسفورماتور پتانسیل مدیریت از تجهیزات الکتریکی را آسان می سازد . به طوری که علاوه بر بهینه سازی ابزارآلات ، تا حد قابل توجهی از هزینه های مصرفی آن ها کاسته می شود . این دستگاه ، جریانات بالا را در ولتاژ های پایین به ثبات می رسانند .

امروزه در اکثر صنایع کوچک و بزرگ برای کنترل ولتاژ های بالا و تغییر آن ها به ولتاژ‌ های پایین از ترانسفورماتور پتانسیل استفاده می شود . مزایای ترانس پتانسیل بسیار است . در زیر به برخی از مزایای این محصول اشاره می ‌کنیم :

  • انتقال انرژی : انتقال انرژی از منبع به مقصد برترین خصوصیت این دستگاه است . با استفاده از ترانسفورماتور ها ، انرژی می ‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از نقطه A به نقطه B منتقل شود .
  • تقسیم و ضرب انرژی : این دستگاه ، قابلیت تقسیم و ضرب انرژی را فراهم می ‌کند . به عنوان مثال ، در ترانسفورماتور ها با استفاده از نسبت تعداد لفظه‌ های پیچ های اولیه و ثانویه ، امکان تقسیم یا ضرب ولتاژ و جریان را فراهم کرد .
  • قابلیت تنظیم : ترانسفورماتور پتانسیل قابلیت تنظیم و کنترل دقیق پتانسیل و انرژی را فراهم می ‌کند . این امکان به کاربران اجازه می ‌دهد ، تا به صورت دقیق و آسان به نیازهای خود در مورد انتقال و توزیع انرژی استفاده کنید .
  • استفاده چند منظوره : ترانس پتانسیل در بسیاری از حوزه‌ های فیزیکی از جمله الکترونیک ، مکانیک ، حرارت و اپتیک کاربرد دارد . این قابلیت چند منظوره بودن این پدیده از دستاورد های بزرگ آن به حساب می‌ شود .

مزایای ترانسفورماتور پتانسیل

کاربرد ترانس پتانسیل

ترانسفورماتور پتانسیل در بسیاری از حوزه ‌های علم و صنعت کاربردهای دارد . کیفیت بالا و عملکرد قدرتی باعث شده گستره فعالیت این سیستم تنها به کسب و کار خاصی منتهی نشود . وظیفه این دستگاه ، کنترل و تنظیم ولتاژ های الکتریکی است .

این دستگاه قابلیت تبدیل ولتاژ ها را به یکدیگر دارد ‌. هیچ دستگاهی به جزء ترانس پتانسیل نمی تواند در برابر اختلالات چجریان و ولتاژ های بالا مقاومت کند ‌. بر همین سبب از همان ابتدای تولید در بیش از صد ها کسب و کار مختلف استفاده می شود .

از این دستگاه برتر غالبا برای طراحی و ساخت ترانسفورماتور ها ، سیستم های نورپردازی ، دستگاه های صوتی ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و دستگاه های الکترونیکی استفاده می گردد .

ساز و کار ترانسفورماتور پتانسیل

ترانسفورماتور پتانسیل یک دستگاه برقی است ، که برای تغییر ولتاژ بین دو مدار به کار می ‌رود . ساز و کار این دستگاه بر پایه اصول الکترومغناطیسی تکیه می کند . همچنین از انتقال انرژی الکتریکی با کاربرد فیزیک جهت تغییر مغناطیس بهره می برند .

ساز و کار اصلی ترانس پتانسیل بر اساس قانون فارادی استوار است . این دستگاه عموماً از دو مارپیچ ( به نام پیچ اولیه و پیچ ثانویه ) و هسته ‌ای از جنس آهن نرم تشکیل می شود .

وقتی جریان متناوب در پیچ اولیه جریان می ‌یابد ، یک میدان مغناطیسی تولید می گردد . این تغییر میدان مغناطیسی از طریق هسته ، جریان الکتریکی در پیچ ثانویه را ایجاد می ‌کند . به عبارت دیگر ، ترانسفورماتور با استفاده از تغییر میدان مغناطیسی انرژی الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می سازد .

بنابراین، با تغییر تعداد حلقه های مارپیچ در هر پیچ می ‌توان ولتاژ را افزایش یا کاهش داد . اگر پیچ اولیه بیشتر از پیچ ثانویه حلقه داشته باشد ، دستگاه نسبت به کاهش ولتاژ می پردازد . به عکس ، اگر پیچ اولیه کمتر از پیچ ثانویه باشد ، ترانسفورماتور ولتاژ را افزایش خواهد داد .

عملکرد اکثر ترانسفورماتور ها شبیه به یکدیگر است . با این حال در برابر جریانات الکتریکی ، ری اکشن های متفاوتی از خود بروز می دهند . اگر به دنبال شبکه های الکتریکی قدرتمند هستید ، حتما بر سر مدار جریان دستگاه ها از این سیستم استفاده کنید .

سخن پایانی

طاها ترانس یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان ترانس است ، که به عنوان آنلاین شاپ نیز به مردم خدمت می کند . با مراجعه به وب سایت شرکت علاوه بر اطلاع از قیمت روز اجناس می توانید نسبت به خرید آن اقدام نمایید .

بیشتر بخوانید: قیمت ترانس کاهنده ولتاژ