ترانس افزاینده جریان

ترانس افزاینده جریان

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانس افزاینده جریان یکی از انواع ترانسفورماتور قدرتی است که در مدارهای الکتریکی خانگی و صنعتی به کار گرفته می شود . در این مقاله نخست با ترانس یا ترانسفورماتور آشنا می ‌شوید سپس با جزئیات بیشتری به ترانسفورماتور افزایش دهنده جریان می پردازیم .

آشنایی با ترانسفورماتور

ترانسفورماتورها از وسایل ضروری برای انتقال کارآمد انرژی الکتریکی از یک مدار به مدار دیگر هستند . این دستگاه ها بیشتر برای تبدیل میزان ولتاژ به کار گرفته می شوند . ترانسفورماتور ها اغلب برای اندازه گیری ولتاژ ها و جریان های بزرگ ، ایزوله کردن مدارها و تطبیق امپدانس استفاده می‌شوند .

ترانسفورماتورها در دو دسته افزاینده و کاهنده وجود دارند ، تفاوت اصلی این دو در این است ، که در ترانس افزاینده جریان سطح ولتاژ در خروجی افزایش می‌یابد ، در حالی که در ترانسفورماتور کاهنده سطح ولتاژ کاهش می‌یابد .

ترانس افزاینده جریان

ترانس افزاینده جریان چیست؟

ترانسفورماتور افزایش دهنده نوعی ترانس است که ، برای تبدیل ولتاژ پایین از سیم پیچ اولیه به ولتاژ بالا در سیم پیچ ثانویه ، به کار گرفته می شود . ترانس افزاینده جریان عمدتاً در نیروگاه ها به منظور کاهش تلفات توان و همچنین هزینه های انتقال استفاده می شود ؛ زیرا هر چه ولتاژ بیشتر باشد ، میزان تلفات توان کمتر خواهد بود .

اصل عملکرد ترانس افزاینده جریان

اصل عملکرد ترانس افزاینده جریان ، همانند سایر ترانسفورماتورهاست . این ترانس از دو سری سیم به نام سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه تشکیل شده است که ، سیم پیچ اولیه توان را جمع آوری می کند و وظیفه سیم پیچ ثانویه ، تأمین برق می باشد .

سیم پیچ های اولیه و ثانویه روی یک هسته مدار آهنی مغناطیسی به هم پیچیده می شوند ، اما با یکدیگر در تماس نیستند ، بلکه برای کمک به کاهش تلفات اصلی به یکدیگر مرتبط هستند .

هنگامی که سیم پیچ اولیه به منبع برق متصل می شود ، جریان از سیم پیچ عبور کرده و یک میدان مغناطیسی شکل می گیرد . بخشی از این میدان مغناطیسی با القای متقابل به سیم‌پیچ‌های ثانویه متصل می‌شود ؛ بنابراین جریان ولتاژ در سیم پیچ ثانویه تولید می‌شود . ولتاژ تولید شده متناسب با تعداد دور سیم پیچ ثانویه نسبت به سیم پیچ اولیه است .

با توجه به اصل عملکرد ترانسفورماتورها ، ترانس افزاینده جریان نیز ولتاژ سیم پیچ های ثانویه را نسبت به سیم پیچ اولیه افزایش می دهد . در حالی که جریان را در سیم پیچ ثانویه نسبت به سیم پیچ اولیه بالا می برد . ولتاژ ایجاد شده در سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتور ده برابر بیشتر از ولتاژ اعمال شده در سیم پیچ اولیه است .

توان کل در این ترانس ، با وجود اختلاف ولتاژ در دو سیم پیچ اولیه و ثانویه ، با یکدیگر برابر است‌ . مسئله دیگری که با عملکرد این ترانس در ارتباط است ، ضخامت سیم پیچ ها می باشد . ضخامت سیم پیچ های ترانسفورماتور به ظرفیت جریانی که باید حمل کند بستگی دارد . در ترانسفورماتور افزاینده ، سیم پیچ اولیه جریان بیشتری دارد ؛ بنابراین از سیم مسی ضخیم و عایق برای سیم‌پیچ اولیه و از سیم مسی نازک و عایق برای سیم‌پیچ ثانویه استفاده می‌شود .

مزایا ترانس افزاینده جریان

استفاده از ترانس افزاینده جریان ، مزایای زیادی را به کاربران خود ارائه می دهد که در این بخش از مقاله به مهمترین مزایای آن اشاره خواهیم کرد . مهمترین مزایای ترانسفورماتور افزایش دهنده شامل موارد زیر می شود :

انتقال نیرو در مسافت های طولانی با هزینه کم : ترانسفورماتور افزاینده جریان این امکان را فراهم می کند ، که برق در فواصل طولانی با هزینه کم منتقل شود . با افزایش ولتاژ جریان انتقال یافته ، مقاومت روی خط کاهش می یابد . این مسئله تضمین می کند که ، تلفات کمتری در طول مسیر پیش بیاید .

فعالیت بدون وقفه : بسیاری از دستگاه های الکتریکی قادر به کار مداوم نیستند و حداقل برای چند ساعت در روز باید خاموش باشند ؛ در غیر این صورت عملکرد آنها به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد . ترانس های افزاینده جریان ، قادر به کارکرد بدون وقفه هستند و به این دلیل در سیستم های توزیع برق به کار گرفته می شوند .

تعمیر و نگهداری کم : ترانس افزاینده جریان قادر است به طور مداوم و بدون تعمیر و نگهداری زیاد کار کند . این دستگاه فقط نیاز به روغن کاری ، تمیز کردن کنتاکت ها ، تعمیر قطعات آسیب دیده دارد .

بازدهی بالا : این ترانسفورماتورها کارایی بالایی دارند و ضرر بسیار کمی را متحمل می شوند . اگرچه راندمان صد در صد با آنها قابل دستیابی نیست ، اما راندمان 95 درصد را ارائه می دهند .

کاربرد ترانس افزاینده جریان

همانگونه که تا به اینجای مطلب متوجه شدید ، ترانس افزاینده جریان قادر است ولتاژ را تا 11000 ولت یا بالاتر ، برای صنایع و دستگاه‌هایی که نیازهای برق خاصی دارند ( مایکروویوها و نیروگاه ها ) ، ایجاد کنند .

ترانسفورماتورهای افزایش دهنده برای توزیع توان الکتریکی در انتقال توان بالا استفاده می‌شوند . کاربرد اصلی این دستگاه ها ، تغذیه وسایل الکترونیکی مختلف است .

ترانس افزاینده جریان

 در پایان

شرکت طاها ترانس یکی از معتبرترین و خوش‌نام ترین تولیدکنندگان ترانس افزاینده جریان در ایران است . این شرکت ترانسفورماتورهای زیادی را ارائه می دهد و حتی در صورت نیاز شما به محصولی خاص ، آن را به صورت سفارشی تولید می کند .

این شرکت با پشتوانه بر تجربه بالا ، استفاده از فناوری های روز دنیا ، تیمی از مهندسین برجسته ، اپراتورهای فنی ماهر و … محصولات با کیفیتی را تولید و با قیمت مناسب عرضه می دارد .

مقالات پیشنهادی

تبدیل ترانس کاهنده به افزاینده

طراحی ترانس ایزوله