ترانس افزاینده ولتاژ

ترانس افزاینده ولتاژ

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانس افزاینده ولتاژ یک قطعه در تجهیزات الکترونیکی است که برای افزایش یا کاهش ولتاژ استفاده می شود . این ترانس‌ها معمولاً برای افزایش ولتاژ در تجهیزات یا تولید قدرت الکتریکی برای شبکه‌های بزرگ استفاده می‌شوند . با وجود چنین محصولی قادر به بهره مندی از دستگاه های مختلفی هستیم . برای کسب اطلاعات بیشتر از شما مخاطب گرامی دعوت می کنیم تا با ما همراه شوید .

ترانس افزاینده ولتاژ چیست ؟

ترانس افزاینده ولتاژ خروجی بیشتری دارند و با وجود آن ها هیچ نیازی به توان اضافی نخواهد بود . این ترانس‌ها معمولاً از چندین پیچ استفاده می‌کنند که تاثیر بالایی در عملکردشان دارد و برای حفظ عملکرد و جلوگیری از خطاهای رایج مابین ترانس‌های مختلف به راحتی قابل تنظیم است . با توجه به حساسیت هایی که این دستگاه دارد ، بایستی حین استفاده نکاتی را در نظر داشت ؛

  1. کاربرد : باید مطمئن شوید که که ترانس افزاینده مورد استفاده شما ، برای کاربرد مد نظرتان مناسب است و یا خیر .
  2. ولتاژ ورودی : قبل از خرید این ترانس ، باید اندازه ولتاژ ورودی را به دقت بسنجید تا بتوانید ترانس مناسب را برای کاربرد خود انتخاب کنید .
  3. ولتاژ خروجی : اطمینان از تناسب ولتاژ خروجی دستگاه با کاربردی که شما مد نظر دارید ، اهمیت زیادی داشته و بایستی حتما بررسی شود .
  4. جریان مورد نیاز : جریان مورد نیاز برای کاربرد خود را باید تعیین کنید تا بتوانید ترانس افزاینده مناسب را برای خود انتخاب نمایید .
  5. ضریب افزایش : برای توانایی بیشتر در افزایش ولتاژ ، ترانس‌های افزاینده به ضریب افزایش بیشتری نیاز دارند . بنابراین ، تعیین ضریب افزایش یکی دیگر از موارد قابل اهمیت است .

ترانس افزاینده ولتاژ

نحوه عملکرد ترانس افزاینده ولتاژ به چه صورت است ؟

ترانس افزاینده ولتاژ (Voltage Booster Transformer ) یک نوع ترانسفرمر (transformer) است که ولتاژ ورودی را به ولتاژ بالاتری تبدیل می‌کند . این دستگاه برای انتقال انرژی الکتریکی یا همان انتقال انرژی از یک نقطه به نقطه دیگری با ولتاژ بالاتر و با مقاومت بیشتر استفاده می‌شود .

در این دستگاه تعدادی پیچ ( coil ) به دور یک مغناطیس قرار می‌گیرند . جریان الکتریکی از طریق هسته‌ی ترانسفرمر به پیچ ورودی ( primary coil ) وارد شده و با تغییر شکل میدان مغناطیسی ، در پیچ خروجی (secondary coil  ) ولتاژ بالاتری تولید می‌شود .

نحوه‌ی عملکرد ترانس ‌افزاینده ولتاژ دو حالت بوده که به شرح زیر است ؛

  • بدون بار (No Load )

در این حالت ورودی ، ولتاژ دارد اما باری برای خروجی وجود ندارد . می توان گفت در نتیجه جریانی برای تغییر شکل میدان مغناطیسی در پیچ‌ها لازم نیست و فقط تغییر شکل میدان مغناطیسی ناشی از جریان خالی در پیچ‌ها برقرار است . این باعث می‌شود که در این حالت ولتاژ خروجی به مقدار ولتاژ ورودی برابر باشد .

  • با بار ( With Load )

در این حالت باری برای خروجی وجود دارد و به همین دلیل جریان الکتریکی در پیچ‌ها افزایش می‌یابد . می توان گفت در نتیجه میدان مغناطیسی در هسته ترانس‌فرمر به شدت تغییر شکل می‌دهد و باعث می‌شود که ولتاژ خروجی نسبت به ولتاژ ورودی افزایش یابد .

در کل ، ترانس ‌افزاینده ولتاژ با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مغناطیسی و بالعکس ، قابلیت تولید ولتاژ بالاتری را فراهم می‌کند و یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای انتقال برق در فاصله‌های بلند است .

ترانس افزاینده ولتاژ چه کاربردی دارد ؟

ترانس افزاینده ولتاژ یک دستگاه الکترونیکی است که برای افزایش ولتاژ ورودی به اندازه‌ای که بتواند با دستگاه الکترونیکی دیگری کار کند ، استفاده می‌شود . از این دستگاه در مدارهای الکترونیکی با ولتاژ بسیار کم و سیگنال ضعیف مورد بهره وری قرار می گیرد ، تا بتوان سیگنال را به حداکثر ولتاژ قابل استفاده برای دستگاه الکترونیکی رساند .

در مدار های الکترونیکی ، تمام اجزای سیستم نیاز به ولتاژ مناسب دارند تا به درستی عمل کنند . برای مثال ، اگر یک دستگاه الکترونیکی برای کار کردن به ولتاژ ۱ ولت نیاز دارد ، اما تنها ولتاژ ۰.۵ ولت از سیستم ورودی در دسترس است ، از یک ترانس افزاینده ولتاژ برای افزایش ولتاژ به مقدار مناسب استفاده می‌شود .

ترانس افزاینده ولتاژ در مقایسه با سایر روش‌های افزایش ولتاژ مانند افزاینده‌های عملیاتی (Op-Amp) و تقویت کننده‌های سیگنال ، دارای ویژگی‌هایی است که آن را برای کاربردهای خاصی قابل استفاده می‌کند . به عنوان مثال ، ترانس افزاینده ولتاژ از واکنش زنجیره‌ای ( chain reaction ) برای بالا بردن ولتاژ استفاده می‌کند .

در این روش ، هر ترانس افزاینده ولتاژ مقدار ولتاژ را افزایش می‌دهد و پس از آن سیگنال را به ترانس بعدی منتقل می‌کند تا مقدار ولتاژ مطلوب برای دستگاه الکترونیکی شکل گیرد . این ترانس در بسیاری از کاربردهای الکترونیکی مفید است و به دلیل ویژگی‌های خاص خود ، در برخی موارد ترجیح داده می‌شود .

اجزای تشکیل دهنده ترانس افزاینده ولتاژ

ترانس افزاینده ولتاژ یکی از اجزای حیاتی در بسیاری از مدار های الکترونیکی است که این اجزا از چندین قسمت تشکیل شده اند . در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده این محصول خواهیم پرداخت ؛

1 . هسته ترانس :

هسته ترانس از موادی تشکیل شده است که خصوصیت اصلی آن ها فلزی بودن و داشتن یک خط مغناطیسی قوی است . به عنوان مثال ، موادی مانند آهن ، کبالت و نیکل موادی هستند که معمولاً برای هسته ترانس استفاده می‌شوند . هسته ترانس عمدتاً یک ماسه مغناطیسی دارد که تعدادی پیچ حول آن قرار گرفته است .

2 . پیچ‌های ترانس :

پیچ‌های ترانس بسته به نوع مدار دارای تعدادی خط است . می توان گفت پیچ‌های ترانس با استفاده از موادی مثل آلومینیوم ساخته می‌شوند . هر پیچ از دو بخش اصلی تشکیل شده است ؛ بدنه پیچ و هسته آن . برای افزایش عایق برقی می توان لایه‌هایی از کائوچو و پارافین را نیز به پیچ ها اضافه کرد .

3 . دیودهای استوانه‌ای :

دیودهای استوانه‌ای به منظور تعیین جهت جریان الکتریکی استفاده می‌شوند . این دیود‌ها در این محصول جایگاه ویژه ای دارند .

4 . لایه‌های ایزوله :

این لایه‌ها می‌توانند از موادی مانند پی‌ وی ‌سی ، فلزات و غیره تهیه شده باشد . این لایه‌ها به منظور جداسازی بین پیچ‌های ترانس استفاده می‌شوند و ممکن است شامل چندین لایه باشد .

5 . پایانه‌های ترانس :

پایانه‌ های ترانس عمدتاً شامل خروجی‌های ولتاژ بالا و پایین ، قطبی Vcc و گراند است . این پایانه‌ها ممکن است در قالب کانکتورهای مختلف مانند RJ-45 و غیره باشند.

ترانس افزاینده ولتاژ

کلام آخر

ترانس افزاینده ولتاژ از جمله محصولات کاربردی موجود در بازار است که با استفاده از آن می توان سطح ولتاژ را به حالت استاندارد و مورد نیاز ارتقا داد . خوشبختانه این محصول توسط طاها ترانس با کیفیت بالایی به بازار ارائه شده و مصرف کنندگان می توانند به راحتی آن را خریداری نمایند .

مقالات پیشنهادی

ترانس افزاینده

ترانس ایزوله