ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن

ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن

عناوین و سر فصل های این مطلب

همانطور که می دانید سیم پیچ های که هسته مغناطیسی دارد را ترانس مهتابی می گویند و این ترانس ها باعث محدودیت جریان برق می شود و به همین دلیل لامپ مهتابی روشن می شود که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن می پردازیم.

ترانس مهتابی چیست ؟

در مورد موضوع ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن می توان گفت که ترانس مهتابی یعنی سیم پیچ های که هسته مغناطیسی دارند و به آن چک الکتریکی یا ترانس در داخل مهتابی می گویند. این ترانس باعث راه اندازی مهتابی می شود و جریان را محدود و باعث افزایش ولتاژ می شود . بنابراین ترانس ایجاد ولتاژ در جهت عکس ولتاژ در هنگام استارت و همچنین مقاومت در برابر جریان های بالا می شود.

نحوه عملکرد لامپ مهتابی توسط ترانس مهتابی

در مورد اینکه ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن بدین صورت است که لامپ های مهتابی با زدن وصل کلید شروع به چشمک زدن می کنند که این چشمک ها به ترانس مهتابی بستگی دارد که در این مهتابی ها تقسیم ولتاژ انجام می شود و در یک لحظه ولتاژ ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰باعث می شود که مهتابی روشن شود که تامین این ولتاژ توسط ترانس مهتابی می باشد . پس زمانی که کلید را وصل می کنید جریان اختلاف ولتاژ ایجاد می شود که این اختلاف سطح باعث می شود گاز نئون موجود داخل استارت یونیزه و جریان از آن عبور کند که بر اثر عبور گاز نئون و تیغه بیمه تال گرم و خم می شود و دو الکترود به هم می چسبند که جریان در رشته های فلزی لامپ ایجاد و چون در مسیر استارتر و ترانس مهتابی قرار می گیرد باعث سرخ شدن آن می شود.

در اثر سرخ شدن رشته های فلزی یا فیلامان ها به بیرون پرتاب و باعث یونیزاسیون گاز اطراف خود می شود و چون تیغه ها به هم چسبیده می شود یک اتصال کوتاه ایجاد می شود و دیگر ولتاژ ۲۲۰ ولت وجود ندارد و ولتاژ صفر می شود و لحظه ای که استارتر قطع می شود چون ولتاژ بالا دارد داخل لامپ را یونیزه و جریان برقرار می شود که عبور جریان باعث می شود که الکترون ها به داخل جداره داخلی لامپ برخورد و چون لامپ دارای فلورسانس است باعث تولید نور می شود.

ویژگی های ترانس مهتابی

ترانس مهتابی دارای ویژگی های بسیاری می باشد که شامل ضریب قدرت بالا و از طریق یک خازن ولتاژ را کاهش می دهد . میزان چشمک زدن این لامپ ها کم است و باعث افزایش طول عمر لامپ می شود . از دیگر ویژگی های ترانس مهتابی میزان فرکانس آن بین ۴۰ تا ۷۰ کیلوهرتز است . میزان ولتاژ ورودی آن مناسب و بین ۱۹۰ تا ۲۴۰ ولت است و هارمونیک خراب یا مخرب ندارد ‌. مدت زمان گرمایش آن ۱/۳ ثانیه است و با دما تناسب دارد .  نوع ترانس های خوب باعث عملکرد خوب نور مهتابی می شود و از چشمک زدن جلوگیری می کند .

ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن

کاربرد لامپ مهتابی

در مورد ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن باید گفت که این لامپ ها چون از نظر عملکرد نوری بسیار روشن هستند و تنوع رنگ بالایی دارند در مکان های مسکونی ، تجاری ، اداری ، فرهنگی ، مدارس ، بیمارستان ها و غیره کاربرد دارد. این لامپ مهتابی جزو پرفروش ترین نوع لامپ ها در بازار می باشد و برای ایجاد روشنایی در مکان های مختلف از آن بسیار استفاده می شود.

خرید ترانس مهتابی

در مورد اینکه ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن باید به این موضوع اشاره کرد که ترانس مهتابی از مهمترین کاربرد آن استفاده در لامپ مهتابی است که این ترانس ها باید در هنگام نصب باید دقت کرد و از افراد متخصص در این زمینه کمک و راهنمایی بگیرید . در خرید این محصول به برند و کیفیت آن توجه کنید چون دارای مدل های بسیاری است و کیفیت این محصول برای استفاده های گوناگون بسیار مهم است و از فروشگاه های معتبر که بهترین کیفیت و بهترین برند را دارند ترانس مهتابی را خریداری کنید.

سخن پایانی

در مورد ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن صحبت کردیم که روشن شدن لامپ های مهتابی توسط این ترانس ها انجام می شود و در بسیاری از اماکن از این لامپ های مهتابی استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس کاهنده