ترانس کاهنده 220 به 12

ترانس کاهنده 220 به 12

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانس کاهنده 220 به 12 از دو بخش لوله‌ای و بخش مغناطیسی تشکیل شده است . بخش لوله‌ای شامل دو عدد هسته آهنی بوده ، که به وسیلهٔ چندین لایه از پیچ‌های مفتولی به هم متصل شده‌اند .

بخش مغناطیسی هم شامل دو عدد هسته آهنی می باشد ، که روی هر کدام از آن‌ها یکی از پیچ‌های لوله‌ای قرار دارد . کاهش ولتاژ در این دستگاه وابسته به دو بخش مذکور است . در این مقاله بیشتر شما را با این محصول حرفه ای آشنا خواهیم کرد .

بخوانید: ضرورت خرید استابلایزر

نحوه عملکرد ترانس کاهنده 220 به 12

ترانس کاهنده 220 به 12 همان طور که در نام ‌محصول به آن نیز اشاره شده است ، به منظور کاهش ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد . اجزای تشکیل دهنده این ترانس با عملکرد فوق العاده ای که دارند ، سبب کاهش ولتاژ و در نتیجه محافظت از دستگاه های الکتریکی می شود .

برای تبدیل ولتاژ ۲۲۰ ولت به ۱۲ ولت ، می‌توان از یک ترانس کاهنده با نسبت دور خروجی به ورودی برابر با ۱۸٫۳۳ بهره برد . به این معنی که تعداد پیچ‌های لوله‌ای در بخش ورودی ترانس باید ۱۸٫۳۳ برابر تعداد پیچ‌های لوله‌ای در بخش خروجی باشد . به طور مثال ، اگر در بخش ورودی ۱۸ پیچ داشته باشیم ، در بخش خروجی ۳ پیچ باید قرار دهیم .

بنابراین شما می‌توانید با استفاده از یک ترانس کاهنده با نسبت دور ۱۸٫۳۳ ورودی به خروجی ، ولتاژ ۲۲۰ ولت را به ۱۲ ولت تبدیل کنید . البته مقدار جریان نیز با توجه به نسبت دور ولتاژ تغییر می‌کند .

کاربرد ترانس کاهنده 220 به 12

ترانس کاهنده 220 به 12 یکی از پرکاربردترین ترانسفورمر‌ها بوده ، که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد . چند نمونه از کاربردهای آن عبارتند از ؛

 • منابع تغذیه : ترانسفورماتور کاهنده 220 به 12 برای تامین ولتاژ دقیق و پایدار برای انواع دستگاه‌های الکترونیکی ، از جمله کامپیوترها ، تلویزیون‌ها ، تجهیزات صوتی و تصویری و سایر دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی استفاده می‌شود .
 • دستگاه‌های روشنایی : این ترانس کاهنده برای تامین ولتاژ مناسب برای لامپ‌های ال ای دی و دیگر انواع لامپ‌های روشنایی نیز استفاده می‌شود .
 • قطعات خودرو : در برخی از قطعات خودرو مانند رادیو و پخش‌کننده CD ، این ترانس کاهنده برای تامین ولتاژ لازم برای کارکرد آن‌ها استفاده می‌شود .
 • سیستم‌های اعلان حریق : برخی از سیستم‌های اعلان حریق نیز از این دستگاه برای تامین تبدیل ولتاژ استفاده می نمایند .

به طور کلی ، ترانس کاهنده 220 به 12 در هر جایی که نیاز به تبدیل ولتاژ برق با حداقل اتلاف انرژی و ولتاژ پایدار و دقیق دارید ، مورد استفاده قرار می‌گیرد .

اجزای تشکیل دهنده ترانس کاهنده 220 به 12

ترانس کاهنده 220 به 12 از دو بخش اصلی تشکیل شده ، که به تشریح آن می پردازیم ؛

 • بخش لوله‌ای : این بخش شامل دو عدد هسته از جنس آهن بوده ، که به وسیلهٔ چندین لایه از پیچ‌های مفتولی به هم متصل شده‌اند . تعداد پیچ‌های لوله‌ای در بخش ورودی و خروجی ترانسفورمر برای تبدیل ولتاژ مناسب باید با نسبت دور ورودی به خروجی ترانسفورمر تطابق داشته باشد .
 • بخش مغناطیسی : این بخش شامل دو عدد هسته آهنی است ، که روی هر کدام از آن‌ها یکی از پیچ‌های لوله‌ای قرار دارد . هدف از استفاده از بخش مغناطیسی ، افزایش بازده ترانسفورمر و جلوگیری از اتلاف انرژی در فرآیند تبدیل ولتاژ می‌باشد .

به علاوه ، این ترانس ممکن است ، دارای قطعات اضافی مانند خازن ، دیود و مقاومت باشد . این قطعات اضافی به منظور کاهش نویز و جلوگیری از افت ولتاژ در طول مسیر تغذیه بکار می‌روند .

ترانس کاهنده 220 به 12 به عنوان یک تجهیز الکتریکی ساده بنظر می‌رسد ، اما شامل اجزای پیچیده‌ای است که به هماهنگی دقیق با یکدیگر نیاز دارد تا عملکرد بهینه را ارائه دهد .

قیمت ترانس کاهنده 220 به 12 چگونه تعیین می شود؟

قیمت ترانس کاهنده 220 به 12 به عوامل متعددی وابسته بوده ، که به شرح زیر است ؛

 • نوع هسته : نوع هسته استفاده شده در ترانسفورمر ، مثلاً فلزی یا فریتی ، بر روی قیمت آن تأثیر می‌گذارد .
 • تعداد پیچ‌های لوله‌ای : تعداد پیچ‌های لوله‌ای در بخش ورودی و خروجی ترانسفورمر نیز قیمت محصول را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار خواهد داد ‌.
 • مصرف کننده : با توجه به کاربرد ترانسفورمر و نیازهای مصرف کننده ، قیمت آن متغیر است . برای مثال ، قیمت ترانسفورمر مناسب برای یک پروژه کوچک حتماً کمتر از یک ترانسفورمر با کارایی بالا و مناسب برای پروژه‌های بزرگ خواهد بود .
 • کیفیت ساخت : کیفیت ساخت و اجزای استفاده شده در ساخت ترانسفورمر نیز سبب افزایش و یا کاعش قیمت ترانسفورماتور کاهنده 220 به 12 خواهد شد ‌.
 • شرکت سازنده : شرکتی که ترانسفورمر را ساخته است نیز یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت است . ترانس های ایرانی قیمت کمتری نسبت به ترانس های خارجی دارند . چرا که هزینه های گمرک و غیره بر روی آن سرشکن نشده و معمولا به واسطه نمایندگی ها مستقیما از تولید به مصرف می رسند .

با توجه به این عوامل ، قیمت ترانس کاهنده 220 به 12 متغیر است و با توجه به نیاز و بودجهٔ خود می‌توانید گزینه مناسب برای خود را انتخاب کنید . معمولاً قیمت ترانسفورمر‌هایی با امکانات بیشتر و کیفیت بالاتر بیشتر از سایر ترانسفورمر‌ها می باشد .

کلام آخر

ترانس کاهنده 220 به 12 یکی از بهترین ترانسفورماتور های موجود در بازار بوده که برای کاهش ولتاژ مورد بهره وری قرار می گیرد . این ترانس تا میزان قابل توجهی از ولتاژ می کاهد و سبب محافظت از تجهیزات برقی خواهد شد .

در کشور ما ، مجموعه بزرگ طاها ترانس این محصول کاربردی را تولید کرده و با قیمت مناسبی راهی بازار می کند . کیفیت ترانس های این برند بسیار بالا است و مصرف کنندگان هیچ گونه نگرانی در خصوص عملکرد آن نخواهند داشت ‌.

بخوانید: عوامل موثر در طول عمر مفید ترانسفورماتور