ترانس کاهنده DC

ترانس کاهنده DC

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانس کاهنده DC یک نوع وسیله غیرفعال شناخته می شود ، که قابلیت این را دارد که سطح ولتاژ بالا را به پایین کاهش دهد . این نوع ترانس های کاهنده از عملکردی بر پایه القایی متقابل برخوردار هستند ، معمولا از آن ها با عنوان قانون فارادی یاد می کنند . عملکرد آنها به این شکل است ، که میزان ولتاژ به شکل مستقیم با سرعت تغییر شار مغناطیسی تناسب دارد.

طراحی این نوع از ترانس های کاهنده به گونه ای انجام می گیرد ، که در سیم پیچی خود از تعداد بیشتری چرخش برخوردار هستند . به این دلیل ، که سیم پیچی ثانویه آن ها از تعداد کمتری برخوردار است . ترانس های کاهنده دی سی از ساختاری شبیه به ترانس های ایزوله برخوردار هستند .

بخوانید: ترانس قدرت چیست؟

معرفی ترانس کاهنده DC

درباره ترانس کاهنده DC باید بگوییم ، که این دستگاه ها برای ایجاد رابطه میان ولتاژ و تعداد دور در سیم پیچ در صورتی که تعداد گردش های اولیه بیشتر از تعداد چرخش های ثانویه باشد EMF ، که ایجاد می گردد در ثانویه از ورودی اصلی کمتر می باشد .

به این ترتیب می توانیم مشاهده کنیم ، که در سیم پیچ ثانویه ترانس یک مرحله ولتاژ کمتر را دریافت می کند . همانطور که از نام این دستگاه ها برمی آید ، ترانس های مرحله پایین معمولا برای تبدیل نیروهای ولتاژ بالاتر به ولتاژ پایین این را فرایند انجام می دهد .

عملکرد ترانس های کاهنده چگونه است؟

ترانس کاهنده DC از لحاظ ساختاری ترانس های ایزوله یا ترانس های تفکیک کننده شباهت بسیاری دارند . با توجه به این میان سیم پیچی های اولیه و ثانویه ی آن هیچ نوع ارتباط الکترونیکی وجود ندارد .

مقاله پیشنهادی:  کاربرد سیستم برق اضطراری یا ups

مدارهایی که در دو سوی ترانس های دی سی تعبیه شده اند  ، با استفاده از یک نوع عایق بسیار قدرتمند از یکدیگر جدا و ایزوله شده اند .

ترانس کاهنده DC از یک مدار یکسو ساز برخوردار است ، که پس از سیم پیچی خروجی آن قرار گرفته است . این ترانس از سوئیچ های مختلفی تشکیل شده است . این سوئیچ ها شامل  ، ترانزیستور ماسفت ، دیود و غیره می باشند .

در حالت کلی باید بگوییم هنگام ساخت ترانس DC لازم است  ، از یودهای مختلفی استفاده شود . فراموش نکنید که ترانس کاهنده DC با مبدل های دی سی به دی سی کاملا متفاوت هستند . آن ها دارای ساختار و عملکردهای مختلفی می باشند .

عملکرد ترانس های کاهنده چگونه است؟

از ترانس های دی سی در کجا استفاده می کنند؟

ترانس کاهنده DC را با هدف تغییر سطح ولتاژ طراحی می کنند . این ترانس ها وظیفه دارند سطح انتقال را به سطح توزیع در شبکه های برق ایجاد کنند و به این شکل ولتاژهای را کاهش دهند . استفاده از ترانس های کاهنده باعث می شود ، که ولتاژها تا حد زیادی برای تجهیزات مختلف به شکل ثابت کار کرده و به میزان زیادی کاهش پیدا کنند .

علاوه بر این این ترانس ها را جهت کاهش دادن ولتاژها در انتهای خطوط برق به کار می گیرند . ترانس DC در حقیقت به عنوان یکی از جدیدترین نوع ترانس در صنعت برق شناخته می شود ، که در کنار کاهش ولتاژ امکان ایجاد قابلیت ایجاد ولتاژ صاف و یکسو شده همچنین قابلیت ولتاژ صاف را دارد .

با توجه به اینکه ترانس کاهنده DC به عنوان یک ترانس ایزوله شناخته می شود از کاربردهای مختلفی برخوردار است . مهمترین ویژگی این نوع از ترانس ها این است ، که از تجهیزات برقی و انسان ها در برابر صاعقه ، خطر برق گرفتگی و …. محافظت کند .

مقاله پیشنهادی:  ترانس ولتاژ PT اندوکتیو و ترانسفورماتور ولتاژ خازنی CVT

ترانس کاهنده DC این امکان را دارد ، که به تولید پیوسته ولتاژ ثابت در خروجی ها بپردازد . این عملکرد موجب ایجاد تعادل میان سلول‌های پنل خورشیدی یا شارژ باتری‌های باتری‌خانه‌ها می شود .

به وجود آوردن انرژی یکسان در میان باتری‌هایی ، که در سیستم های نام برده به عنوان یکی از کاربردهای جدید ترانسDC کاهنده به شمار می رود . امروزه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیری افزایش یافته است از این رو این ترانس ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند .

این ترانس ها دارای راندمان بالا و امکان انتقال انرژی مطلوب هستند  ، همین امر باعث شده استفاده از آن ها در تجهیزات مختلف بسیار مورد توجه قرار گیرد .

معرفی مدارهای یکسوساز در ترانس کاهنده دی سی

ساختار ترانس کاهنده DC به این شکل است که ولتاژ متناوب ، که به وسیله سیم پیچی های ثانویه گرفته می شود به یک مدار یکسو وارد می شوند . برای طراحی این مدارهای یکسو ساز که به شکل گوناگون هستند  ، براساس نوع و کاربرد آن ها از یک یا چند دیود استفاده می کنند .

یکی از این روش ها یکسوسازی با یک دیود است . در این شیوه ولتاژهایی را ، که به صورت متناوب وجود دارند را به پایه‌‌های ورودی یک دیود ارسال می کنند . این دیود با کمک قوانین نیمه رساناها فقط ولتاژ ها را از سیکل های مثبت خود عبور می دهد .

با این تفاسیر می توانیم بگوییم در نهایت ولتاژ جریانی یکسو خواهد داشت . در صورتی ، که محل اتصال دیود ها را تغییر دهیم تنها ولتاژهای منفی امکان عبور خواهند داشت . این امر در صنایع کاربرد چندانی نخواهد داشت .

مقاله پیشنهادی:  علل استفاده از ترانس ایزوله در یو پی اس

این ترانس ها شباهت زیادی به ترانسفورماتور های ایزوله دارند  ، بنابراین می توانیم از آنها برای فرایند ایزوله سازی استفاده کنیم . دسترسی به یک یا چند دیود پس از سیم پیچی ثانویه این امکان را به وجود آورده است ، که قابلیت استخراج ولتاژ ثابت دی سی نیز وجود داشته باشد .

سخن پایانی

ترانس کاهنده DC فرایند تبدیل انرژی و انتقال ولتاژ خروجی را با استفاده از قوانین القای الکتریکی انجام می دهد . در ورودی این نوع از ترانس ها برای ایجاد یک میدان مغناطیسی از یک جریان متناوب و متغیر ، سینوسی کمک می گیرند . زمان به عنوان یک امر ضروری در ایجاد میدان مغناطیسی در سیم پیچی اولیه و خروجی ولتاژ به شمار می رود .

یکی از مهمترین مواردی ، که در خرید ترانس کاهنده DC وجود دارد انتخاب یک تولید کننده و برند مناسب است. گروه طاها ترانس به عنوان سازنده انواع مختلف ترانس ها می تواند ، بهترین تجهیزات را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد . دقت داشته باشید در هنگام خرید انواع ترانس ها مطابق با نیاز خود ترانس مورد نظر را خریداری کنید .

می توانید برای اطمینان بیشتر پیش از خرید با افراد متخصص در این زمینه مشورت های مورد نیاز را انجام دهید ، سپس اقدام به خرید نمایید.

بخوانید: ترانس سفارشی