تست های ترانس قدرت

تست های ترانس قدرت

عناوین و سر فصل های این مطلب

تست های ترانس قدرت بر کیفیت و عملکرد محصول نقش به سزایی دارد . در گذشته اندازه گیری شاخصه های کیفی محصولات سخت بود . در عصر حاضر علاوه بر بررسی خلوص مواد سایر شاخصه های فنی از جمله رنگ ، مدل ، کیفیت ، عملکرد نیز مورد آزمایش های فراوانی قرار می گیرد .

ترانس قدرت نیز تست های متنوعی از سر می گذراند . این فرآیند ، علاوه بر نمایش نقاط ضعف دستگاه ، بعدی از سلامت الکتریکی خود را به نمایش می کشاند .

در ادامه مبحث به صورت خلاصه درباره تست های این تجهیز توضیح می دهیم ، با ما همراه شوید .

آیا ترانس قدرت نیاز به تست دارد ؟

تست های ترانس قدرت تاثیرات خوشایندی بر روند الکتریکی محصول می گذارد . ترانس قدرت ( Power transformer ) از اجزای اساسی در دستگاه های برقی به شمار می روند .

عملکرد این قطعه الکتریکی بر انتقال جریان از منبع تاثیر دارد . به همین خاطر غالبا در طراحی اکثر دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی از این محصول استفاده می شود .

این محصول باید از نظر عملکرد ، بهداشت ، ایمنی و کیفیت بهترین باشد ، تا کارایی و مقاومت سیستم را تضمین نماید . به همین دلیل ، تست و بررسی ترانس قدرت یک موضوع بسیار مهم برای مصرف کنندگان است .

تست های ترانس قدرت شامل فرآیند های مختلفی می باشد که بسته به شرایط و محیط عملکرد محصول انجام می شود . بررسی های کیفی سلامت و ایمنی را برای دستگاه ها به دنبال دارند .

افراد به منظور سنجش مقاومت ، ارزیابی عملکرد و شناخت نقاط ضعف و قوت به تست روی می آورند . هدف بیشتر افراد از این فرآیند ، شناخت بیشتر محصول است .

تست و بررسی ترانس قدرت نه تنها برای تضمین کیفیت ، بلکه برای افزایش عمر مفید محصول نیز مهم است . هر تصمیمی در مورد تعمیر یا تعویض دستگاه باید بر اساس نتایج تست های دقیق از شرایط محیطی ترانسفورماتور گرفته شود .

تست های ترانس قدرت

تست ها بر چه ابعادی از ترانس قدرت تاثیر دارد؟

تست های ترانس قدرت ، سلامت هر چه بیشتر دستگاه را برای شخص به دنبال دارد . در صنعت جهت ارزیابی کیفیت و عملکرد محصولات از تست ها استفاده می کنند .

این فرآیند شاید تا حدودی هزینه بر باشد ، اما مفید و کاربردی است . با وجود این فرآیند، فرد درباره سلامت و قدرت دستگاه خود اطلاعات دقیقی کسب می کنند .

به همین خاطر تولید کنندگان عزیز قبل از توزیع محصول در بازار ، این سیستم الکتریکی برتر را از نظر کیفی مورد آزمایش و بررسی های فراوان قرار می دهد .

تست های ترانس قدرت بر عوامل مختلفی تاثیر دارد . استفاده از تست ها در صنعت ضروری است . با استفاده از این فرآیند ، عملکرد محصول آسان به شکل دقیقی از نظر ولتاژ ، جریان ، کیفیت و … مورد بررسی قرار می گیرد .

تست های ترانس قدرت ، ابعاد مختلفی از سیستم و جریان را کنترل می نماید که در مطالب ذیل به صورت جداگانه به توضیح هر یک پرداخته ایم :

 • ولتاژ :

عدم تطابق ولتاژ ورودی و خروجی یکی از اشکالات رایج در ترانس‌ های قدرت است . از این رو به واسطه تست ها ، ولتاژ خروجی و ورودی سیستم تنظیم می گردد .

 • جریان :

جریانی که توسط این محصول انتقال داده می شود ، بایستی با ولتاژ خروجی سیستم تطابق داشته باشد . در تست های ترانس قدرت مواردی از قبیل ؛ جریان ورودی ، جریان خروجی و جریان های آزاد بایستی به دقت مورد بررسی قرار گیرند .

 • فرکانس :

همانطور که می‌ دانید ترانس قدرت یکی از عناصر اساسی در شبکه ‌های برق هستند . برای عملکرد قدرتی در ترانسفورماتور ها نیاز به فرکانس ورودی و خروجی مناسب می باشیم . از این رو تنظیم و کنترل فرکانس نیز جزئی از تست های مربوط به این تجهیز است .

 • توان :

این محصول ، اساساً یک وسیله انتقال یا تبدیل توان است . برای انجام تست های ترانس قدرت مواردی همچون ؛ توان ورودی و خروجی و توان خالی شدن ترانس اندازه گیری می‌ گردد .

 • مقاومت عایقی :

مقاومت عایقی ترانس قدرت یکی دیگر از موارد مهم در تست این سیستم الکتریکی است . مقاومت عایقی ترانس ها باید بسیار بالا باشد .

اگر علم و دانش تعمیر یا تولید ترانسفورماتور ها را ندارید ، به هیچ وجه مسئولیت انجام تست های ترانس قدرت را بر عهده نگیرید .

شاید به نظر انجام تست و بررسی ساختمان تجهیز آسان باشد ، اما در حقیقت بسیار مشکل و سخت است . تست های ترانس قدرت را به متخصصین بسپارید ، تا آنان متناسب با نیاز مجموعه بهترین تجهیز الکتریکی را برای سیستم شما تدارک ببینند .

انواع تست ترانس قدرت

در ادامه مبحث تست ترانس قدرت ، درباره انواع این فرآیند و چگونگی انجام هر یک توضیح می دهیم ‌. ترانس قدرت ، یک دستگاه الکتریکی هوشمند است که عمدتاً برای تبدیل ولتاژ و توان بین دو بار ( در ولتاژ بالا و پایین ) استفاده می شود . این دستگاه در صنایع بسیاری از جمله اتوماسیون صنعتی ، سیستم های روشنایی ، تأسیسات برقی و … به کار می رود .

تست های ترانس قدرت می تواند به صورت تجربی ( اجرای تست فیزیکی روی دستگاه ) و به صورت تحلیلی ( ارزیابی تحلیلی رفتار دستگاه در مقابل یک بار مشخص ) انجام شود .

از انواع تست های ترانس قدرت که در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ، می توان به ؛

 • تست تحمل طبیعی دستگاه :

این تست شامل انجام تست های فرکانسی و ولتاژی ( مانند تست های 110% و 130% ) می باشد . در این تست ، دستگاه تحت بار قرار می گیرد و عملکرد آن در جریان بار ارزیابی می گردد .

 • تست تحمل حرارتی :

تست تحمل حرارتی  ، دستگاه تحت شرایط خاصی از دما قرار می گیرد تا مقاومت آن در برابر دما و حرارت های بالا اندازه گیری شود .

 • تست تحمل به خطای کوتاه :

آزمایش تحمل به خطای کوتاه، یک خطای کوتاه بر روی خروجی دستگاه اعمال می گردد و سپس عملکرد سیستم در چنین شرایطی مورد بررسی قرار می گیرد .

 • تست تحمل به خطای باز :

آزمون تحمل به خطای باز ، خروجی دستگاه به طور ناگهانی به حالت باز می رسد و عملکرد سیستم محاسبه می شود ‌.

 • تست تحمل به شبکه های نویزی :

در این نوع از آزمایش ها مربوط به تست های ترانس قدرت ، شبکه های نویزی با فرکانس های مختلف با شدت های مختلف بر دستگاه اعمال می شود و عملکرد آن ثبت می گردد .

 • تست تحمل به شرایط خارج از محدوده :

در این تست ، دستگاه به شرایط بالایی از محدوده کاری خود (مانند بالاتر از ولتاژ ) تحت تأثیر قرار می گیرد و عملکرد آن محاسبه می شود .

تست های ترانس قدرت

سخن پایانی

طاها ترانس از بزرگ ترین عرضه کنندگان ترانسفورماتور در منطقه خاورمیانه است که علاوه بر خرید های اینترنتی ، خدمات غیر حضوری مثل مشاوره نیز بر عهده می گیرد . با رجوع به وب سایت این شرکت می توانید برترین انواع ترانس ایرانی را در قیمت های مناسب سفارش دهید .

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس قدرت