تفاوت ترانس و محافظ برق

تفاوت ترانس و محافظ برق

عناوین و سر فصل های این مطلب

تفاوت ترانس و محافظ برق با وجود شباهت‌های فراوان بسیار مهم و حائز اهمیت است و اطلاع از آن به کاربران در بهینه سازی شبکه های الکتریکی کمک شایانی می کند . این دو محصول کاربردی ، از برترین تجهیزات برقی در بازار هستند . با بهره گیری آن ها ، تجهیزات الکتریکی بر اثر نوسانات مخرب دچار سوختگی نمی‌شوند .

تفاوت اصلی این دو محصول برتر در ساختمان و چگونگی کنترل ولتاژهای برق می باشد ‌. ترانس و محافظ برق هر دو نتیجه زحمات گروهی از دانشمندان الکترونیک بوده و از آسیب های جبران ناپذیر در مجموعه‌ها جلوگیری می‌کنند .

در ادامه مبحث به صورت مفصل در رابطه با تفاوت ترانس و محافظ برق توضیح داده شده است . اگر هنوز هم در انتخاب کنترل کننده مدنظر مجموعه خود گیج و سردرگم هستید ، مقاله ما را از دست ندهید .

ترانس برق چیست ؟

در دنیای امروز ، ما با با تکنولوژی‌های متفاوتی رو به رو هستیم . نیازهای بشر تنها در تامین غذا و پوشاک خلاصه نمی‌شود ، انسان در حال حاضر برای ایجاد رفاه بیشتر از انرژی‌ گاز، برق و آب به صورت پیوسته و مداوم بهره برداری می‌کند .

بهره وری بیش از حد از منابع موجب شده انرژی در برخی از بازه‌های زمانی به سبب عوامل آسیب زا دچار قطعی شود . قطعی تمامی انرژی‌ها به خصوص برق در طولانی مدت باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری می‌شود . بدین خاطر استفاده از کنترل کننده ولتاژ الزامی و ضروری است .

برترین تجهیزی که بر سر شبکه‌های الکتریکی قرار گرفته و از خیز جریان ، افت و فشار آن جلوگیری می کند ، ترانس برق است .‌ این تجهیز توانایی بالایی در تنظیم و کنترل جریانات الکتریکی داشته و مطابق با بروزترین تکنولوژی‌های روز دنیا طراحی و تولید می‌گردد .

ترانس برق در جهت تنظیم جریانات ورودی به ساختمان یا دستگاه‌ها از ولتاژ معینی پیروی نمی‌کند . این دستگاه مطابق با الگوریتم برنامه ریزی شده تمامی ولتاژ‌ها را ۲۰ اهم تغییر می‌دهد .

ترانس برق یک ابزار کاملا صنعتی و پیشرفته می‌باشد . البته ناگفته نماند ، در حال حاضر به سبب پیشرفت در تکنولوژی‌های نوین، انواع محصولات صنعتی در مدل‌های خانگی نیز تولید می‌شود و نگهداری و تعمیر ابزارالاتی همچون اسپلیت، یخچال، تلویزیون و… با مشکلات متعددی رو به رو بوده و تیاز به استفاده از کنترل کننده های مختلف است .

بر اساس تفاوت ترانس‌ و محافظ برق کاربرد و استفاده متفاوتی در ساختمان و تجهیزات مختلف خواهند داشت . این دو محصول به شکل خاصی به تنظیم ولتاژ برق ساختمان‌ها پرداخته و مشتریان عزیز بایستی متناسب با نیاز مجموعه خود به سفارش هر یک از کنترل کننده‌های ولتاژ بپردازید .

ترانس بر سر ورودی جریانات نصب شده و به صورت اتوماتیک و پیوسته جریانات را کنترل می‌کنند . در این نوع از کنترل کننده‌ها ، سرعت محصولات در حد سوئیچ بالا است .

اگر در مجموعه شما نوع و سرعت جریانات از اهمیت بالایی برخوردار است ، بایستی برای کنترل جریانات مجموعه از انواع ترانسفورماتور ها بهره بگیرید . بدین صورت ، میزان خطای دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد .

تفاوت ترانس و محافظ برق

محافظ برق

در ادامه مبحث تفاوت ترانس و محافظ برق به معرفی جداگانه این دو محصول می‌پردازیم ، تا علاوه بر شناخت محصولات در رابطه با عملکرد و خصوصیات هر یک اطلاعات مفیدی به دست بیاورید .

محافظ برق ، از برترین ابزارآلات کنترل کننده ولتاژ خانگی است . این تجهیز قدرتمند تا به امروز در مدل های مختلفی تولید می‌شود . با توجه به این که ابزارآلات خانگی از یک نوع ولتاژ پیروی نمی‌کنند ، لازم بوده تا ترانس ها نیز در سری و مدل های مختلف تولید شوند .

این تجهیز الکترونیکی علاوه بر کیفیت بالا سبب بهینه سازی عملکرد ابزارآلات خانگی مانند ؛ یخچال ، تلویزیون ، لباسشویی و… می‌شود . بر همین اساس برای جلوگیری از هزینه‌های بیهوده ناشی از استهلاک دستگاه ها بایستی حتما به واسطه از انواع محافظ برق این گونه از ابزارآلات را به پریز برق متصل کنید .

محافظ برق بر سر جریان الکتریسیته قرار گرفته و در صورتی بروز مشکل در مسیر جریان ، جریان را قطع کرده و پس از ۵ یا ۶ دقیقه جریانی ثابت به دستگاه می‌دهد .

این نوع از ابزارآلات تا زمانی که جریانات الکتریکی مشکلی نداشته باشند ، به صورت پیوسته برق را با ولتاژی مناسب به دستگاه‌های الکترونیکی انتقال می‌دهند و موجب افزایش راندمان خروجی سیستم‌ می‌شوند .

اما در صورتی که جریانات ورودی به دستگاه دچار افت ، افزایش یا خیز جریان شوند ، محافظ بدون ایجاد کوچک‌ترین اختلالی، برق سیستم را قطع می‌کند .

همانطور که در مطالب پیش نیز اشاره شد ، تفاوت اصلی این دو محصول صنعتی _ الکترونیکی در ساختار آن‌ها می‌باشد . مکانیسم داخلی محافظ برق از یک برد الکتریکی و مدار تاخیر تشکیل شده است .

سیستم تاخیر تعبیه شده در سیستم موجب شده در هنگام افت و خیز جریانات الکتریسیته، برق از سیستم قطع شود و تا زمانی که بهبود نیابد ، این روند ادامه دارد . بهترین کار نصب این تجهیز بر سر اتصال تلویزیون و یخچال است .

این ابزارآلات الکتریکی اکثرا در مصارف شهری_ خانگی استفاده می‌شود ، چراکه تنها قابلیت کنترل و تنظیم جریانات پایین را دارند . البته لازم به ذکر است ، محافظ برق در مدل ، شکل ، جنس و کیفیت‌های متفاوتی طراحی می شود . بنابراین در زمان خرید، حتما به نوع تجهیز توجه کنید ، تا محافظی مناسب با نیاز ساختمان سفارش دهید .

بارزترین تفاوت‌های ترانس و محافظ برق

تفاوت ترانس و محافظ برق یک یا دو تا نیست ، بلکه بیش از ده مورد می‌باشد ، زیرا این دو تجهیز الکترونیکی بسیار شبیه به همدیگر هستند .

مهم‌ترین تفاوت ترانس و محافظ برق در تنظیم و کنترل ولتاژ است . ترانس‌ها قابلیت کنترل اکثر ولتاژ‌های ساختمان‌ها را دارند و علاوه بر مکانیسم پیچیده دارای یک فناوری خاص هستند . اما عملکرد محافظ برق متفاوت است . این تجهیز ، می‌تواند ولتاژ‌های ضعیف در حد ۲۲۰ را تنظیم سازد .

به همین خاطر به هیچ وجه نمی‌توان برای محافظت و بهینه سازی دستگاه‌های صنعتی از انواع محافظ‌های برق استفاده کرد ، زیرا توانایی مقابله با جریان‌های بالا را ندارند .

دیگر تفاوت این دو سیستم الکترونیکی در مدیریت جریان‌های الکتریکی است . همانطور که در مطالب پیش نیز اشاره شد ، محافظ برق دارای یک مدار تاخیر است . بر همین اساس پس از گذر ۵ دقیقه جریان را برقرار می‌سازد ، اما ترانس‌ها با سرعتی در حد سوئچ‌ها (به اندازه ثانیه) موجب تنظیم و کنترل جریانات می‌شوند .

از این رو در صورتی که سرعت و قدرت کنترل کننده ولتاژ برایتان اهمیت دارد ، حتما از ترانس‌ها استفاده کنید ، تا جریانات الکتریکی سبب افت راندمان تولیدی محصولات نشوند .

دیگر تفاوت ترانس و محافظ برق در قیمت آن‌ها است. قیمت ترانس بیش از محافظ‌های برق می‌باشد ، چون بر بروز بودن از هزینه تمام شده بالاتری برخوردار هستند . از این رو در بازار نیز با قیمت بالاتری به فروش می رسند .

نوع تکنولوژی بکار رفته شده در ساخت محصول از دیگر تفاوت ترانس و محافظ برق است. نوع فناوری ساخت ترانس و محافظ برق بر کیفیت و عملکرد محصول تاثیر فراوانی دارد ، چرا که فناوری ساخت ، نحوه تنظیم و کنترل جریانات را تعیین می‌کند .

ترانس به واسطه سیم پیچی‌های هسته‌ای به کنترل جریانات کمک می‌کند. اما محافظ برق تنها از مدار الکتریکی و مدار تاخیر تشکیل می‌شود . بدین خاطر حتی از نظر عملکرد نیز ترانس‌ها برتر هستند .

اما نباید از ترانس در محیط‌های مسکونی استفاده کنید ، زیرا عملکرد آن با ولتاژ محیط سازگاری ندارد و همین طور خرید آن اسراف سرمایه است . یک محافظ برق به خوبی می‌تواند تحت هر شرایطی به کنترل جریانات شهری بپردازد .

خلاصه‌ای از تفاوت این دو محصول در جدول زیر درج شده است ، به آن توجه کنید :

ردیف تفاوت های بارز ترانس و محافظ برق
1 عملکرد
2 قیمت
3 مکانیسم داخلی
4 جنس
5 سایز

تفاوت ترانس و محافظ برق

سخن آخر

با این که تفاوت ترانس و محافظ برق بسیار است و مطالعه آن برتری محصولات را نسبت به یکدیگر نشان می‌دهد . اما باید به خاطر داشته باشید، نصب هر یک در شبکه‌های الکترونیکی الزامی و ضروری است .

در جهت خرید برترین کنترل کننده‌ ولتاژ ایرانی به طاها ترانس مراجعه فرمایید . در این وب سایت انواع این محصول در اجناس اصل با قیمت‌های مناسب به فروش می‌رسد .

ترانس اتو

ترانس کاهنده