خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی

خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی

عناوین و سر فصل های این مطلب

اهمیت ترانس برق برای سلامتی لوازم برقی بسیار مهم است و یکی از وسایل ضروری برای استفاده خانگی و مصارف صنعتی می باشد که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی می پردازیم.

عملکرد ترانس برق چگونه است؟

قبل از اینکه به بررسی خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی بپردازیم باید از نوع عملکرد این دستگاه اطلاع داشته باشید . ترانس برق یک دستگاهی است که ولتاژ برق را زیاد یا کم می کند و به عنوان یک وسیله برای انتقال توان الکتریکی به شمار می رود و بر اساس القای الکترومغناطیسی و القای متقابل فارادی عمل می کند . بطورکلی انتقال انرژی الکتریکی را از مداری به مدار دیگر را انجام می دهد و انتقال توان الکتریکی آن بدون تغییر فرکانس می باشد و باعث مرتبط شدن دو مدار با هم با القای متقابل می باشد و باعث عملکرد مفید دستگاه های برق و افزایش طول عمر دستگاه ها می شود.

خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی

ترانس برق چند مدل است ؟

در مورد خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی می توان گفت که این ترانس ها دارای مدل های متنوعی می باشند و شامل این مدل ها هستند : ترانس برق افزاینده یا کاهنده ، ترانس قدرت ، ترانس توزیع ، ترانس برق سه فاز و تک فاز ، ترانس اتوماتیک که هر کدام قیمت های متفاوتی دارند که هر کدام از این موارد بر اساس پنج مدل تقسیم بندی می شوند که شامل این موارد است : مانند محدوده ولتاژ عملیاتی ، آرایش سیم پیچ ، تعداد فاز ، نوع هسته تشکیل دهنده و محل نصب می باشد.

انواع ترانس برق بر اساس محدوده ولتاژعملیاتی

این نوع ترانس برق به عنوان افزاینده یا کاهنده برق می باشند که بر اساس محدوده ولتاژ تعریف می شوند که در افزاینده بین ژنراتور و شبکه برق استفاده می شود و ولتاژ خروجی ثانویه بیشتر از ولتاژ ورودی می باشد. در نوع ترانس کاهنده برای تبدیل منبع تغذیه ولتاژ بالا به خروجی ثانویه و ولتاژ پایین استفاده می شود.

انواع ترانس برق بر اساس آرایش سیم پیچ

آرایش سیم پیچ هم در نوع کاربرد ترانس موثر است که این سیم پیچ ها یا روی هم یا کنار هم قرار می گیرند و درون چند شیار یا صفحه هستند و ساختار آنها بدین صورت است که یک سیم پیچ روی هسته چند لایه قرار می گیرد . این نوع ترانس برای راه اندازی موتورهای القایی برای تنظیم ولتاژ خطوط انتقال برق کاربرد دارند.

انواع ترانس بر اساس نوع هسته تشکیل دهنده

در مورد خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی می توان به این مدل از ترانس برق هم اشاره کرد که این نوع ترانس بر اساس نوع کاربرد آنها از یک هسته استفاده می کند که هسته سیم پیچ های ترانس روی هم قرار دارند . در یک ترانس انواع مختلف هسته استفاده می شود مانند ترانس با هسته هوا و ترانس با هسته آهنی

ترانس با هسته هوا : در این نوع ترانس اتصال بین سیم پیچ اولیه و ثانویه از طریق هوا می باشد و سیم پیچ روی نوار غیرمغناطیسی پیچیده می شود .

ترانس با هسته آهنی : در این مدل ترانس سیم پیچ ها روی صفحه های آهنی با تعداد زیاد پیچیده می شوند و روی هم قرار دارند و یک مسیر اتصال قوی را به وجود می آورند.

انواع ترانس بر اساس محل نصب

یکی دیگر از موارد مهم در مورد خرید بهترین ترانس برق خانگی و صنعتی انواع ترانس بر اساس نصب آنها می باشد که شامل این موارد است : ترانس قدرت که از این ترانس در دستگاه های تولید برق با ولتاژ بالا و مناسب استفاده می شود.

ترانس توزیع  : این ترانس برای مصارف خانگی کاربرد دارد و بیشتر برای انتقال ولتاژ پایین استفاده می شود و نصب آن بسیار آسان و تلفات مغناطیسی کمی دارد.

نوع دیگر ترانس اندازه گیری : این نوع ترانس برای طبقه بندی و اندازه گیری ولتاژ جریان و قدرت کاربرد دارد.

ترانس حفاظتی : این نوع ترانس برای محافظت از وسایل برقی کاربرد دارد و جلوی نوسانات ولتاژ برق را می گیرد.

خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی

انواع ترانس برق بر اساس تعداد فاز

دسته بندی ترانس بر اساس تعداد فاز هم در خرید این ترانس ها مهم می باشد که شامل این موارد است :

ترانس تک فاز :

این نوع ترانس فقط یک منبع جریان برق دارد و انرژی الکتریکی را از یک مدار به چند مدار منتقل می کند و بیشتر برای توزیع برق و کاهش ولتاژ برق برای مراکز تجاری به کار می رود و بیشتر ترانس های خانگی تک فاز هستند.

ترانس سه فاز :

این نوع ترانس بیشتر برای مکان های بزرگ و صنعتی کاربرد دارد و این نوع ترانس تشکیل شده است از سه ترانس تک فاز که هر کدام سیم پیچ های اصلی آنها به سیم پیچ های ثانویه متصل شده است.

سخن پایانی

خرید بهترین انواع ترانس برق خانگی و صنعتی را بررسی کردیم و امروزه این ترانس ها بسیاری از مشکلات برق خانگی و صنعتی را بر طرف می کند و باعث بهبود عملکرد قطعات برقی می شوند و در هنگام خرید به تعداد فاز ، فرکانس ، ولتاژ ورودی و خروجی و کاربرد ترانس توجه کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس کاهنده