خرید ترانس چوک AC و DC

خرید ترانس چوک AC و DC

عناوین و سر فصل های این مطلب

خرید ترانس چوک AC و DC از مباحث مهم در مدارهای الکتریکی می‌باشد که در این مقاله به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم . ترانس چوک در مدارهای الکتریکی AC و DC با هدف مسدود کردن فرکانس‌های بالا به کار گرفته می‌شود . ترانس چوک الکترونیکی مکانیزم ساده‌ای دارد و برای هر دو مدار AC و DC مناسب است .

توجه داشته باشید که چوک و ترانسفورماتور دو تجهیز مجزا هستند ، اما ترانس چوک یک دستگاه منحصر به فرد بوده که از ترکیب این دو محصول ساخته شده است و استفاده از آن سبب بهبود مدار و تجهیزات الکتریکی خواهد شد . در ادامه مبحث به خوبی این دستگاه را تشریح خواهیم کرد .

ترانس چوک چیست ؟

از این قطعه در مدارهای الکتریکی با جریان AC یا DC ، برای جلوگیری از گرم شدن و اضافه بار استفاده می‌شود . وظیفه هر دو ترانس چوک کاهش هارمونیک‌های بی‌کیفیت و ناگهانی است .

ترانس چوک الکترونیکی از لحاظ ساختاری شبیه به ترانسفورماتور آهنی با سیم پیچی متفاوت است . هسته آن فولادی و چیدمان صفحات به گونه‌ای است که به یکدیگر برخورد نکنند .

این عنصر همچنین برای فیلتر کردن ، جداسازی بخش های خاصی از مدارAC یا DC ، ذخیره انرژی و حذف تداخل استفاده می‌شود .

خرید ترانس چوک AC و DC

عملکرد ترانس چوک AC و DC

ترانس چوک یک قطعه الکترومغناطیسی است که فرکانس‌های بالا را با عبور جریان مستقیم (DC) و جریان متناوب (AC) از یک مدار الکتریکی مسدود می‌کند ، در حالی که اجازه عبور به سیگنال‌های فرکانس پایین می‌دهد .

زمانی که یک ترانس چوک در حد فاصل درایو و برق ورودی قرار گیرد ، به عنوان ترانس چوکAC  و هر گاه که در لینک DC درایو فرکانس متغیر قرار داده شود به نام ترانس چوک DC نامیده می‌شود . خرید ترانس چوک AC و DC مزایای بسیار زیادی برای مدار الکتریکی خواهد داشت .

انواع ترانس چوک AC و DC

ترانسفورماتورهای چوک در دو نوع فرکانس پایین و فرکانس بالا تولید می‌شوند . در زیر به طور مختصر با هریک از این دو آشنا شوید .

فرکانس پایین : تنها تفاوت آنها با سیم پیچ آهنی در یک سیم پیچ اضافی تثبیت کننده است . در این نوع ترانس چوک هنگامی که جریان کاهش می‌یابد ، سطح مورد نیاز را حفظ و زمانی که افزایش می‌یابد تا رسیدن به سطوح عادی آن را کم می‌کند .

فرکانس بالا : به دلیل عملکرد طولانی مدت پایدار این نوع رواج بیشتری دارد . این نوع ترانس چوک دارای یک هسته فولادی یا فریت است در حالیکه در آنالوگ‌های ارزان قیمت از متریال پلاستیکی استفاده می‌شود . قطعات دارای هسته ، به دلیل اشغال فضای کمتر ، برای دستگاه‌های کوچک ایده‌آل هستند .

ترانس چوک‌ها همچنین بر اساس هدف و کاربردشان به چند دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند ؛

ترانس چوک برای راه اندازی موتورها : این نوع به عنوان یک محدود‌کننده برای جریان راه‌اندازی و ترمز موتور استفاده می‌شود . گاهی اوقات این قطعه به علت عملکردهای مشابه تبدیل به ترانسفورماتور سه فاز می‌شود .

ترانس چوک برای اشباع : در مبدل‌ ها یا دستگاه‌های تثبیت کننده این مدل از ترانس چوک استفاده می شود . این مدل به دلیل تغییر مقاومت توسط هسته ، برای تقویت‌کننده‌های مغناطیسی هم ایده‌ال است .

برای فیلتر کردن : این ترانس چوک به نحوی تنظیم می‌شود تا امواج شدیدی که اغلب در تقویت کننده‌های لوله‌ای ایجاد می‌شود را از بین ببرد .

علاوه بر انواع ذکر شده ، مدل‌هایی که بر روی منابع پالس ثانویه کار می‌کنند ، نیز تولید می‌شوند . در این مدل‌ها دستگاه ابتدا انرژی را در میدان خود جمع کرده و سپس آن را به بار منتقل می‌کند .

کاربرد خرید ترانس چوک AC و DC

ترانس چوک‌ها اغلب در منابع تغذیه و تجهیزاتی با لامپ‌های فلورسنت یافت می‌شوند . در ادامه نحوه کارکرد آنها در این عناصر شرح داده می‌شود .

لامپ فلورسنت :

در چنین مداری ترانس چوک به عنوان یک وسیله راه اندازی و فیلتر کننده عمل می‌کند . ترانس چوک به صورت سری به همراه یک استارتر به لامپ متصل می‌شود . در این اتصال دریچه گاز از عملیات زیر استفاده می‌کند ؛

با عبور جریان متناوب از مدار چوک ، لامپ فلورسنت سرد به دلیل مقاومت بالا روشن نمی‌شود ، جریان جاری در مدار نیز قادر به روشنایی لامپ نیست ، بلکه کاتدهای آن را گرم کرده تا در استارت جریان یابد .

در داخل استارت ، کنتاکت متحرک گرم شده و پس از گرم شدن ، استارت توسط کنتاکت مسدود می‌شود . جریان الکتریکی در زمان گرم شدن کاتدها و استارت در مدار چوک جمع خواهد شد .

پس از مسدود شدن استارت ، جریان فوق توسط ترانس چوک جابجا و استارت شروع به تخلیه انرژی می‌کند . با تخلیه استارت ، الکترون‌های روی کاتدهای لامپ به حرکت در آمده و با گاز تماس پیدا می‌کنند و به این ترتیب لامپ روشن می‌شود .

منبع تغذیه

برای افراد تازه کار اغلب این سوال پیش می آید ، که چرا به یک ترانس چوک در منبع تغذیه نیاز داریم ؟ برای فیلتر کردن جریان متغیر و برای فیلتر کردن جریان استفاده و خرید ترانس چوک AC و DC ضروری است .

به عنوان یک قاعده ، چوک‌ها در منابع تغذیه بلافاصله بعد از پل دیود در خروجی نصب می‌شوند ، به این مفهوم که آنها اول با جریان مستقیم کار می‌کنند . با افزایش ولتاژ یا اتصال کوتاه ، ترانس چوک بخش قابل توجهی از ریپل را فیلتر می‌کند .

زمان پایدار و ثابت بودن منبع تغذیه ، دستگاه تداخل فرکانس بالا را با عبور دادن جریان مستقیم به مدار بدون هیچ گونه نوسانی فیلتر می‌کند . چنین دمپری با کاهش قابل توجه ولتاژ در خروجی پل به عنوان یک عنصر مقاومت اضافی نیز عمل می‌کند .

قیمت و خرید ترانس چوک

حال که با ترانس‌های چوک در دو جریان AC و DC آشنا شدید ، نوبت به نحوه خرید ترانس چوک AC و DC می‌رسد . باید گفت که امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و فروشگاه‌های آنلاین خرید انواع ترانس چوک AC و DC بسیار ساده و آسان شده است .

برای خرید انواع ترانس چوک AC و DC کافی است ، در هر ساعت از شبانه روز به سایت طاها ترانس مراجعه کنید ، محصول مدنظر خود را انتخاب و سپس ثبت کنید .

با مراجعه به سایت طاها ترانس برای خرید این محصول در واقع شما با تولید کننده به طور آنلاین مرتبط می‌شوید و همانند گذشته نیازی به واسطه برای تحویل محصول از تولید کننده نیست .

فروشگاه طاها ترانس به دلیل اینکه زیر نظر تولیدکننده محصول را عرضه می‌کند ، محصولات را به قیمت کارخانه و ارزان‌تر از بازار به فروش می‌رساند . از این رو خرید انواع ترانس چوک AC و DC برای مشتری بسیار ارزان و مقرون به صرفه تمام می‌شود .

با خرید این محصول از سایت طاها ترانس علاوه بر اینکه از مزایای زیادی چون خرید کالای باکیفیت و ارزان از تولیدکننده برخوردار می‌شوید ، از کالای ایرانی نیز حمایت می‌کنید که منجر به شکوفایی اقتصاد کشور خواهد شد .

خرید ترانس چوک AC و DC

کلام پایانی

ترانس چوک یک قطعه بیسار کاربردی بوده که در مدار های الکتریکی نصب می شود و محافظت از قطعات و سایر تجهیزات الکتریکی را بر عهده دارد ، این قطعه علاوه بر این که یک ترانس با کیفیت و کاربردی است ، قادر به انجام وظایف چوک نیز بوده و دو عملکرد را ایفا می کند .

خوشبختانه این محصول در ایران تولید شده و امکان خریداری این محصول در مدل و سری متعدد به راحتی فراهم شده است ، ترانس چوک مجموعه طاها ترانس کیفیت بالایی داشته و با برند های خارجی رقابت می کند . بدین جهت بازار برای تامین این قطعه کاربردی هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت .

مقالات پیشنهادی

ترانس کنترل

ترانس سفارشی

سکوی MOF

سکوی MOF چیست؟

سکوی MOF یکی از تجهیزات مهم و حیاتی در صنعت برق است، که به عنوان بستری برای نصب ترانس اندازه گیری مرکب (MOF) استفاده می

ادامه مطلب »