راهنمای خرید ترانس برق خانگی

راهنمای خرید ترانس برق خانگی

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانس برق یک ابزار الکتریکی است که نقش بسیار مهمی در سلامت برق شهری و وسایل و لوازم برقی دارد که خرید یک ترانس برق با کیفیت و طول عمر بالا از اهمیت زیادی برخوردار است که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی راهنمای خرید ترانس برق خانگی می پردازیم.

نکات طلایی در مورد خرید ترانس برق خانگی

مصرف کنندگان این نوع ترانس ها باید به راهنمای خرید ترانس برق خانگی توجه کنند تا ترانسی که دارای استاندارد بالا و کیفیت بالا است را خریداری کنند که بر اساس این عوامل می توان این ترانس ها را خریداری کرد .

راهنمای خرید  ترانس برق خانگی

ولتاژهای ورودی و خروجی

در سیستم برق ولتاژهای متفاوتی وجود دارد که گاهی اوقات مقدار ولتاژ کمتر از ولتاژ موجود در خطوط می باشد یا بر عکس است که اطلاع از میزان ولتاژ بسیار اهمیت دارد . در اصل می توان گفت که ولتاژی که به خطوط ترانس وارد می شود را ولتاژ ورودی و ولتاژی که از ترانس خارج می شود را ولتاژ خروجی می گویند.

تعداد فاز

در راهنمای خرید ترانس برق خانگی تعداد فاز به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می شود که معمولا سه ترانس تک فاز که با هم بسته می شوند را ترانس سه فاز می گویند و این ترانس ها جای کمتری را اشغال می کنند و بهتر هستند و بهتر است که بر اساس نوع نیاز کاربری خود اقدام به خرید تک فاز یا سه فاز کنید.

فرکانس نامی

در هنگام خرید باید به فرکانس نامی که در شبکه برق ایران وجود دارد توجه کنید تا فرکانس ۵۰ هرتز باشد و دقت کنید که این فرکانس در دستگاه ترانس برق رعایت شده باشد.

راهنمای خرید  ترانس برق خانگی

کاربرد ترانس برق

در راهنمای خرید ترانس برق خانگی باید به کاربرد این ترانس هم توجه کرد که این ترانس ها کاربردهای متفاوتی دارد که اگر برای تغییر ولتاژ اقدام به خرید ترانس کنید باید ترانس افزاینده یا ترانس کاهنده خریداری کنید ولی اگر قصد کمک به شبکه توزیع برق را دارید باید ترانس قدرت یا ترانس توزیع را خریداری کنید . بنابراین انتخاب نوع کاربرد این ترانس ها مسئله بسیار مهمی است که باید به آن دقت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

سیستم خنک کنندگی

در بعضی از ترانس ها به علت مقاومت سیم ها یا مواد به کار رفته در آن باعث ایجاد گرما و حرارت می شود که برای جلوگیری از این امر از روغن یا هوا برای خنک کردن هسته یا سیم پیچ ها استفاده می شود . البته معمولا مناطقی که احتمال خطر آتش سوزی دارد از ترانس خشک استفاده می شود و در مناطقی که مرطوب است از ترانس روغنی استفاده می شود که این موارد از مهمترین نکات در هنگام خرید ترانس می باشد.

مزایای استفاده از ترانس برق خانگی

در راهنمای خرید ترانس برق خانگی باید به مزایای استفاده از این دستگاه توجه کرد. مهمترین مزیت این ترانس برق افزایش طول عمر لوازم خانگی است و راندمان و عملکرد دستگاه ها را بهتر و افت ناگهانی ولتاژ برق جلوگیری می کند و باعث تثبیت برق شهری می شود و از هزینه های مصرف برق جلوگیری می کند و محافظ اتصالات کوتاه می باشد و در نهایت به وسایل و تجهیزات برقی آسیب نمی رساند.

راهنمای خرید  ترانس برق خانگی

خرید و قیمت ترانس برق

در راهنمای خرید ترانس برق خانگی قیمت این ترانس ها هم بسیار مهم است و بر اساس کیفیت و نوع برند و کاربری آن قیمت ها متفاوت می باشد . به طور کلی خرید این ترانس برقی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است و از هزینه های اضافی جلوگیری می کند و باعث جلوگیری از آسیب زدن به لوازم برقی می شود و از خطرات ناشی از نوسانات برقی جلوگیری می کند.

سخن پایانی

در راهنمای خرید ترانس برق خانگی باید به محل نصب این ترانس ها هم توجه کرد که در بیرون از خانه یا فضای بسته هم می توان آن را نصب کرد که معمولا آن را در آشپزخانه یا راهرو منزل یا در نزدیک وسایل برقی می توان نصب کرد  و همچنین نوع اتصالات سیم پیچ اولیه از نوع ستاره یا مثلث می باشد و سیم ثانویه از نوع ستاره ، مثلث ، زیگزاگ یا خشتی می توانید استفاده کنید و به ضریب قدرت و کارایی این ترانس ها هم باید توجه کرد که در هنگام خرید باید به این نکات هم توجه کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس کاهنده