لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها

لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها

عناوین و سر فصل های این مطلب

در این مقاله شما را با لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها آشنا خواهیم کرد. کلید هوایی در دسته کلیدهای حرارتی می باشد، که به دلیل ساختار و مکانیسم ویژه خود قابلیت تحمل جریان نامی را دارد. این کلید تحت عنوان مدار شکن هوایی نیز به علت مکانیسم کاری خود شناخته می شود.این کلید ها برای انجام وظایف خود به تجهیزات و لوازم جانبی بسیاری نیاز دارند، که هر یک از این لوازم با یک هدف متفاوت به کار گرفته می شود. اگر علاقمند به موضوع لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کلید هوایی چیست؟

در نخستین بخش از مقاله پیش از اینکه به معرفی لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها بپردازیم، شما را با این مدار شکن الکتریکی آشنا می کنیم‌.

کلید هوایی یک وسیله الکتریکی است، که در یک سیستم الکتریکی برای قطع برق از منبع تغذیه به بار الکتریکی نصب می گردد.

کلید هوایی معمولاً در سیستم های الکتریکی صنعتی و ساختمانی برای محافظت از تجهیزات و سیستم ها در برابر خطرات اضافه بار، اتصال کوتاه یا سایر مشکلات الکتریکی همراه با لوازم جانبی مخصوصی نصب می گردد.

این کلید با قطع کردن مدار الکتریکی در هنگام تشخیص یک ایراد فعال شده و از خرابی و آسیب دیدن دستگاه ها و سیستم های الکتریکی ناشی از نوسان جریان و ولتاژ برق جلوگیری می کند.

به بیان ساده مدار شکن هوایی نوعی وسیله حفاظت الکتریکی است، که برای قطع مدار در هنگام بروز مشکل در سیستم الکتریکی استفاده می شود. در ادامه مقاله با ما باشید، تا در مورد نحوه عملکرد، ساختار و لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها صحبت کنیم.

مقاله پیشنهادی:  ترانس ایزوله استخر

ساختار کلید هوایی

در این بخش از مقاله پیش از اینکه در مورد لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها حرف بزنیم، بهتر است با ساختار این مدار شکن پر کاربرد آشنا گردید. کلید هوایی از اجزای زیر ساخته شده است؛

·         قاب

قاب محفظه ای است، که از فولاد ضد زنگ یا آلیاژ آلومینیوم ساخته شده است و تمام اجزای داخلی آن را در بر می گیرد.

·         کانکتور برق

قطعه ای که با هدف اتصال کلید برق به سیستم برق در این مدار شکن تعبیه می شود.

·         قطع کننده مدار

قسمت اصلی این دستگاه قطع کننده مدار است، که برای قطع مدار هنگام بروز مشکل استفاده می شود.

·         قسمت حفاظتی

بخشی که برای محافظت از سیستم الکتریکی در برابر حوادثی مانند اضافه بار، اتصال کوتاه، جریان نشتی و غیره استفاده می شود. قسمت حفاظتی معمولاً شامل سنسورها، رایانه ها و ریزپردازنده ها می شود.

·         سایر قطعات

شامل قطعاتی مانند جریان سنج، چراغ نشانگر، دکمه فشاری و غیره برای کمک به کاربران برای مشاهده و کنترل عملکرد مدار شکن می باشد.

بیشتر بخوانید: انواع فیوز الکتریکی

تا به اینجای مقاله با این کلید حفاظتی و ساختار آن آشنا شدید، اما این کلید برای انجام عملیات خود به لوازم جانبی دیگری نیز نیاز دارد، که در آخرین مبحث از مقاله در مورد لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها صحبت می کنیم.

نحوه کارکرد کلید هوایی

همانگونه که تا به اینجای مقاله متوجه شدید، کلید هوایی یک وسیله حفاظت الکتریکی است، که برای قطع کردن مدار در هنگام بروز مشکل در سیستم الکتریکی نصب می گردد. اصل عملکرد این کلید بر اساس پدیده الکترو دینامیک جریان الکتریکی است.

مقاله پیشنهادی:  آشنایی با کلید مینیاتوری

هنگامی که جریان از پایانه های قطع کننده مدار عبور می کند، یک میدان مغناطیسی ایجاد می گردد. در این میدان مغناطیسی، قطب های برش در مدار شکن با یکدیگر تعامل دارند و نیروی برش الکتریکی ایجاد می کنند.

اگر یک خطا در سیستم الکتریکی مانند اضافه بار، اتصال کوتاه یا جریان نشتی رخ دهد، این قطع الکتریکی مدار را قطع خواهد کرد تا از بروز خطاهای بیشتر جلوگیری نموده و از سیستم الکتریکی محافظت کند.

در ادامه این مبحث از مقاله لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها باید افزود که، کلیدهای مدار ACB برای عملکرد در فرکانس 50 یا 60 هرتز طراحی شده اند و برای اطمینان از عملکرد دقیق و پایدار توسط ریزپردازنده ها کنترل می شوند.

کلید هوایی را می توان به سایر وسایل حفاظتی مانند کنترل پنل ها، کامپیوترها و سنسورها برای نظارت و کنترل عملکرد آن متصل کرد. حال که تا به اینجای مقاله با تمام جنبه های مهم این کلید آشنا شدید، در ادامه مقاله با ما همراه گردید، تا تمام جانبی کلید هوایی و هدف از به کار گیری آنها را به شما معرفی کنیم.

لوازم جانبی کلید هوایی

در این بخش از مقاله شما را با لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها آشنا می کنیم‌. تجهیزات جانبی مدار شکن هوایی عبارتند از؛

·         رله شنت

یکی از تجهیزات جانبی بسیار مهم برای کلیدهای هوایی رله شنت است. این وسیله با هدف کنترل از راه دور و روشن خاموش کردن کلید هوایی به کار گرفته می شود.

  • موتور کلید هوایی
مقاله پیشنهادی:  تابلو برق ایزوله چیست؟

موتور کلید هوایی به منظور فرستادن فرمان روشن و خاموش شدن خودکار از موتور به کلید هوایی، همراه با این مدار شکن استفاده می گردد.

·         رله آندر ولتاژ

اگر سطح ولتاژ از میزان معین شده کمتر شود یا حتی به صفر برسد، پس به وظیفه رله آندر ولتاژ می بریم؛ زیرا این قطعه در چنین موقعیتی مدار شکن هوایی را قطع خواهد کرد.

·         میکرولوجیک

در ادامه معرفی لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها، به یکی دیگر از این لوازم اشاره می کنیم و آن میکرولوجیک نام دارد. این قطعه با هدف سنجیدن و نمایان کردن خطای پسامند، جریان اضافه بار، حفاظت کوته مدت آنی و حفاظت بلند مدت حقیقی همراه با این مدار شکن نصب می گردد.

این وسیله در تیپ های مختلف P ،E ،A و H تولید می گردد. که هر تیپ ویژگی های منحصر به فردی را ارائه می دهد.

 سخن پایانی

مقاله لوازم جانبی کلید هوایی و کاربرد آن ها توسط تیم صنعتی طاها ترانس نگاشته شده است. شرکت مهندسی طاها ترانس از تولید کنندگان برتر و خوشنام انواع کلید هوایی در ایران است.

این شرکت علاوه بر کلید هوایی لوازم جانبی آن را نیز با کیفیت بالا و مطابق با استاندارد های جهانی تولید و به قیمت کارخانه در سایت طاها ترانس به سرتاسر ایران عرضه می دارد.