محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور

محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور

عناوین و سر فصل های این مطلب

محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور موضوع مورد بحث در این مقاله است . ظرفیت و توان ترانسفورماتور با توجه به معیارهای گوناگونی مانند محاسبه حداکثر بار مصرفی ، شرایط جوی ، شرایط بارگذاری ، حداکثر رشد بار در آتی و … محاسبه می شود .

متاسفانه اغلب خریداران ترانسفورماتور ، فقط حداکثر بار مصرفی را در زمان خرید در نظر می گیرند و ظرفیت ترانسفورماتور را بالاتر از نیاز فعلی خود انتخاب می کنند ، این امر موجب مصرف انرژی زیاد و در نتیجه بالا رفتن هزینه خواهد شد ‌.

در این مقاله با ما باشید ، تا با نحوه محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور متناسب با نیاز تان آشنا شوید .

بیشتر بخوانید: ترانس ایزوله

ظرفیت ترانسفورماتور چیست ؟

در اولین بخش از این مقاله همانطور که از عنوان آن بر می آید ، پیش از اینکه در مورد نحوه محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور صحبت کنیم ، شما را با مفهوم ظرفیت ترانسفورماتور آشنا می کنیم .

منظور از ظرفیت ترانس میزان حداکثر انرژی و قدرتی است ، که دستگاه توانایی انتقال آن را به مصرف کننده دارد . واحد اندازه گیری ظرفیت ترانسفورماتور ها ولت آمپر آمپر است ، که بر اساس حاصل ضرب ولتاژ در جریان به دست می آید .

به بیان دیگر ظرفیت ترانس از حداکثر ولتاژ و جریانی که در زمان فعالیت دستگاه بدون هر گونه اختلال و مشکلی است ، حاصل می شود .

از سوی دیگر عوامل دیگری مانند تلفات الکتریکی ناشی از گرما ، نیز در ظرفیت ترانسفورماتور ها موثرند ، که در زمان محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور باید این عوامل را نیز در نظر گرفت .

ارتباط میان ولتاژ ، جریان و ظرفیت ترانسفورماتور

همانگونه که در مطلب بالا بیان کردیم ، یکی از عوامل موثر در ظرفیت ترانس ها میزان تلفات الکتریکی است . میزان تلفات الکتریکی به دو عامل ولتاژ و جریان ارتباط دارد ؛ از این رو ولتاژ و جریان در ظرفیت ترانسفورماتور تاثیر زیادی دارند ، که این رابطه به نام رتبه بندی جریان ولتاژ شناخته می شود و هنگام محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور ، نیز باید این رابطه را در نظر گرفت .

در ادامه این مطلب باید خاطر نشان کرد ، که میان تلفات و ضریب قدرت بار هیچ ارتباطی نیست ؛ از این رو بار گذاری و بار گیری هیچ نقشی در ظرفیت ترانس ها ندارند .

پس با توجه به مطالب بیان شده ، ظرفیت ترانس فقط با ولت آمپر یا کیلو ولت آمپر اندازه گیری می شود و هیچ گاه با کیلو ولت محاسبه نخواهد شد .

به گفته وب سایت csemag ظرفیت. ترانسفورماتورها برای حمل بار درجه بندی می شوند که با رتبه بندی پلاک کیلوولت آمپر آنها در ولتاژ و فرکانس نامی خروجی نشان داده می شود.

نحوه محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور

برای محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور روش های گوناگونی با توجه به داده های در دسترس وجود دارد . در این مقاله ما رایج ترین و ساده ترین فرمول را برای شما بیان می کنیم .

ظرفیت انواع مختلف ترانسفورماتور را باید بر اساس قدرت ورودی بر حسب کیلو ولت آمپر در سیم پیچ اولیه ، از حاصل جمع قدرت خروجی بر اساس کیلو ولت آمپر در سیم پیچ ثانویه با میزان تلفات صورت گرفته ، محاسبه نمود .

مقاله پیشنهادی:  کاربرد ترانس جریان و ترانس ولتاژ

هنگامی که ترانس بیشترین بازدهی و راندمان را دارد ، در این شرایط بهینه همچنان کار خود را به بهترین نحو انجام می دهد ، تلفات دستگاه بسیار جزئی و کم هستند ؛ از این رو به این تلفات اهمیتی داده نمی شود .

در چنین شرایطی ظرفیت نامی ورودی با ظرفیت نامی خروجی یکسان بوده ، که هر دو بر حسب کیلو ولت آمپر هستند ، در نتیجه ظرفیتی که روی پلاک مشخصات فنی ترانسفورماتور قید می شود ، بیانگر توان هر دو سیم پیچ ( اولیه و ثانویه ) می باشد .

در این مقاله ما کوشیدیم که به بیانی ساده فرمول محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور را برای شما بیان کنیم .‌اهمیت محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور در جلوگیری از مصرف انرژی بیش از حد می باشد ، که منجر به کاهش هزینه ها در زمان فعالیت ترانسفورماتور خواهد شد .

نحوه محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور

چه فاکتور هایی را در محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور در نظر بگیریم؟

مقاله محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور، چگونگی ارزیابی این شاخصه کیفی را به شما یاد می دهیم. این مولفه، قدرت و توانایی ماشین را در اندازه گیری ولتاژ و جریان نشان می دهد. برای محاسبه آن باید به فاکتور های زیر توجه نمایید؛

 1. بار الکتریکی: نیازمندی‌ های بار الکتریکی سیستم را به دقت بررسی کنید. بر اساس توان مصرفی و نوع بار (مثلاً بار مقاومتی، بار تعویضی، بار تحریکی و…) ظرفیت ترانسفورماتور را محاسبه نمایید.
 2. نوع بار: نوع بار های متصل به دستگاه (مثل بارهای خانگی، صنعتی یا تجاری) نیز باید در محاسبه ظرفیت آن در نظر گرفته شود.
 3. فاکتور قدرت: در صورتی که بار سیستم از نوع غیرفعال (بار های مقاومتی) باشد، فاکتور قدرت باید در محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور درج گردد.
 4. تغییرات بار: در نظر داشته باشید، که بار سیستم در طول زمان تغییر کند. تغییرات پیک بار و تغییرات فصلی بار را نیز در محاسبه این مولفه مد نظر قرار دهید.
 5. فرکانس سیستم: فرکانس سیستم الکتریکی بسیار مهم است. محصول انتخابی شما باید با فرکانس سیستم سازگار باشد.
 6. افت ولتاژ: افت ولتاژ مجاز در سیستم را بررسی نمایید و ترانسفورماتور هایی با ولتاژ مناسب انتخاب کنید.
 7. شرایط محیطی: شرایط محیطی مانند؛ دما، رطوبت، ارتفاع و شرایط جوی نیز باید در محاسبه ظرفیت این دستگاه مورد بررسی قرار گیرد.
 8. انتخاب نوع ترانسفورماتور: بر اساس نوع و کاربرد سیستم، ترانسفورماتور مناسب (مثلاً تک فاز یا سه فاز، ترانسفورماتور روغنی یا خشک) را برگزینید.

با توجه به این فاکتور ها می‌ توانید ظرفیت مناسب ترانسفورماتور را برای سیستم الکتریکی خود محاسبه کنید. سیستم باید از هر جهت با نیاز های کارگاه سازگار باشد.

ظرفیت ترانسفورماتور چه تأثیری بر عملکرد آن دارد؟

مقاله محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور، محتوایی جامع و کاربردی است. ظرفیت ترانسفورماتور یکی از عوامل مهمی می باشد، که تأثیر زیادی بر عملکرد و کارایی آن دارد. از جمله آن ها عبارتند از؛

 1. کارایی عملیاتی: ظرفیت ترانسفورماتور مشخص می ‌کند، که ترانسفورماتور به چه میزان قادر به تأمین نیاز های بار الکتریکی سیستم است. ظرفیت کمتر از نیاز موجب افزایش افت ولتاژ، افزایش دما و کاهش کارایی دستگاه می‌ شود.
 2. حفاظت: ظرفیت مناسب ترانسفورماتور بسیار مهم است. این شاخصه تعیین کننده توانایی دستگاه در تامین بار های الکتریکی می باشد. همچنین از خطرات ناشی از بار زیاد یا بار کم جلوگیری می کند. ظرفیت ناکافی باعث به ایجاد گرمای زیاد، افت ولتاژ و خرابی سیستم می شود.
 3. کارایی انرژی: مبحث محاسبه ظرفیت استاندار ترانسفورماتور، جالب و شگفت انگیز است. ظرفیت ترانسفورماتور تأثیر زیادی بر کارایی انرژی دارد. این دستگاه با ظرفیت مناسب، انرژی کمتری از دست می‌ دهد. از سوی دیگر، کارایی آن بالا تر خواهد بود.
 4. پایداری سیستم: ظرفیت به پایداری سیستم الکتریکی کمک می کند. ترانسفورماتور با ظرفیت ناکافی نمی تواند بار های ناگهانی را به درستی تأمین نماید و باعث نوسانات و عدم پایداری در سیستم می شود.
 5. عمر مفید: ظرفیت الکتریکی دستگاه بر عمر مفید آن تأثیر دارد. ترانسفورماتور با ظرفیت مناسب، کارکرد بهتری دارد و عمر مفید سایر تجهیزات موجود در خط را تضمین می نماید.
مقاله پیشنهادی:  انواع پست برق و شبکه برق رسانی

انتخاب و محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور بسیار مهم است. این فرمول عملکرد بهینه، کارایی بالا و پایداری سیستم الکتریکی را تضمین می کند و از خطرات و مشکلات ناشی از ظرفیت ناکافی جلوگیری می نماید.

ظرفیت ترانسفورماتور چه تأثیری بر عملکرد آن دارد؟

ظرفیت مناسب ترانسفورماتور

مقاله ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور، اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران قرار می دهد. ظرفیت مناسب ترانسفورماتور بر اساس نیاز ها و شرایط خاص سیستم الکتریکی شما تعیین می ‌شود. برای انتخاب ظرفیت مناسب آن به موارد زیر توجه کنید؛

 • توان مصرفی: برای محاسبه ظرفیت تجهیز، نیاز به تعیین توان مصرفی سیستم الکتریکی خود دارید. بر اساس توان مصرفی بار ها و تجهیزات متصل به ترانسفورماتور، می‌ توانید ظرفیت مناسب را محاسبه کنید.
 • نوع بار: نوع بار های متصل به ترانس (مانند؛ بار های خانگی، صنعتی یا تجاری) نیز باید در نظر گرفته شود. بار های مقاومتی، تعویضی یا تحریکی نیازمند ظرفیت مختلفی از این دستگاه هستند.
 • فاکتور قدرت: اگر بار های سیستم از نوع غیرفعال باشند، از فاکتور قدرت در محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور استفاده کنید.
 • تغییرات بار: همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد، بار های الکتریکی موجود در مدار ها متغیر است. تغییرات پیک بار و تغییرات فصلی بار در سنجش این مولفه بسیار مهم هستند.
 • فرکانس سیستم: ترانسفورماتور انتخابی باید با فرکانس سیستم های موجود در شبکه سازگار باشد.
 • و…

با توجه به این موارد، محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور را برای سیستم الکتریکی به متخصصین واگذار نمایید. آن ها به شما کمک خواهند کرد، سیستمی مناسب برای کارگاه خود سفارش دهید.

چرا باید ظرفیت ترانسفورماتور و تجهیزات باید یکدیگر سازگار باشند؟

در این بخش از مقاله محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور، درباره تناسب ظرفیت ترانس با دستگاه های مختلف صحبت می کنیم. حجم الکتریکی ترانسفورماتور و تجهیزات باید با یکدیگر سازگار باشند. این امر  زیرا، تاثیر شایانی بر عملکرد دستگاه دارد. در زیر به برخی از دلایل اهمیت سازگاری ظرفیت ترانسفورماتور و تجهیزات اشاره می شود؛

 • عملکرد بهینه: ظرفیت ترانسفورماتور باید با توان مصرفی تجهیزات سازگار باشد، تا عملکرد بهینه و مطلوبی داشته باشند. ظرفیت ناکافی ترانسفورماتور باعث افت ولتاژ، افزایش دما و عمر کوتاه ترانسفورماتور و تجهیزات می شود.
 • حفاظت از تجهیزات: ظرفیت مناسب ترانسفورماتور به تجهیزات اجازه می‌ دهد، که با ایمنی و پایداری بیشتر عمل کنند. ظرفیت ناکافی به ناکارآمدی و خرابی تجهیزات منجر خواهد شد.
 • اطمینان از ایمنی: مقاله محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور، شیوه صحیح بررسی این مولفه را نشان می دهد. سازگاری ظرفیت ترانسفورماتور و تجهیزات تضمین می ‌کند، که سیستم الکتریکی به درستی عمل می ‌کند و امکان بروز خطراتی مانند؛ افت ولتاژ، افزایش دما و خرابی ‌های ناگهانی کاهش می یابد.
 • کارایی انرژی: حجم الکتریکی ترانس و تجهیزات با یکدیگر سازگار باشد، میزان مصرف انرژی نیز به حداقل می رسد. همچنین مدار جریان با مشکلات کمتری رو به رو خواهد بود.
 • پایداری سیستم: سازگاری ظرفیت این دستگاه با سایر تجهیزات باعث افزایش پایداری و اطمینان در عملکرد سیستم می ‌شود.
مقاله پیشنهادی:  خرید ترانس ایزوله

بنابراین، انطباق ظرفیت ترانسفورماتور با تجهیزات الکتریکی از اهمیت بسیاری برخوردار است. محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور را حتما انجام دهید، تا از عملکرد بهینه آن در شبکه مطمئن شوید.

چرا باید ظرفیت ترانسفورماتور و تجهیزات باید یکدیگر سازگار باشند؟

پرسش های رایج درباره ظرفیت ترانسفورماتور

در بخش پایانی مقاله محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور ، به دو سوال رایج در ارتباط با ظرفیت و توان ترانسفورماتور پاسخ می دهیم . این سوالات عبارتند از ؛

 • مفهوم رتبه بندی توان ترانسفورماتور چیست ؟

منظور از رتبه بندی توان ترانسفورماتور ، میزان نیروی حمل بار این دستگاه می باشد . به عبارت دیگر رتبه بندی توان ترانس بیانگر این است که ، این دستگاه برای چه میزان ولتاژی تولید گردیده و جریان شایع این ولتاژ ، تا چه حدی می باشد .

 

 • چرا توان ترانسفورماتور بر حسب کیلو ولت آمپر محاسبه می شود ؟

همانگونه که در طول این مقاله چندین بار اشاره نمودیم ، تلفات نقش تعیین کننده ای در ظرفیت این دستگاه دارند . از آنجایی که تلفات در دو نوع تلفات ناپایدار که تلفات مسی بوده و بر حسب جریان تشخیص داده می شوند و تلفات پایدار که بر اساس ولتاژ محاسبه می گردند ، پس میان ظرفیت دستگاه و بار انتقال یافته هیچ ارتباطی نیست ؛ بنابراین ظرفیت ترانسفورماتور بر حسب کیلو ولت آمپر محاسبه می شود .‌

سخن پایانی

مقاله محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور توسط تیم مهندسی طاها ترانس نگاشته شده است . امیدواریم با مطالعه این مقاله تمام ابهامات شما در مورد نحوه محاسبه ظرفیت انواع ترانسفورماتور ها برطرف شده باشد .

اگر قصد خرید ترانسفورماتور را در ظرفیت استاندارد متناسب با نیاز خود دارید ، از تیم مهندسی طاها ترانس مشاوره بگیرید . کارشناسان ما تمام راهنمایی های لازم را به شما خواهند داد .

بیشتر بخوانید: سرویس و نگهداری ترانسفورماتور های توزیع