معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن

معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن

عناوین و سر فصل های این مطلب

همانطور که می دانید خازن از دو صفحه فلزی که به صورت موازی کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است و این قطعه الکترونیکی انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کند و از آن برای ذخیره ولتاژ استفاده می شود که در صنعت برق از پر کاربردترین نوع قطعه های الکتریکی می باشد که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی انواع خازن و کاربرد آن می پردازیم.

خازن چیست ؟

قبل از معرفی انواع خازن و کاربرد آن باید در باره خود خازن صحبت کرد که خازن را با حرف لاتین c یا کلمه capacitor  نمایش می دهند که  یک قطعه ای است که انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کند و از دو صفحه فلزی که به صورت موازی کنار هم قرار دارند و بین این دو صفحه یک صفحه عایق دی الکتریک قرار دارد . میزان ذخیره انرژی در خازن را با واحد اندازه گیری فاراد مشخص می کنند. این خازن ها باید مقاوم و با کیفیت باشند و نوع انتخاب خازن بسیار مهم است که  این خازن ها انواع مختلفی دارد که چند نمونه از آن را برای شما معرفی می کنیم .

معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن

خازن عدسی

خازن عدسی را در مورد انواع خازن و کاربرد آن می توان نام برد که این خازن از نظر ابعاد مانند یک دانه عدس کوچک است و بدون قطب است . محدوده اندازه گیری آن پیکوفاراد و نانوفاراد است و اگر میزان خازن بالا باشد ابعاد آن بزرگتر می شود. همچنین بر روی این خازن ها اعدادی مانند ۴۷۳ نوشته شده است که دو رقم اول را برداشته ۴۷ و به اندازه رقم سوم صفر جلوی دو عدد بگذارید مانند ۴۷۰۰۰ که این ظرفیت بر اساس اندازه گیری پیکوفاراد است یعنی ۴۷۰۰۰PF یا ۴۷NF  نانوفاراد که اگر این اعداد بر روی خازن مشخص نشده باشد شما می توانید با خازن سنج یا LCR آن را اندازه گیری کنید.

خازن الکترولیتی

یکی دیگر از خازن ها در معرفی انواع خازن و کاربرد آن خازن های الکترولیتی است که بر خلاف خازن عدسی دارای قطب مثبت و منفی می باشد و اندازه آن بر اساس میکروفاراد می باشد . همچنین ظرفیت و ولتاژ روی خازن الکترولیتی نوشته شده است . این خازن ها به دو دسته خازن آلومینیومی و تانیالیومی تقسیم می شوند . از مهمترین کاربرد این خازن ها در مدارهای که یکسو کننده هستند به عنوان کوپلینگ و فیلتر کار می کند و کاربرد انواع خازن الکترولیتی برای منبع تغذیه DC   می باشد .  این خازن ها با ولتاژ کاری تا حدود ۵۰۰ وات قابل استفاده هستند و بر روی این خازن ها علامت منفی وجود دارد که با یک نیم دایره مشخص می شود.

خازن ورقه ای ( کاغذی یا پلاستیکی )

این خازن ها هم از نظر شکل ظاهری ابعاد بزرگی دارند و معمولا برای جریان های بالا استفاده می شوند . خازن های پلاستیکی با تغییرات دما حساس نیستند و کاربردشان برای خازن با ظرفیت ثابت در برابر حرارت می باشد. این خازن ها دارای دی الکتریک هستند که از جنس پلی استریل است که به همین علت به آنها خازن پلی استر هم می گویند.

مقاله پیشنهادی:  ترانس کنترل ولتاژ

خازن سرامیکی

یکی دیگر از خازن ها در معرفی انواع خازن و کاربرد آن خازن سرامیکی است که این نوع خازن بدون قطب است و به آن خازن خشک هم می گویند و جنس دی الکتریک آن سرامیکی است . این خازن عایق بسیار خوبی دارد و برای ظرفیت های بالا مانند میکروفاراد کاربرد دارد و ولتاژ کاری آن بالا است.

خازن میکا

این نوع خازن ظرفیت ۱ تا ۰/۱ را دارد و از مهمترین ویژگی های این خازن ولتاژ کاری بالا ، عمر طولانی است که برای مدارات با فرکانس بالا کاربرد دارد.

روغنی و گازی

یکی دیگر از خازن ها در معرفی انواع خازن و کاربرد آن خازن گازی و روغنی است که برای صنعت برق در مدارهای الکتریکی یا اصلاح ضریب قدرت کاربرد دارد.

اهمیت استفاده از خازن ها

مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، به مطالب مختلفی مرتبط به خازن ها اشاره می کند. خازن ها از قطعات اصلی سیستم های الکتریکی هستند. آن ها با هدف ذخیره سازی انرژی و انتقال سیگنال های الکتریکی در ساختار اصلی شبکه نصب می شوند.

خازن ها از دو الکترود مواجه با یک ماده عایقی به نام دی الکتریک تشکیل شده اند، که بین این دو الکترود یک میدان الکتریکی ایجاد می شود. با بهره وری از آن ها، محیطی قدرتمند در شبکه به وجود خواهد آمد. اهمیت استفاده از این تجهیز در سیستم های الکتریکی به دلایل زیر است؛

 • ذخیره انرژی: خازن ها به عنوان یک منبع ذخیره سازی انرژی الکتریکی عمل می کنند. زمانی که خازن شارژ می شود، انرژی الکتریکی در آن ذخیره می گردد و در صورت لزوم تخلیه خواهند شد.
 • فیلتر کردن سیگنال: مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، بهره وری صحیح از خازن ها را به شما یاد می دهد. این سری از قطعات جهت فیلتر کردن سیگنال های الکتریکی در شبکه به کار می روند. با تغییر مقدار خازن، فرکانس های مختلف سیگنال ها را فیلتر می کنند. همچنین امکان تنظیم و کنترل سیگنال ها را فراهم می سازند.
 • پایداری و عملکرد بهتر: استفاده از خازن در سیستم های الکتریکی باعث پایداری و عملکرد بهتر آن ها می شود. خازن ها می توانند نوسانات و اختلالات الکتریکی را کاهش دهند و سیستم را در برابر نوسانات و افزایش ولتاژ محفوظ بدارند.
 • افزایش عمر مفید: استفاده از این قطعه در سیستم های الکتریکی، عمر مفید آن ها را افزایش می دهد. خازن ها به عنوان یک عنصر حفاظتی فعالیت می کنند و از آسیب به سیستم جلوگیری می نمایند.

استفاده از خازن در سیستم های الکتریکی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر به دنبال بهبود عملکرد و پایداری سیستم خود هستید، پیشنهاد ما خرید این قطعه الکتریکی می باشد.

اهمیت استفاده از خازن ها

مشخصات عمومی خازن ها

مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، خرید شما را تضمین می نمایند. خازن ها جزء اجزای اصلی سیستم های الکتریکی هستند، که قابلیت ذخیره سازی انرژی را در اختیار کاربران می گذارد. این بخش از شبکه در انواع و ظرفیت های مختلفی تولید می شود.

مقاله پیشنهادی:  بزرگترین ترانس برق جهان

از آن ها برای انتقال انرژی الکتریکی به صورت یکنواخت و پایدار بهره می گیرند. به کمک خازن ها، مقادیر انرژی را کنترل نمایید. همچنین از بروز آسیب های سخت جلوگیری کنید. مشخصات عمومی آن در موارد زیر ذکر می شود؛

 • ظرفیت: بخشی از مبحث معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن مربوط به مشخصات عمومی این قطعه می باشد. ظرفیت یک خازن به تکنولوژی ساخت آن بستگی دارد. هر چه حجم آن بیشتر باشد، ذخیره سازی انرژی های الکتریکی برای آن ها راحت تر است.
 • ولتاژ: حداکثر ولتاژ مجاز خازن ها بر حسب ولت اندازه گیری می شود. این مولفه در خرید محصول بسیار مهم است.
 • جریان: مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، پر از مفاهیم کاربردی است. جریان خروجی دستگاه به مقدار فرکانس و ولتاژ ورودی آن بستگی دارد.
 • اندازه: اندازه یک خازن بر حسب ابعاد فیزیکی آن مشخص می گردد.
 • دما: دمای کاری خازن نیز از مشخصات مهم آن می باشد. دستگاه باید در دما های مختلفی فعالیت کند. با بررسی این مشخصه از تناسب آن با شبکه، مطمئن شوید.
 • عمر مفید: عمر کاری از مشخصات مهم آن می باشد. این مولفه نشان دهنده زمانی است، که خازن باید به خوبی کار کند.
 • نوع خازن: خازن ها می توانند به دو نوع الکترولیتی و غیر الکترولیتی تقسیم شوند. هر کدام از آن ها، ویژگی و کاربرد متفاوتی دارند.
 • و…

مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، یک منبع موثق برای کسب اطلاعات درباره این محصول است. خازن ها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. از انواع آن در صنایع مختلفی به خصوص الکترونیک استفاده می شود. با باره وری از آن، سطح انرژی کنترل می گردد.

کاربرد انواع خازن ها

مبحث معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، اطلاعات مناسبی درباره ساز و کار این محصول شرح می دهد. خازن ها به عنوان یکی از اجزای اصلی در مدارات الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شوند. آن ها کاربرد وسیعی در صنعت به خود اختصاص داده اند. در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم؛

 • خازن های کرمیک: این سری از قطعات به دلیل ابعاد کوچک، ثبات بالا، عایق عالی و عملکرد بالا در فرکانس های بالا، برای استفاده در مدار های RF و دیجیتال مناسب هستند.
 • خازن های الکترولیتی: این محصول دارای ظرفیت بالا و ولتاژ کاری ویژه ای است. آن ها برای استفاده در منابع تغذیه و مدار های قدرتی مناسب هستند.
 • خازن های پلی پروپیلن: مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، در خرید این محصول شما را راهنمایی می کنند. خازن های پلی پروپیلن دارای پایداری حرارتی بالا و عایق عالی هستند. این تجهیز به خوبی برای استفاده در فیلتر های صوتی و تصویری مناسب می باشند.
 • خازن های تنظیمی: این قطعه در جهت تنظیم فرکانس و تاخیر در مدار های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. تنظیم فرکانس ساعت در مدار های دیجیتال از کاربرد های اصلی این نوع خازن ها می باشد.
 • خازن های اصطکاکی: خازن های اصطکاکی به خوبی برای تخزین انرژی الکتریکی در مدار های فتوولتائیک و سیستم های تولید انرژی خورشیدی مناسب هستند.
 • خازن های ترمیستوری: مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، جامع و گسترده است. این نوع از قطعات الکتریکی برای کنترل دما در مدار های الکترونیکی و سیستم های خنک کننده استفاده می شوند.
 • و…
مقاله پیشنهادی:  محافظ برق چیست و چه زمانی باید از محافظ ولتاژ برق استفاده کرد ؟

با توجه به ویژگی های مختلف انواع خازن ها، آن ها را در مدار های الکترونیکی برای دستیابی به اهداف مختلف به کار می روند. با کمک آن ها، سلامت شبکه را به ثبات برسانید.

کاربرد انواع خازن ها

 

مزایای استفاده از خازن ها

مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، راهی برای شناخت بهتر این دستگاه است. استفاده از خازن ها در مدار های الکتریکی و الکترونیکی دارای مزایای بسیاری است. برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از؛

 • ذخیره انرژی: خازن ها به عنوان اجزای ذخیره کننده انرژی الکتریکی عمل می کنند. این امر به آن ها این قابلیت را می دهد، که در مواقع ضروری به انرژی سیستم تأمین نمایند.
 • فیلترینگ: خازن ها برای فیلتر کردن سیگنال های الکتریکی و حذف نویز و ارتعاشات غیر مطلوب مفید هستند. این قابلیت از آن ها در بهبود کیفیت سیگنال ها و جلوگیری از اختلالات محفوظ می دارد.
 • تنظیم فرکانس: مقاله معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، کاربران را به استفاده صحیح از این محصول راهنمایی می نماید. این قطعه برای تنظیم فرکانس سیگنال ها و تطابق امپدانس در مدار های الکترونیکی استفاده می شوند. این قابلیت به بهبود عملکرد دستگاه یاری می رساند.
 • تنظیم ولتاژ: خازن ها جهت تنظیم ولتاژ و کنترل سطح ولتاژ در شبکه استفاده می شود. با بهره وری از آن ها از افزایش ولتاژ در مقادیر غیر مطلوب جلوگیری کنید.
 • فرکانس بالا: مبحث معرفی انواع خازن ها و کاربرد آن، بیانگر قابلیت ها و ویژگی های بارز این قطعه است. خازن ها به دلیل خصوصیت های الکتریکی خاص خود، برای استفاده در فرکانس های بالا و سیگنال های پالسی مناسب هستند.
 • اندازه کوچک: خازن ها دارای ابعاد کوچک و وزن سبک هستند. آن ها امکان استفاده آسان از تجهیزات را در شبکه های الکتریکی فراهم می سازند.
 • و…

با توجه به این مزایا، خازن ها به عنوان یکی از اجزای حیاتی و اساسی در مدارات الکترونیکی و الکترونیکی شناخته می شوند. استفاده از آن ها برای بهبود عملکرد و کارایی مدار ها بسیار مهم است.

سخن پایانی

در مورد معرفی انواع خازن و کاربرد آن صحبت کردیم که خازن ها از پر کاربردترین قطعات در یک سیستم الکترونیکی هستند که برای هر یک قطعه الکتریکی باید از خازن مناسب و با کیفیت استفاده کرد و همچنین باید نوع خازن و کاربرد آن را در هنگام خرید در نظر بگیرید و مناسب با کاربری خود آن را خریداری کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس ایزوله

ترانس افزاینده