مهم ترین تجهیزات برق ساختمان

مهم ترین تجهیزات برق ساختمان

عناوین و سر فصل های این مطلب

در این مقاله شما را با مهم ترین تجهیزات برق ساختمان آشنا می کنیم. در زندگی امروزی وسایل برقی نقش مهمی در خانه ها و ادارات ایفا می کنند. این وسایل برقی باید توسط تجهیزاتی که در ساختمان نصب می گردند، پشتیبانی شوند. در این مقاله از گروه صنعتی طاها ترانس شما را با تجهیزات ضروری و اصلی ساختمان ها آشنا می کنیم‌. اگر به این مبحث علاقه مندید، لطفا تا پایان مقاله با ما همراه شوید.‌

تجهیزات برق ساختمان چیست؟

در نخستین بخش از مقاله پیش از اینکه در مورد مهم ترین تجهیزات برق ساختمان، صحبت کنیم، بهتر است به طور مختصر با این تجهیزات آشنا شوید.

تجهیزات الکتریکی ساختمان وسایلی هستند، که با وظیفه کنترل، سوئیچینگ، تنظیم، حفاظت، تبدیل، بررسی و… کلیه فعالیت های سیستم الکتریکی و ماشین آلات خانگی و صنعتی مورد استفاده کار می کنند.

در حال حاضر تجهیزات الکتریکی به طور نسبتاً متداول مورد استفاده قرار می گیرند و جز ضروری سیستم های الکتریکی می باشند.

در دنیای مدرن امروزی از تولید گرفته تا نیروگاه ها، کارخانه ها، کشاورزی تا لوازم خانگی و… روز به روز ارتقا داده شده و مدرن می شود. علاوه بر این، بسیاری از فن‌آوری‌ های پیشرفته را که مطابق با روندهای جدید توسعه یافته‌اند، ترکیب می‌کند تا خدمات بهتری را برای زندگی تضمین کند.

با توجه به اینکه تمام زندگی بشر امروزی به وسایل برقی گره خورده است، هنگام ساختمان سازی یک وظیفه را برای احداث مهم ترین تجهیزات برق ساختمان به مهندس برق واگذار می کنند، تا هنگام استفاده از وسایل برقی به هیچ مشکلی بر نخورید.

نقش مهم تجهیزات الکتریکی در ساختمان

همانگونه که در مطالب بالا متوجه شدید، تجهیزات الکتریکی نقش مهمی در زندگی انسان مدرن دارند. این وسایل برقی با اهداف متفاوتی به کار گرفته می شوند‌. تجهیزات الکتریکی وظیفه حفظ پارامترهای الکتریکی پایدار را مانند تثبیت کننده های ولتاژ، ترانسفورماتورها و غیره انجام می دهند.

مقاله پیشنهادی:  ترانسفورماتورهای هوشمند کارهای ما را آسان می کنند

همچنین این وسایل برای اندازه گیری میزان ولتاژ یا جریان برق به کار گرفته می شوند، ترانسفورماتورها در ساختمان چنین وظیفه ای دارند.

علاوه بر این، برخی وسایل رایج برقی دیگر مانند پریز برق، دوشاخه، کلید برق، انواع سیم برق، چراغ برق، سیستم های سرمایشی و … مستقیما جهت رفاه حال کاربران استفاده می شوند‌.

برای اینکه خانه برای اعضایش، راحت و مدرن شود، باید بر عملکرد تجهیزات الکتریکی تکیه کند. به لطف آنها، تمام فعالیت های اعضای خانواده روان تر و راحت تر انجام می گیرد، با نصب مهم ترین تجهیزات برق ساختمان با خیالی راحت و ایمن از وسایلی مانند یخچال، سیستم تهویه مطبوع، ماشین لباسشویی و غیره استفاده نمود‌.‌

در آپارتمان هایی با فضای داخلی لوکس و سبک های طراحی مدرن، لوازم برقی خانواده باید بهینه شوند. اعضا باید به وضوح عملکردها و استفاده از هر دستگاه را درک کنند. هرچه تجهیزات پیشرفته تر باشد، انعطاف پذیری بیشتری در حین کار وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آمپلیدین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مهمترین تجهیزات الکتریکی ساختمان ها

در مطالب بالا با تجهیزات الکتریکی و نقش آنها در زندگی مدرن امروزی آشنا شدید. در این بخش شما را یکایک تجهیزات برقی آشنا می کنیم. مهم ترین تجهیزات برق ساختمان عبارتند از؛

·         سوئیچینگ منبع تغذیه

سوئیچینگ منبع تغذیه یک دستگاه ضروری است، که در زمان روشن و خاموش شدن منابع و مدارهای برق عمل می کند. وظیفه اصلی آن محافظت از مدار الکتریکی در برابر شرایطی مانند اضافه بار، اتصال کوتاه یا افت ولتاژ و غیره است.

·         سوکت و کلید

سوکت ها و کلید ها ابتدایی ترین و مهم ترین تجهیزات برق ساختمان است که هر خانه ای باید داشته باشد و در جای جای خانه، اداره، کارخانه و … نصب می گردد. هرچه سوکت ها و کلیدهای برق مینیمالیستی طراحی شوند، فضای داخلی مدرن تر و مجلل تر به نظر می رسد. انواع مختلفی از پریزها و کلیدهای برق وجود دارد، که بسته به کاربرد مورد نظر در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند‌.

مقاله پیشنهادی:  آموزش نحوه سیم کشی برق سه فاز ساختمان

·         کابل برق

کابل و سیم ها از مهم‌ ترین تجهیزات برق ساختمان هستند. امروزه انواع مختلفی از کابل و سیم های برق برای خانه متناسب با تجهیزات برقی وجود دارد. هر ساختمانی متناسب با نیاز خود و نظر مهندس برق مجهز به انواع کابل می گردد. کابل ها تنوع بسیار بالایی دارند، که برای مصارف مختلف طراحی شده اند.

برای انتخاب یک نوع سیم برق خوب، باید به معیارهایی مانند مقاومت سیم، تعداد سطح مقطع هسته مسی، برچسب توزیع کننده و سایر عوامل مانند کیفیت و ضخامت PVC توجه کنید.

·         تجهیزات نورپردازی

دیگر نمی توان هیچ خانه ای را بدون روشنایی تصور کرد. امروزه تنوع محصولات روشنی بسیار گسترده شده و در انواع چراغ های LED، فلورسنت، رشته ای و … وجود دارند.

سیستم روشنایی به خانه کمک می کند، تا هنگام شب خانه شما درخشان شود. اما همه امروزه به دنبال یک گزینه پر نور اما کم مصرف هستند، که چراغ های ال ای دی این انتظار را برآورده می کنند.

·         تابلو برق

تابلو برق یکی از مهم‌ ترین تجهیزات برق ساختمان است، که درون آن انواع وسایل برقی مانند فیوز، سوئیچینگ، کابل، کلید های هوایی، مینیاتوری و… نگهداری می شود.

این دستگاه در محل ورودی ساختمان نصب می گردد، به تجهیزات برقی شما نظم می بخشد و آنها را از آسیب های مختلف دور نگه می دارد. این دستگاه با محافظت از مدارها، کلیدها و فیوزهای اصلی از تجهیزات خانگی شما مانند یخچال، رایانه، تلویزیون و … محافظت می کند.

.        لوله برق

نصب لوله هایی از جنس PVC، پلاستیک PPR و پلاستیک PEX در زمان ساخت ساختمان برای عبور سیم های برق ضروری است. محل قرار گیری این لوله ها در نقشه ساختمان مشخص گردیده و حتما باید در جای مناسب خود قرار گیرند.

مقاله پیشنهادی:  تست های ترانس قدرت

این لوله ها برای حفاظت از کاربران و کابل ها تمام ویژگی های ایمنی و حفاظتی را برآورده کنند؛ از این رو از مهم‌ ترین تجهیزات برق ساختمان هستند.

سخن پایانی

در این مقاله از تیم مهندسی طاها ترانس شما را با مهم‌ ترین تجهیزات برق ساختمان آشنا نمودیم. با این حال، این تجهیزات را باید از تامین ‌کننده‌ های معتبر با منشأ مشخص انتخاب کنید؛ زیرا امروزه تجهیزات برقی تقلبی، غیر استاندارد و ناکارآمد بسیاری در بازار وجود دارد.

شرکت طاها ترانس از تولید کنندگان معتبر انواع تجهیزات برقی در ایران است، که تمام محصولات خود را کیفیت بالا و مطابق با استاندارد های جهانی تولید می کند. اگر قصد خرید تجهیزات الکتریکی را دارید، به سایت طاها ترانس مراجعه کنید.