هدف استفاده از ترانسفورماتور قدرت چیست ؟

استفاده از ترانسفورماتور قدرت

عناوین و سر فصل های این مطلب

استفاده از ترانسفورماتور قدرت در محیط های کاری ضروری است . این دستگاه با جذب نوسانات الکتریکی ، وضعیت ولتاژ جریان را به ثبات می رساند‌ . سلامت دستگاه‌ های الکتریکی و الکترونیکی در گرو ولتاژ جریان موجود در شبکه است .

معمولا از انواع این تجهیز به منظور ایجاد جریانات پایدار در مدار های الکتریکی استفاده می شود . بدین ترتیب ، عمر مفید دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی شبکه تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند .

در مباحث بعدی ، درباره کاربرد های ترانسفورماتور قدرت صحبت می کنیم ، با ما همراه شوید .

هدف استفاده از ترانسفورماتور قدرت

ترانسفورماتور قدرت یکی از پرفروش ترین تجهیزات الکتریکی در بازار است .‌ از این دستگاه جهت تبدیل انرژی الکتریکی استفاده می ‌شود . هدف اصلی آن ، افزایش ولتاژ برای انتقال انرژی به فاصله ‌ها و مناطق دور تر می باشد .

این محصول به صورت گسترده در شبکه ‌های انتقال و توزیع برق به کار می رود . آنها قابلیت تبدیل ولتاژ بین سطوح مختلف ولتاژ را دارند . با استفاده از ترانسفورماتور قدرت ، ولتاژ دریافتی افزایش یا کاهش می یابد . این عملیات انرژی به صورت یکپارچه ، بدون افت قدرت انجام می‌ شود .

ترانسفورماتور های قدرت از ضریب کاری بسیار بالایی برخوردار هستند . در این گونه از کنترل کننده های جریان ، انرژی الکتریکی با حداکثر کارایی انتقال می‌ یابد . بدین ترتیب مجموعه شما با مصرف حداقل منابع رو به رو می شود .

قابلیت تنظیم ولتاژ مهم ترین هدف استفاده از ترانسفورماتور قدرت است . این امکان به شبکه‌ های برق اجازه می ‌دهد ، تا ولتاژ را در سطوح مختلف تنظیم کرده و به نیاز های خاص سیستم پاسخ دهند .

ترانسفورماتور قدرت می‌ تواند به استقلال دستگاه های الکترونیکی در شبکه ها کمک کند . از این رو با حذف یک سیستم ، کارکرد دیگر بخش های مجموعه مختل نمی شود .

مقاله پیشنهادی:  تفاوت استابلایزر سروو موتور و سوئیچینگ

ترانسفورماتور قدرت ، نقش حفاظتی نیز در مجموعه دارد . این تجهیز با ایجاد جریانات پایدار در سطح مجموعه از بروز اختلالات الکتریکی در دستگاه ها جلوگیری می کند . به بیان ساده تر ، ترانسفورماتور ها به ابزارآلات الکتریکی فرصتی برای بهتر نشان دادن عملکرد خود می دهند .

با استفاده از ترانسفورماتور قدرت ، عملکرد تجهیزات الکتریکی در مجموعه دگرگون می شود . به طوری که حتی در شرایط بحرانی نیز بهترین عملکرد را از خود بروز می دهند .

بیشتر بخوانید: ساخت ترانس سفارشی

خصوصیات ترانسفورماتور قدرت

جهت استفاده از ترانسفورماتور قدرت بایستی درباره خصوصیات و مزایای محصول تحقیق کنید . نمی توان بدون‌ در نظر گرفتن نیاز مجموعه این محصول را سفارش داد . هماهنگی بین ولتاژ ، قدرت و سرعت سیستم افزایش راندمان مجموعه را به دنبال دارد .

خصوصیات ترانسفورماتور قدرت ، عملکرد. دستگاه را در مواجه با نوسانات جریان بازگو می کند . در زیر ، برخی از خصوصیات اصلی این تجهیز را بررسی می کنیم ، توجه داشته باشید :

  • تنظیم ولتاژ : این تجهیز ، قدرت تغییر ولتاژ بین سطوح مختلف را دارد . این امکان به شبکه برق اجازه می‌ دهد ، تا ولتاژ را از یک سطح به سطحی دیگر انتقال داد .
  • رابطه بین ولتاژ و جریان : این تجهیز همانند محصولات مشابه با کمک از نیرو های مغناطیسی ، مسئولیت انتقال و تبدیل نیرو های الکتریکی را بر عهده می گیرد . در صورتی که ولتاژ ورودی کاهش پیدا کند ، ولتاژ دریافتی نیز افزایش می یابد .
  • ضریب تبدیل : همانطور که در مطالب فوق نیز ذکر شد ، ترانسفورماتور قدرت قادر ولتاژ را بین سطوح مختلف کنترل می کند . ضریب تبدیل این دستگاه بسیار بالا است . بدین خاطر اغلب در صنایع حساس مورد استفاده قرار می گیرد .
  • قدرت ترانسفورماتور : قدرت و سرعت این دستگاه فوق العاده است . با قرار گیری ترانس قدرت در مجموعه شما ، راندمان مجموعه از سیری صعودی برخوردار می گردد .
  • و …
مقاله پیشنهادی:  مزایای استفاده استابلایزر

استفاده از ترانسفورماتور قدرت ، ایمنی را به مجموعه شما هدیه می دهد . این دستگاه قدرتمند با کنترل جریانات الکتریکی ، از بروز مشکلات جبران ناپذیر در مجموعه جلوگیری می کند .

خصوصیات ترانسفورماتور قدرت

عملکرد ترانسفورماتور قدرت

استفاده از ترانسفورماتور قدرت به تمام مجموعه های کاری پیشنهاد می شود . ظرفیت الکتریکی این دستگاه متنوع است . مشتریان می توانند متناسب با نیاز مجموعه ، نسبت به خرید این محصول سفارش دهند . ترانسفورماتور قدرت عملکرد مهمی در مجموعه ها ایفا می کند .

این تجهیز الکتریکی برای انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی ، کارآمد است . تغییر ولتاژ اصلی ‌ترین مسئولیت ترانسفورماتور قدرت است . این وسیله از طریق سیم پیچ های اولیه و ثانویه ، ولتاژ جریان را به مقدار مشخص کاهش یا افزایش می دهند .

افزایش یا کاهش جریانات خروجی از این سیستم به نوع برنامه ترانس بستگی دارد . با استفاده از ترانسفورماتور قدرت ، انرژی الکتریکی به ولتاژ های مختلفی تبدیل می گردد ، تا به فاصله‌ های بزرگتر و مناطق دور تری از نیروگاه منتقل شوند . این امر از اتلاف انرژی جلوگیری می‌ کند .

این دستگاه کاربردی توانایی مقابله با عوامل فشار های بالا ، نوسانات الکتریکی مخرب و رطوبت را دارد . غالبا از انواع این سیستم در محیط های خطرناک و حساس همچون ؛ پالایشگاه نفت و گاز ، پتروشیمی ، فولاد و خودرو سازی استفاده می شود .

کاربرد ترانسفورماتور قدرت

ترانس قدرت یک دستگاه الکترونیکی است ، که برای انتقال و تغییر سطح ولتاژ بین مدار ها ، سیستم‌ ها یا دستگاه‌ های الکترونیکی استفاده می ‌شود . با استفاده از ترانسفورماتور قدرت کار در محیطی ایمن برای افراد آسان می شود .

مقاله پیشنهادی:  تفاوت ترانس با آداپتور

محیط های صنعتی ، تجاری و مسکونی نیازمند به جریانات الکتریکی پایدار هستند . با استفاده از ترانسفورماتور قدرت رسیدن به این موقعیت برای افراد فراهم می گررد . این دستگاه علاوه بر تنظیم و کنترل جریانات منجر به ایزوله شدن شبکه های الکتریکی می شود .

کاربرد های ترانس قدرت عبارتند از :

  • تامین برق : ترانس قدرت در شبکه ‌های برق استفاده می‌ شود ، تا ولتاژ و جریان برق را از منابع تولید برق ( مانند نیروگاه ‌ها ) به مصارف مختلف ( همچون صنعت ، خانه‌ ها و دستگاه‌ ها ) انتقال دهد .
  • تغذیه الکترونیکی : در تجهیزات الکترونیکی مختلف نظیر کامپیوتر ها ، تلویزیون ‌ها ، رادیو ها و موبایل و … جهت تغذیه و تأمین نیازهای الکتریکی آن ها استفاده می شود .
  • صنعت : در صنایع مختلف از ترانس قدرت برای کنترل و تغییر ولتاژ های جریانات الکتریکی استفاده می گردد .
  • خودرو ها : در خودروهای الکتریکی و هیبردی ، ترانس قدرت به کار گرفته می شود .
  • و …

غالبا در صنایع مختلف به منظور برای رسیدن به اهدافی همچون ؛ تنظیم جریان ، جلوگیری از خرابی قطعات ، بهینه سازی دستگاه های الکتریکی و … از ترانسفورماتور قدرت بهتره می برند .

با وجود این قطعه در مجموعه ، عمر مفید دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی چند برابر می گردد . به طوری که تا چند سال بی نیاز از تعویض و خرید دوباره محصولات می شوید .

سخن پایانی

طاها ترانس از بزرگ ترین تولید کنندگان ترانسفورماتور است ، که به صورت اینترنتی نیز به هموطنان عزیز خدمت می کند . با مراجعه به وب سایت فروش مجموعه می توانید به هزینه ارسال رایگان انواع ترانسفورماتور ها را سفارش دهید .

بیشتر بخوانید: محاسبه ظرفیت استاندارد ترانسفورماتور