کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

عناوین و سر فصل های این مطلب

کاتالوگ ترانسفورماتور خشک مبحثی است که قصد داریم امروز درباره آن برای شما خوبان موضوعاتی را ارائه دهیم.

در وحله اول اقدام به معرفی ترانسفورماتور خشک خواهیم کرد تا مبحث را بخوبی درک کنید و سپس به سراغ بحث اصلی که کاتالوگ ترانسفورماتور خشک است خواهیم پرداخت.

در کشور ما تولید کنندگان زیادی وجود دارند که اقدام به تولید دستگاه ترانس کرده اند که در زمان تولید به نکات موجود توجه زیادی می‌کنند تا بتوانند یک دستگاه بی عیب و نقصی را تولید کرده و ارائه بازار کنند.

به طور کل ترانسفورماتور خشک را نوعی از ترانس می‌دانند که هیچ‌وقت برای غوطه ور کردن سیم پیچ و هسته‌هایش از مایعات استفاده نمی‌کنند.

تمامی هسته و سیم پیچ‌های موجود در ترانسفورماتور خشک در یک جعبه بسته تحت فشار هوا قرار دارد.

کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

آشنایی با انواع ترانسفورماتور خشک

به‌طور کلی ترانسفورماتور خشک دارای دو نوع مختلفی می‌باشد که به شرح زیر است:

 1. ترانسفورماتور آغشته به فشار خلا VPI
 2. ترانسفورماتور زرین ریخته‌گری یا زرینی CRT

·        ترانسفورماتور خشک زرینی

در این نوع از ترانسفورماتور به دلیل پوشانده شدن سیم پیچ‌ها و هسته با زرین اپوکسی در منطقه‌هایی که رطوبت دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زرین اپوکسی از نفوذ رطوبت به داخل سیم پیچ و هسته به طور کامل جلوگیری می‌کند و از بروز اختلال در هسته و سیم پیچ نیز جلوگیری می‌نماید.

در کاتالوگ ترانسفورماتور خشک درباره مزیت‌های این دستگاه نیز مطالبی ارائه داده شده است که به چند مرد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد؛

 مزایای ترانسفورماتور خشک زرینی به شرح زیر است

 1. داشتن قابلیت و توانایی در شرایط اضافه باری
 2. به خاطر وجود عایق غیر قابل اشتعال خطر آتش‌سوزی در آن به صفر رسیده است
 3. در محفظه IP 45 در فضای باز امکان نصب آن وجود دارد
 4. به هیچ عنوان رطوبت در این ترانسفورماتور نفوذ نخواهد کرد

·        ترانسفورماتور آغشته با فشار خلا

در کاتالوگ ترانسفورماتور درباره ترانس آغشته به خلا نیز اطلاعاتی درج شده است.

سیم پیچ ترانسفورماتور آغشته به خلا با فویل و نوار در یک لایه مداوم تهیه شده است اما برای ولتاژهای بیش‌تر سیم پیچ از دیسکی تهیه شده که با توجه به ولتاژ آن به شکل موازی به هم متصل شده‌اند.

مزایای این نوع ترانسفورماتور خشک به شرح زیر است:

 1. بالا بودن مقاومت مکانیکی
 2. نگهداری ساده و راحت
 3. بدون نوسان دما
 4. عایق کاری درجه یک

 ویژگی‌های ترانسفورماتور خشک

 • داشتن مقاومت بالا در برابر اتصال کوتاه
 • مقاومت بالا در برابر رطوبت
 • خود اطفاء بودن
 • سازگار بودن با زیست محیط
 • قابل استفاده در محیط‌های گرم تا دمای 60 درجه سانتیگراد
 • راحت بودن نصب و راه اندازی
 • داشتن عملکرد عالی در برابر لرزش‌ها و تکان‌های شدید
 • اقتصادی بودن دستگاه از مهم‌ترین ویژگی‌ها است
 • داشتن ایمنی بالا برای نصب در فضای محدود
 • امکان نصب آن در مجاورت محل مصرف و کم بود تلفات

درباره کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

در ایران تیم‌های زیادی هستند که اقدام به تولید ترانسفورماتور خشک کرده‌اند  و در زمان تولید به نکاتی همانند استانداردهای بین المللی مانند IEC توجه زیادی کردند.

ترانسفورماتورها همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم دارای انواع مختلفی هستند و بر اساس نوع ماده عایقی که در زمان تولید برای سیم پیچ و هسته مورد استفاده قرار گرفته به دو نوع تقسیم شده‌اند که شامل دسته روغنی و خشک هستند.

در این مقاله مبحث اصلی ما کاتالوگ ترانسفورماتور خشک است که قرار است به آن بپردازیم.

ترانس خشک در زمان تولید به شکل زرین اندود تولید می‌شوند و به اسم ترانسفورماتور خشک زرینی معروف هستند.

مهم‌ترین ویژگی و مزایای ترانسفورماتور خشک ضد آتش بودن و تلفات جزعی هستند که در ادامه بیشتر درباره این ترانس توضیح خواهیم داد.

توضیحات کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

در کاتالوگ ترانسفورماتور خشک نیز اشاره شده است که ترانس خشک دارای هسته و سیم پیچ است که از مهم‌ترین ساختار دستگاه به حساب می‌آیند.

سیم پیچ‌ها و هسته در یک محفظه بسته با فشار هوا پرس شده‌اند و با کمک زرین پوشانده شده‌اند.

این نوع به شکل آغشته به خلا نیز وجود دارد که به جای زرین اپوکسی از زرین پلی استر برای مهر و موم کردن استفاده شده است و در بالا توضیح مختصری درباره آن داده شده است.

ترانسفورماتور خشک که از نوع زرینی است در کلاس حرارتی اف تولید و عرضه می‌شوند.

این ترانسفورماتور قابلیت تحمل حرارت تا حدود 160 درجه سانتیگراد را در خود جای داده است.

توان نامی این دستگاه بین 165 کیلو وات آمپر و تا 3200 کیلو وات می‌باشد همچنین استانداردی که در این دستگاه به کار برده شده است IEC60076_11 است.

نکته*

توجه داشته باشید که تمامی دستگاه‌های ترانسفورماتور ضد آتش سوزی هستند و اگر در محلی قرار بگیرند که آتش سوزی اتفاق افتاده است به هیچ وجه آتش نخواهند گرفت.

ترانسفورماتورها امنیت بالایی دارند و می‌توان بدون نگرانی در خطوط توزیع انرژی یا برق از آن استفاده کرد.

کاتالوگ ترانسفورماتور خشک درباره تجهیزات استانداردی که همراه ترانس برق تحویل داده می‌شود اطلاعاتی داده است که با مطالعه آن می‌توانید درباره موضوع مورد نظر بیشتر بدانید.

تجهیزات موجود عبارت‌اند از: پیچ اتصال زمین، چرخ، پلاک مشخصات ترانس، محل اتصال ترمینال فشار ضعیف، اتصالات برنجی ترمینالفشار قوی، رله ترمومتر دیجیتالی، قلاب حمل، کابل رابط کنترل دما، اتصالات تنظیم ولتاژ مرتبط با فشار قوی، سنسورها، بی متال آلومینیوم و مس مرتبط به ترمینال فشار ضعیف.

توجه داشته باشید که هستند تجهیزات دیگری که اگر نیاز داشته باشید می‌توانید اقدام به سفارش کنید؛ این تجهیزات شامل فن خنک کننده پوشش حفاظتی فلزی هستند.

جدول مشخصات و دانلود کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

در جدول مشخصات عمومی که به کاتالوگ ترانسفورماتور خشک مرتبط است می‌توانید ولتاژ نامی برای سیم پیچ اولیه و ثانویه بر حسب کیلو ولت را ببینید؛ قدرت و توان نامی دستگاه ترانس نیز برای شما بر حسب کیلو ولت آمپر نمایان و قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین گروه برداری، امپدانس اتصال کوتاه بر اساس درصدی از ولتاژ نامی، تلفات بی بار به همراه بار برحسب کیلو وات و جریان دور از هم، ابعاد ترانس خشک از جمله عرض و طول و ارتفاع آن به میلیمتر و چرخ‌های آن نیز بر اساس فاصله، قطر و عرض برحسب میلیمتر و وزنش برحسب کیلوگرم نمایان شده است.

کاتالوگ ترانسفورماتور خشک

کلام آخر

اگر قصد دارید درباره مدل‌ها و محصولات ترانسفورماتور بدانید و بعد از بررسی انتخاب خود را انجام دهید می‌توانید روی دکمه آبی رنگی که در صفحه مرتبط با انتخاب کردن ترانس موجود است کلیک کنید و کاتالوگ ترانسفورماتور خشک را دانلود کنید و اقدام به انتخاب نمایید.

همچنین با مشاورانی که شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه ترانس خشک هستند می‌توانید تماس برقرار کنید و با آن‌ها به پاسخ تمامی سوالاتتان دست بیابید.

مقالات پیشنهادی

ترانس سفارشی

ترانس قدرت