کاربرد ترانسفورماتور خشک

کاربرد ترانسفورماتور خشک

عناوین و سر فصل های این مطلب

کاربرد ترانسفورماتور خشک، گسترده و ویژه است؛ زیرا قطعات داخلی محصول از قابلیت ‌های فراوانی برخوردار هستند. بنابراین می‌تواند تا برهه زمانی طولانی‌ پرقدرت بدون بروز کوچک‌ترین خطایی به عملکرد ابزارآلات صنعتی واحد‌های تولیدی یاری برسانید.

از ابزارآلات صنعتی پرمصرفی که برای بهینه سازی واحدهای تولیدی استفاده می‌گردد؛ می‌توان به ترانسفورماترو‌ها اشاره کرد. این محصول مطمئن و کاربردی در جهت تنظیم و کنترل ولتاژ‌ها استفاده می‌شود.

بر همین اساس توانسته تا به امروز کاربرد وسیعی در صنعت به خود اختصاص دهد.‌ ترانسفورماتورها از نظر کیفیت، مدل، نوع، ولتاژ، جنس و… به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. یکی از برترین انواع این محصول که در مصارف حساس و بااهمیت استفاده می‌شود؛ ترانسفورماتور خشک است.

ترانسفورماتور خشک از مرغوب‌ترین و مدرن‌ترین انواع این محصول است؛ چراکه در طراحی و ساخت آن از بروزترین تکنولوژی‌‌های روز جهانی استفاده می‌شود. به همین خاطر نسبت به دیگر انواع این محصول در بازار، فروش بالاتری داشته است.

در ادامه ‌مقاله پیش رو به صورت مفصل در رابطه با کاربرد ترانسفورماتور خشک و انواع آن توضیح داده شده است؛ برای کسب اطلاعات مفیدی در این رابطه، مقاله ما را از دست ندهید.

ترانسفورماتور خشک چیست؟

صنعت بسیار گسترده و مملوء از شگفتی و نوآوری‌های جدید است؛ زیرا در حال حاضر جوامع با پدیده افزایش جمعیت رو به رو شده اند. از این رو نیاز جامعه تا حد قابل توجهی افزایش یافته آیت.

بدین خاطر بایستی در صنعت روزانه میلیون‌ها محصول در کیفیت و مدل‌های مختلف تولید و در بازار عرصه گردد. بر همین اساس جامعه نیازمند ابزارآلات مختلفی است. یکی از برترین و کاربردی‌ترین ابزارآلات صنعتی که در کیفیت و کارایی مجموعه‌های تولیدی نقش به خصوصی ایفا می‌کند؛ ترانسفورماتور خشک است.

ترانسفورماتور خشک، یک شگفتی در عرصه الکترونیک است؛ زیرا توانایی کنترل جریان‌های الکتریکی را دارد. بدین خاطر می‌تواند در بهینه سازی و عملکرد سیستم‌های الکترونیکی و مکانیکی نقش آفرین باشد.

ترانسفورماتور خشک نوعی مدار الکتریکی پیشرفته است؛ که می‌تواند در دو بخش اولیه و ثانویه به تغییر ولتاژ ورودی شبکه یاری برساند. از این رو کاربرد ترانسفورماتور خشک در عرصه‌های تولیدی وسیع و گسترده می‌باشد.

این محصول برتر تحت هر شرایطی از ایمنی و مقاومت ابزارآلات در برابر ولتاژهای نامناسب محافظت می‌کند؛ چراکه اجزای داخلی آن به پوشش‌های اپوکسی مجهز هستند. به همین علت، می‌تواند از هر گونه جریان زیان‌آور که سبب تخریب مکانیسم و عملکرد تجهیز می‌شوند؛ جلوگیری کنند.

ترانسفورماتور خشک در برابر هر گونه عامل تخریبگری همچون آب، رطوبت، گرما، فشار، جریان‌های الکتریکی و… مقاوم است. به همین علت می‌تواند تحت هر شرایطی از ابزارآلات موجود در خط تولید محافظت کنند. بنابراین امروزه در صنعت به عنوان یکی از ملزومات ضروری شناخته شده اند.

کاربرد ترانسفورماتور خشک

انواع ترانسفورماتور خشک

در جهت توضیح بهتر کاربرد ترانسفورماتور خشک در مقاله پیش رو به معرفی انواع این محصول می‌پردازیم؛ زیرا هر یک از ترانسفورماتورهای خشک از تکنولوژی به خصوصی بهره مند هستند. به همین دلیل در کسب و کار‌ها، عملکرد متفاوتی دارند.

ترانسفورماتور‌ها برترین تجهیزات صنعتی هستند؛ زیرا از ابزارآلات متعددی در برابر عوامل مخرب‌زا محافظت می‌کنند و در نتیجه سبب بهینه سازی مجموعه می‌شوند. بدین خاطر از گذشته‌های دور در نمونه‌های ضعیف تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترانسفورماتورها، باقابلیت و کاربردی هستند؛ زیرا سیستم عامل این محصول از بروزترین متدهای جهانی گرفته شده است. بدین سبب کاربرد ترانسفورماتور خشک از دیگر انواع این محصول وسیع‌تر و بیشتر می‌باشد.

در این گونه از ترانسفورماتور‌ها، سیم پیچی و هسته محصول در مخزنی قرار گرفته اند. بدین خاطر حتی با نفوذ رطوبت و آب نیز آسیب نمی‌بینند و می‌توانند پرقدرت به عملکرد خود ادامه دهند.

از برترین انواع ترانسفورماتور خشک موجود در بازار، عبارتند از:

  • ترانسفورماتور رزینی (CRT):

محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع این محصول که توانسته در بازار نظر مشتریان بسیاری را به خود جلب کند؛ ترانسفورماتور رزینی است. این گونه از ترانسفورماتورها، از اجزای داخلی به خصوصی تشکیل شده اند؛ چراکه سیم پیچی یا ماده سیم پیچی آن توسط پوشش‌های رزینی مجهز می‌شوند.

ترانسفورماتور رزینی در برابر رطوبت و آب بسیار مقاوم و پایدار است؛ زیرا ماده سیم پیچی آن در درون کپسول‌های رزینی قرار گرفته است. بدین خاطر حتی با نفوذ رطوبت به یونیت داخلی امکان آسیب‌پذیری اجزای محصول حدود ۵ درصد می‌باشد.

ترانسفورماتور رزینی در مدل و اشکال متنوعی طراحی و در بازار به فروش می‌رسند. بنابراین خریداران می‌توانند بنابر بر نیاز خود در جهت خرید هر یک از انواع این ترانسفورماتور برتر اقدام کنند.

ترانسفورماتور رزینی بهترین تجهیز برای کسب و کارهایی حساس و مستعد از رطوبت است؛ زیرا از مقاومت بالایی بهره مند می‌باشد. بدین سبب به راحتی در برابر عوامل تخریب زا تسلیم نمی‌گردد.

این نوع از ترانسفورماتورها امروزه در بازار‌های داخلی و خارجی با توان نامی ۲۵ KVA تا ۱۲.۵۰۰ KVT موجود است، که مشتریان عزیز می‌توانند متناسب با نیاز مجموعه هر کدام را خریداری بفرمایید.

  • ترانسفورماتور آغشته شده با فشار خلاء:

ترانسفورماتور آغشته شده با فشار خلاء، در شرایطی کاملا خاص و ویژه تولید می‌گردد. به همین خاطر از نظر مقاومت، پایداری، استحکام و کنترل جریان‌های الکتریکی در رده بالایی قرار دارد. از این رو یکی از شگفتی‌های صنعت به حساب می‌آید.

این نوع از ترانسفورماتورها با حداقل مواد اشتعال‌زا، ماده سیم پیچی آن عایق می‌شود؛ تا علاوه بر مقاومت در برابر رطوبت بتواند در برابر آتش نیز مقاوم و پایدار باشد.

ماده سیم پیچی این ترانسفورماتور‌ها به شکل فویل و نوار طراحی می‌گردد، تا مقاومت و استحکام محصول تا حد قابل توجهی افزایش یابد. سیم پیچ‌های این محصول نسبت به ولتاژ دستگاه به شکل سری و موازی انجام می‌گیرد. مشتریان عزیز می‌توانند حتی برای واحدهای تولیدی قدرتمند که درصد عوامل مخرب بالا است؛ از انواع این دستگاه بهره بگیرند.

ترانسفورماتور آغشته شده با فشار خلاء  در توان‌های نامی ۵ KVT تا ۳۰ MVA در بازار موجود هستند. تمامی انواع این محصول در هر ظرفیتی عالی و منحصربه فرد هستند؛ زیرا تکنولوژی آن، پایه و مطابق با استانداردهای جهانی است.

کاربرد ترانسفورماتور خشک در هر نوع و کیفیتی بسیار گسترده و وسیع است؛ زیرا تکنولوژی به کار رفته در این محصول کاربردی و بروز می‌باشد. بر همین علت در کسب و کار‌های مختلفی بهره برداری می‌شوند.

کاربرد ترانسفورماتور خشک در صنعت

کاربرد ترانسفورماتور خشک در صنایع مختلفی گسترش یافته است؛ زیرا این محصول برتر در تنظیم و کنترل جریان‌های الکتریکی نقش به سزایی دارد. بر همین علت یکی از الزامات ضروری برای راه‌اندازی واحد های تولیدی به حساب می‌آید.

این محصول برتر از نظر عملکرد، کیفیت، جنس، مدل، ابعاد و… در رده بالایی قرار دارد؛ زیرا علاوه بر کیفیت بالای متریال، دربردارنده بروزترین تکنولوژی‌‌های روز دنیا می‌باشد. به همین خاطر در صنایع کوچک و بزرگ بسیاری در مدل‌های مختلف استفاده می‌گردد.

کاربرد ترانسفورماتور خشک اکثر در مصارف حساس و بااهمیت است؛ زیرا مهم‌ترین قابلیت این محصول، برخورداری از پوشش‌های اپوکسی می‌باشد. بر همین علت در محیط‌های شیمیایی و مکانیکی حتی با وجود عوامل مخرب‌زا همچون رطوبت، آب، گرما و فشار‌های بالا آسیب نمی‌بینند.

از انواع این محصول برتر در صنایعی همچون نفت و گاز، برق، الکترونیک و مکانیک استفاده می‌گردند؛ زیرا در برابر عوامل جوی آسیب زا مقاوم و پایدار هستند.

کاربرد ترانسفورماتور خشک

سخن پایانی

کاربرد ترانسفورماتور خشک باقابلیت و مدرن است؛ زیرا مطابق با بروزترین تکنولوژی‌های دنیا با بهره گیری از جداول استاندارد جهانی تولید می‌گردد. برترین قابلیت این محصول کنترل جریانات در شرایط جوی نامساعد می‌باشد‌. از این رو در صنایع مختلفی همچون پتروشیمی، نفت و گاز، برق و… کاربرد دارند.

در زمان خرید این محصول حتما به نوع نیاز مجموعه توجه داشته باشید؛ زیرا ولتاژ دستگاه ها با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد.

مقالات پیشنهادی

ترانس سفارشی

ترانس سه فاز