کاربرد ترانسفورماتور

کاربرد ترانسفورماتور

عناوین و سر فصل های این مطلب

امروزه استفاده از تجهیزات الکتریکی به‌عنوان بخش اساسی از زندگی هر فردی محسوب می‌شود. طوری‌که زندگی بدون استفاده از این تجهیزات الکتریکی ناممکن است. یکی از این تجهیزات الکتریکی ترانسفورماتور است. این وسیله جریان الکتریکی را از یک مدار به مدار دیگر انتقال می‎دهد. در این فرآیند انتقال جریان الکتریکی، فرکانس ثابت است اما ولتاژ را می‎توان با افزایش یا کاهش آن بر اساس نیاز تغییر داد. این انتقال برق در داخل ترانس با استفاده از دو سیم پیچ رخ می‌دهد. یکی از سیم پیچ‌ها بانام سیم پیچ اولیه شناخته می‎شود که به منبع جریان متناوب وصل است. سیم پیچ دیگر، سیم پیچ ثانویه نام دارد که به یک مدار خارجی متصل است. درنتیجه این وسیله کاربرد بسیاری دارد و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‎گیرد. اگر می‌خواهید اطلاعاتی درباره کاربرد ترانسفورماتور کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

ترانسفورماتور یا ترانس چیست؟

ترانسفورماتور ابزاری است که برای انتقال انرژی الکتریکی از یک مدار به مدار دیگر با استفاده از هادی‎های گره خورده استفاده می‌شود. این هادی‎ها از دو یا چند سیم پیچ فرومغناطیسی تولید شده است که به آن‏ها سیم پیچ می‎گویند. هنگامی‎که تغییر الکتریکی در سیم پیچ اصلی رخ می‎دهد، میدان مغناطیسی پراکنده در داخل هسته ایجاد و باعث تولید مثل یک نوسان می‌شود. که شامل زمینه‎های دو طرف سیم پیچ ثانویه است و فرآیند انرژی الکتریکی درون سیم پیچ‎های ثانویه را فراهم می‌کند. ترانس‎ها انواع مختلفی دارند و کاربرد ترانسفورماتور بسیار است. این وسیله درواقع به انتقال نیروی الکتریکی کمک می‎کند.

کاربرد ترانسفورماتور

کاربرد ترانسفورماتورها چیست؟

همانطور که بیان کردیم کاربرد ترانسفورماتور در صنایع مختلف بسیار است. ترانسفورماتور برای کاهش جریان در خطوط انتقال انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می‎گیرد. دلیل استفاده از این محصول در ابتدای خطوط این است که همه هادی‎های الکتریکی، مقاومت الکتریکی دارند و این مقاومت می‎تواند باعث اتلاف انرژی در مسیر انتقال انرژی الکتریکی شود. میزان تلفات با جریان عبوری رابطه مستقیم دارد. درنتیجه با کاهش جریان این امکان وجود دارد که تلفات نیز به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با افزایش ولتاژ در خطوط انتقال به همان میزان جریان خطوط نیز کاهش پیدا خواهد کرد و هزینه‎های انتقال انرژی نیز کاهش می‎یابد. اما باید به این نکته توجه کنید که با نزدیک شدن خطوط انتقال به مراکز مصرف برای بالا بردن ایمنی، ولتاژ خطوط در چند مرحله و بااستفاده از ترانسفورماتورها کاهش پیدا می‎کند تا به میزان استاندارد برسد. درواقع بدون استفاده از ترانسفورماتورها امکان استفاده از منابع انرژی وجود ندارد. برخی از کاربرد ترانسفورماتور در شبکه‌های قدرت، صنعت و الکترونیک قدرت به شرح زیر است:

کاربرد ترانسفورماتور در شبکه قدرت

امروزه در بسیاری از صنایع مربوط به برق کاربرد ترانسفورماتور بسیار است. مهم‌ترین کاربرد این محصول در شبکه برق است که وظیفه افزایش ولتاژ در بخش تولیدکننده و کاهش ولتاژ در بخش مصرف کننده را دارد. بنابراین این افزایش و کاهش ولتاژ، باعث کاهش تلفات انتقال انرژی الکتریکی از تولیدکننده به مصرف کننده می‎شود و ترانسفورماتورهای نوع سه فاز مورد استفاده قرار می‎گیرد. در تمام دستگاه‎های مصرف کننده انرژی الکتریکی که در آن ها نیاز به کاهش یا افزایش ولتاژ است، از ترانسفورماتور استفاده می‎کنند. همچنین برای اندازه‎گیری ولتاژ و جریان شبکه برق از ترانسفورماتورهای موازی و سری در مدار استفاده می‎شود. در کاربردهای حفاظتی نیز ترانسفورماتور برای ایزولاسیون الکتریکی در تجهیزات الکتریکی از ترانسفورماتورهای ایزولاسیون استفاده می‎کند. درواقع کاربرد ترانسفورماتور فقط مربوط به شبکه قدرت نمی‎باشد.

کاربرد ترانسفورماتور در صنعت

انرژی الکتریکی بعد از تولید در نیروگاه و انتقال به مصرف کننده، به شکل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های مصرف کننده انرژی الکتریکی به‎گونه‎ای طراحی شده‌اند که از برق تولیدی شبکه قدرت به همان شکل و سطح ولتاژ استفاده می‎کنند. اما گاهی باتوجه به کارایی، نیاز است تا سطح ولتاژ شبکه تغییر کند و بعد از آن مورد استفاده قرار گیرد. گاهی نیز هدف فقط ایزولاسیون الکتریکی برای مسائل حفاظتی است که از ترانسفورماتور یک به یک استفاده می‌شود.

کاربرد ترانسفورماتور درالکترونیک قدرت

دو کاربرد ترانسفورماتور در بخش شبکه قدرت و در صنعت، مربوط به کاربردهایی است که در آن‎ها از ترانسفورماتورهایی که در فرکانس برق شهر کار می‎کنند، استفاده می شود. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از ترانسفورماتورهای فرکانس بالا نیز بسیار مرسوم است. در تمام مبدل‎های الکترونیک قدرت که ولتاژ خروجی آن‎ها ایزوله است از ترانسفورماتور استفاده شده است.

در این مبدل ابتدا برق AC شهر DC می‎شود و سپس بااستفاده از سوئیچینگ در فرکانس بالا، برق AC با فرکانس بالا تولید می‎شود و از یک ترانسفورماتور فرکانس بالا برای کاهش یا افزایش ولتاژ و ایجاد ایزولاسیون استفاده می‌شود. ترانسفورماتور فرکانس بالا از نظر ابعاد بسیار کوچکتر از ترانسفورماتور با فرکانس برق شهر است و جنس هسته آن نیز فریت است. همچنین در بسیاری از مدارات الکترونیک قدرت این امکان وجود دارد که از ترانسفورماتورهایی با ابعاد و توان‎های مختلف استفاده کرد.

کاربردهای ترانسفورماتور بسیار زیاد است و در کشور ما نیز بسیار مورد استفاده قرار می‎گیرد. این وسیله در صنعت نیز برای کنترل جریان الکتریکی استفاده می‎شود و دستگاه‌های مصرف‌کننده برق نیز طوری طراحی شده‌اند که میزان برق شبکه مصرفی را به اندازه‎ای که می‌خواهند، استفاده می‎کنند. اما در برخی کاربردها نیاز است که این سطح تغییر کند. به‏عنوان مثال کارگاهی که نیاز به ایزولاسیون الکتریکی دارد، استفاده از ترانسفورماتور می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

مزیت استفاده از ترانسفورماتور اندازه‌گیری

ترانسفورماتور یک دستگاه کاربردی در صنعت برق و الکترونیک است که برای کاهش جریان در خطوط انتقال الکتریکی استفاده می‌شود. درواقع این دستگاه یکی از مهم‌ترین سیستم‌ها برای کاهش هدررفت انرژی الکتریکی در مسیرهای انتقال شهری و روستایی است. این دستگاه یکی از وسایل ضروری در تأسیسات الکترونیکی شهری است. استفاده از ترانسفورماتور مزیت بسیاری دارد و برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‎گیرد. استفاده از ترانسفورماتور اندازه‎گیری باعث استانداردسازی تجهیزات اندازه‌گیری برای کاهش هزینه تجهیزات می‌شود. باعث راحتی در جایگزینی تجهیزات اندازه‌گیری آسیب‌ دیده می‎شود. درهنگام استفاده از یک سازه اندازه‌گیری می‌توان چند دستگاه را به جریان برق متصل کرد. انرژی و برق در مدارهای ترانسفورماتورهای اندازه‌‍‌گیری بسیار کم مصرف است. همچنین استفاده از این دستگاه باعث ایمنی عملگرها، درهنگام جداسازی الکتریکی بین مدار ولتاژ بالا و تجهیزات اندازه‌گیری می‎شود.

کاربرد ترانسفورماتور

نتیجه گیری

ترانسفورماتورها یکی از بهترین تجهیزات الکتریکی و دستگاهی برای تبدیل انرژی است. درواقع ترانسفورماتور تغییراتی را در قدرت، شبکه انتقال و فرکانس ایجاد می‌کند. برای اندازه‌گیری ولتاژ، جریان، نیرو، انرژی، ضریب توان، فرکانس و سایر مقادیر الکتریکی از ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری استفاده می‌کنند. امروزه کاربرد ترانسفورماتورها در صنایع مختلف بسیار است. به‎همین دلیل از این محصول در اندازه و توان‎های مختلفی استفاده می‌کنند. این محصول از یک ترانسفورماتور کوچک در یک میکروفون تا ترانسفورماتورهای بسیار بزرگ چند گیگا ولت آمپری، همه آن‌ها اصول کار یکسانی دارند، اما طراحی و ساخت آن‎ها متفاوت است. پیشنهاد می‌کنیم به سایت طاها ترانس مراجعه کنید، این مجموعه دارای تیمی متخصص است که اقدام به تولید انبوه و ساخت انواع ترانسفورماتور کرده است که بعد از چندین سال فعالیت، به‎عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان ترانسفورماتور در کشور مطرح شده است.

مقالات پیشنهادی

ترانس قدرت

ترانس اتو

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

زمانی که جهان پا به عرصه اسرارآمیز مخابرات نمود ، یکسری کالاها و محصولات جدید تولید و به بازار عرضه شده اند . از قرن

ادامه مطلب »
کانکتور MCX

کانکتور MCX

کانکتورها تجهیزات جالبی هستند ، برای برقراری اتصال میان کابل های کواکسیال به مدار های متعدد از این محصولات استفاده خواهد شد . یکی از

ادامه مطلب »