کاربرد ترانس مهتابی

کاربرد ترانس مهتابی

عناوین و سر فصل های این مطلب

در صنعت الکترونیک به سیم پیچ هایی که دارای هسته مغناطیسی هستند ترانس گفته می شود. ترانس مهتابی را با نام های دیگری همچون چک یا چوک الکتریکی، مقاومت بالاست، بالاست الکتریکی و یا سلف نیز می شناسند. یکی از کارهای اساسی ترانس به منظور روشن شدن لامپ مهتابی، محدود کردن جریان برق در آن می باشد که باعث افزایش ولتاژ در خروجی لامپ می شود.

افزایش ولتاژ در مهتابی ها به قطعه ی دیگری به نام استارتر برای ایجاد قوس های الکتریکی کمک شایانی می کند. در نتیجه، هماهنگی میان این دو قطعه موجب روشن شدن لامپ مهتابی می شود. از مهم ترین کاربرد های ترانس مهتابی می توان به ایجاد مقاومت بالا در برابر جریان برق اشاره کرد.

لامپ های مهتابی از راندمان نوری بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین تنوع رنگ لامپ های مهتابی با توجه به نوع استفاده از آن متفاوت می باشد. از این نوع لامپ ها برای روشنایی مکان هایی مثل مناطق مسکونی، مراکز تجاری، تفریحی، ادارات و غیره نیز استفاده می کنند. به صورت گسترده از این نوع تجهیزات در مصارف صنعتی بهره بیشتری می برند. و به طور کلی در هر مکانی که لامپ های مهتابی قابل مشاهده باشند، ترانس مهتابی نیز وجود دارد.

عملکرد ترانس در لامپ مهتابی

برای روشن شدن لامپ مهتابی در یک لحظه به ولتاژ بالایی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ ولت نیاز داریم، تامین این ولتاژ بالا از وظایف اصلی ترانس مهتابی یا همان چوک الکتریکی می باشد.

برای مثال یک لامپ ۲۲۰ ولت را در نظر بگیرید، تقسیم ولتاژ با تغییر شدت جریان الکتریکی در آن به این صورت است که تقریبا ۴۰ وات ولتاژ در دو طرف لامپ مهتابی استفاده می شو، و باقی مانده این ولتاژ روی سلف یا مقاومت بالاست الکتریکی قرار می گیرد.

این تقسیم ولتاژ در ترانس مهتابی باعث نور دهی بالای لامپ مهتابی می شود. همچنین از سوختن لنزهای لامپ مهتابی که در دو طرف لامپ قرار دارند محافظت می کند.

زمانی که لامپ مهتابی را روشن می کنیم بین دو الکترود استارتر a.b حدوداً ۲۲۰ ولت اختلاف سطح ایجاد می شود، این اختلاف موجب یونیزه شدن گاز نئون موجود در استارتر می شود. در این حالت استارت از ترانس مهتابی خارج شده و از میان گاز های یونیزه عبور خواهد کرد.  با عبور این جریان گاز های نئون و تیغه بی‌متال گرم شده و خم می شود، این فرایند باعث می شود دو الکترود آن به یکدیگر بچسبند.

در این شرایط جریان در رشته های فلزی لامپ یا همان فیلامان در مسیر استارتر و بالاست الکتریکی قرار می گیرد و موجب سرخ شدن آن ها می شود. با سرخ شدن فیلامان ها الکترود های سطحی در آن ها به خارج پرتاب شده و باعث یونیزاسیون گاز های اطراف خود می شوند.

در دو سر لامپ مهتابی به دلیل چسبیدن تیغه های آن به هم، حالت اتصال کوتاهی پیش می آید در این صورت ولتاژ ۲۲۰ در دو سر آن وجود نخواهد داشت. اگر این حالت پیش بیاید گاز نئون در استارتر یونیزه نمی شود و در نتیجه بی‌متال سرد شده و موجب قطع شدن جریان آن می شود.

زمانی که استارتر قطع می شود به دلیل خاصیت القایی بالاست الکتریکی، ولتاژ لحظه ای صیادی حدوداً بین ۷۵۰ تا ۱۶۰۰ ولت تولید می شود. این ولتاژ بالای خارجی، در داخل لامپ باعث یونیزه شدن گاز نئون و برقراری جریان الکتریکی در آن می شود.

عبور جریان در لامپ موجب شده الکترون ها به جداره داخلی لامپ برخورد کنند، و به دلیل اینکه درون لامپ از مواد فلورسانس پوشیده شده برخورد الکترون ها با این مواد سبب تولید نور می شود.

زمانی که این حالت اتفاق می افتد جریان لامپ زیاد شده، و ولتاژ اضافی آن در دو سر چک افت می کند.  با توجه به اینکه لامپ های مهتابی از لوله های شیشه ای به قطر ۲۵ الی ۳۸ میلی متر و طول ۲۰ تا ۱۶۰ سانتی متر تولید می شوند. در دو طرف این لامپ دو رشته فلزی تنگستن آغشته به ماده ای با تشعشع الکترونی بالا به نام باریت تعبیه شده است.

درون این لوله ها از بخار جیوه با فشار کم پر شده و دیواره داخلی لوله به مواد فلورسانس آغشته شده است.

لامپ های فلورسنت مانند مدل های رشته ای نیست و برخلاف این لامپ ها به صورت مستقیم به برق ۲۲۰ ولت وصل نمی شود.

کاربرد ترانس مهتابی

موارد مورد نیاز برای روشن کردن لامپ فلورسنت

·        ترانس مهتابی

برای فراهم کردن فضای تخلیه ی الکتریکی در لامپ های گازی، ابتدا باید اختلاف سطح بالایی داشته باشیم و بعد از ایجاد جریان برق، این اختلاف سطح را  به تدریج کم خواهیم کرد. ترانس هنگام قطع جریان در استارتر اضافه فشار مورد نیاز را به خوبی تامین می کند. یا به عبارتی دیگر سلف به کمک استارتر در اولین لحظه ولتاژ را زیاد کرده و بعد روشن شدن لامپ ولتاژ را پایین می آورد.

همانطور که گفته شد یکی از وظایف چک یا همان ترانس مهتابی محدود کردن جریان است. بعد از اینکه لامپ مهتابی روشن شد به دلیل یونیزاسیون، مقاومت پایینی ایجاد شده که موجب بالا رفتن جریان لامپ می شود، چک یا ترانس مهتابی وظیفه جلوگیری از این فرایند را به عهده دارد.

·        استارتر

استارتر از یک لامپ نئون کوچک که یکی از الکترون های آن از یک تیغه بی‌متال و طرف دیگر آن از تیغه فلزی تشکیل شده، ساخته شده است. اختلاف سطح روشن شدن استارتر حدوداً ۱۴۰ تا ۱۶۰ ولت و اختلاف خاموش شدن آن میان ۱۲۰ الی ۱۳۰ ولت می باشد. برای جلوگیری از جرقه و یا پارازیت انداختن در لامپ، یک خازن با استارتر به صورت موازی نصب می شود. رنگ نور لامپ فلورسنت متناسب با ماده فلورسنت داخل لامپ تغییر می کند.

معمولا در کنار ماده فلورسنت ماده کمکی دیگری نیز برای تکمیل فعل و انفعالات شیمیایی به آن اضافه می شود. علاوه بر این ماده وسایل دیگری مانند پایه استارتر، پایه لامپ یا سوکت لامپ و غیره لازم است. پایه لامپ ها از جنس چینی، پلاستیک و یا کائوچو هستند.

ویژگی های ترانس مهتابی

ترانس مهتابی میزان ولتاژ ورودی بسیار مناسبی دارد، این ولتاژ بین ۱۹۰ تا ۲۴۰ ولت می باشد‌ که این امکان را به ترانس مهتابی می دهد که در تمامی مناطق قابلیت نصب را داشته باشد. البته این مقدار ولتاژ به این معنا نیست که بالاست الکتریکی KMC در ولتاژ های دیگر دارای مشکل است، اما بهترین ولتاژ برای کار ترانس بین این دو بازه می باشد.

این مقدار ولتاژ از سوختن ترانس جلوگیری می کند همچنین افت ولتاژ در این محصول به عملکرد آن صدمه ای وارد نمی کند. زمان گرمایش ترانس مهتابی بین ۳/۱ ثانیه است. اما به طور کلی ترانس مهتابی دارای کارایی متناسب با دما است. و در دمایی میان منفی ۲۰ الی مثبت ۷۰ درجه سانتی گراد عملکرد مناسبی نیز دارد.

ترانس مهتابی هارمونیک مخرب ندارد؛ در اکثر ترانس ها به طور ناخواسته می توان هارمونیک های مخرب را مشاهده کرد، وجود این هارمونیک ها می تواند موجب قطع و وصل شدن مهتابی شود و عمر آن را کم کند. اما در ترانس مهتابی به دلیل تک فاز بودن این نوع هارمونیک ها وجود ندارد.

فلامبه خراب که در ترانس های القایی چشمک می زند با استفاده از بالاست KMC با این اختلال مواجه نمی شود و لامپ مهتابی کاملا خاموش خواهد شد. در حالت عادی میزان چشمک زدن لامپ های مهتابی بسیار کم است، این مزیت سبب افزایش عمر لامپ مهتابی نیز می شود.

بالاست، فرکانسی میان ۴۰ تا ۷۰ کیلو هرتز دارد و همچنین دارای ضریب قدرت فوق‌العاده بالایی است که از طریق خازن می توان ضریب ولتاژ را به درستی کاهش داد.

کاربرد ترانس مهتابی

خرید ترانس مهتابی

ترانس مهتابی را می توان در انواع متنوعی از بازار خریداری کنید، اما قبل از خرید این محصول باید به مواردی توجه داشته باشید. اولین و مهم ترین موردی که هنگام خرید ترانس باید به آن توجه کرد برند و کیفیت این محصول است. هر چه کیفیت محصولات مرغوب تر باشد مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. همچنین توان کاری این محصول از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهتر است برای خرید ترانس مهتابی به مراکز معتبر مراجعه کنید. گروه تولید صنعتی طاها ترانس یکی از برترین تولیدکنندگان ایرانی در این حوزه است که محصولات خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به همراه گارانتی ارائه می دهد. از این رو می توانید برای خرید ترانس مهتابی به وب سایت این مجموعه مراجعه کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس قدرت

سکوی MOF

سکوی MOF چیست؟

سکوی MOF یکی از تجهیزات مهم و حیاتی در صنعت برق است، که به عنوان بستری برای نصب ترانس اندازه گیری مرکب (MOF) استفاده می

ادامه مطلب »