کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

عناوین و سر فصل های این مطلب

کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، در این مقاله از گروه طاها ترانس با ما همراه گردید. همانگونه که از نام این کلید پیداست، برای محافظت از جان افرادی که با نیروی الکتریکی سر و کار دارند، به کار گرفته می شود. این کلید به میزان بسیار زیادی احتمال برق گرفتگی و خسارات جانی و مالی ناشی از این رویداد را کم می کند‌. اگر قصد آشنایی کامل با این کلید محافظ دارید و می خواهید بدانید، که کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟ تا پایان این مقاله از گروه مهندسی طاها ترانس با ما همراه گردید.

کلید محافظ جان چیست؟

در نخستین بخش از مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد؟ به معرفی این کلید محافظتی می پردازیم. کلید محافظ جان یا کلید جریان نشتی از تجهیزات الکترونیکی مهمی است، که با هدف محافظت از وسایل برقی و جان انسان ها در مقابل اتصال ارت و بدنه به کار گرفته می شود.

این کلیدها به دلیل عملکرد فوری و سریع خود، در دسته ایمن ترین تجهیزات محافظتی قرار گرفته اند؛ از این رو در مکان های مختلف اعم از خصوصی و عمومی استفاده می شوند‌.

جریان الکتریکی این کلید د محدوده 10 تا 500 میلی آمپر می باشد. این کلید محافظتی به نحوی طراحی گردیده، که بر اساس میزان خطر جریان عبور کرده از آن، واکنش فوری نشان می دهد.‌

در ادامه این مبحث از مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد باید افزود که، زمانی که جریان الکتریکی از 30 میلی آمپر گذر کند، برای انسان خطراتی ایجاد می کند؛ بنابراین کلید جریان نشتی با رسیدن به این محدوده فعال می شود.

مقاله پیشنهادی:  طریقه نصب ترانسفورماتور خشک

در واقع این کلید اختلاف جریان را با مقایسه جریان رفت و برگشتی می سنجد و جریان ورودی برق را بلافاصله قطع می کند.

کلیدهای محافظ جان در محدوده حدود 300میلی آمپر، اغلب برای تجهیزات برقی صنعتی استفاده می شود. این کلید محافظ نیز همانند بالا عمل می کند، تا از بروز خسارت مالی و جانی جلوگیری کند‌.

کلید محافظ جان چیست؟

مزایای کلید محافظ جان

در این بخش از مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد، در مورد مزیت های این ابزار محافظتی صحبت می کنیم. همانگونه که در مطالب بالا بارها اشاره کردیم، مهمترین وظیفه و مزیت استفاده از این کلید محافظت از جان و مال افراد است. اما کلید محافظ جان مزایای دیگری را نیز به کاربران خود ارائه می دهد.

مهم‌ترین مزایای کلید محافظ جان عبارتند از؛

·         محافظت از تجهیزات الکتریکی

کلید محافظ جان اگر در رنج 300 میلی آمپر انتخاب گردد، قادر به محافظت از تجهیزات خانگی و صنعتی شما می باشد. این کلید از آتش سوزی های احتمالی نشت جریان در تجهیزات برقی ممانعت می کند.

·         محافظت از جان افراد

کلید محافظ جان اگر در محدوده خطر برای جان انسان یعنی در رنج 30 میلی آمپر انتخاب گردد، از جان افراد در برابر برق گرفتگی محافظت نموده یا آسیب های ناشی از نشت برق را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: ترانس کاهنده

·         نصب سریع و آسان

از دیگر مزایای این کلید محافظ، نصب سریع و آسان است، به نحوی که بدون کمک متخصصین به راحتی می توان این کلید را در محل مورد نظر نصب نمود.

مقاله پیشنهادی:  کاربرد اینورتر در صنعت

·         شاسی تست دوره ای عملکرد

در ادامه این مبحث از مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد، به مزیت دیگر این کلید اشاره می کنیم. این کلید مجهز به شاسی تست دوره ای عملکرد می باشد.‌

·         قطع شدن در جریان های نشتی

کلید محافظ جان قابلیت قطع شدن در برابر جریان های نشتی گوناگون را دارد.

کاربرد کلید محافظ جان چیست؟

در ادامه مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد، شما را با کاربردهای این ابزار الکتریکی آشنا می کنیم. در طی این مقاله بارها در مورد اصلی ترین وظیفه این وسیله صحبت کردیم. این وظیفه حفاظت از جان و مال افراد و تجهیزات گران قیمت و با ارزش الکتریکی شما است. این ابزار در واقع از داغ شدن بیش از حد سیم ها، احتراق و برق گرفتگی ممانعت می کند.

کلید محافظ جان همچنین از اتلاف انرژی الکتریکی جلوگیری می نماید، که این امر در صرفه جویی انرژی و کاهش مبلغ قبض برق شما تاثیر بسزایی دارد. کلید محافظ جان در هر کجا که انرژی و تجهیزات الکتریکی وجود دارد، به کار گرفته می شود و هیچ ممنوعیتی برای استفاده از آن نیست.

در زمان کاربرد این وسیله برقی باید محدوده حساسیت آن را به جریان الکتریکی، متناسب با نیاز خود انتخاب کنید، تا این ابزار محافظتی به خوبی از عهده وظایف خود بر بیاید. اگر قصد خرید کلید محافظ جان را برای تجهیزات مختلف برقی دارید، از کارشناسان سایت طاها ترانس مشاوره و راهنمایی بگیرید‌.

در ادامه این مبحث از کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد، باید افزود که این کلید در مقابل نشت زمین و شوک الکتریکی از جان افراد و تجهیزات الکتریکی گران بها محافظت می کند.

مقاله پیشنهادی:  هسته ترانس فریت

بر طبق قوانین جدید سازمان نظام مهندسی استفاده از کلید محافظ جان برای تمام ساختمان های مسکونی، تجاری، درمانی، عمومی و … در همه مدارها الزامی است. در واقع ساختمان بدون نصب این کلید ایمن شناخته نمی شود و مجوز پایان کار را نخواهد گرفت.

امیدواریم که مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد، برای شما سودمند بوده باشد. اگر قصد خرید کلید محافظ جان با کیفیت، استاندارد و با دوام را دارید، به سایت طاها ترانس مراجعه نمایید.

کاربرد کلید محافظ جان چیست؟

سخن پایانی

مقاله کلید محافظ جان چیست و چه کاربردهایی دارد، توسط متخصصین شرکت طاها ترانس نگاشته شده است. مهندسین طاها ترانس نه تنها تجهیزات برقی با کیفیت و استاندارد را طراحی و تولید می کنند، بلکه در زمین خرید و نصب این تجهیزات نیز به شما مشاوره می دهند.

اگر مایل به بالا بردن دانش و آگاهی خود در مورد انواع تجهیزات برقی مانند ترانسفورماتور، کلید محافظ جان، فیوز و … هستید، به سایت طاها ترانس مراجعه و مقاله مورد نظر خود را مطالعه نمایید.