مشخصات ترانسفورماتورهای فلای بک

مشخصات ترانسفورماتورهای فلای بک

عناوین و سر فصل های این مطلب

در این مقاله قصد داریم تا درباره مشخصات ترانسفورماتورهای فلای بک صحبت کنیم.صنعت برق سابقه طولانی دارد و شاهد پیشرفت های بسیاری در تجهیزات، قطعات، دستگاه ها و فناوری های مورد استفاده هستیم. ترانسفورماتورها چنین دستگاه هایی هستند. چندین ترانسفورماتور مختلف وجود دارد که امروزه در انواع مختلفی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد. ترانسفورماتورهای کاهنده، ترانسفورماتورهای افزاینده و ترانسفورماتورهای فلای بک چند نمونه از ترانسفورماتورهای مورد استفاده در صنعت برق هستند. ترانسفورماتورهای Flyback چیست؟ آنها برای چه مواردی مناسبند؟ این پست به طراحی، بهره برداری و کاربردهای ترانسفورماتورهای فلای بک توجه میپردازد. بخوان تا بیشتر بدانی.

بررسی مشخصات ترانسفورماتورهای فلای بک

ترانسفورماتورهای فلای بک نوعی از ترانسفورماتور الکتریکی هستند که برای تولید سیگنالهای ولتاژ بالا با فرکانس نسبتاً زیاد در نظر گرفته شده اند. این سیگنال ها معمولاً به شکل دندان اره ای هستند. بیشتر اوقات، این ترانسفورماتورها به عنوان ترانسفورماتورهای خروجی خط  (LOPT) نیز گفته می شوند. هدف اصلی از اختراع این ترانسفورماتورها، آسانتر کردن کنترل حرکت پرتوهای الکترونی در لامپ اشعه کاتد (CRT) بود. امروزه، این ترانسفورماتورها تا حد زیادی در منبع تغذیه سوئیچینگ (SMPS) مورد استفاده قرار می گیرند. ترانسفورماتورهای خروجی خط را می توان در هر دو حالت منبع ولتاژ بالا (بالاتر از 10 کیلو ولت) و همچنین ولتاژ کم (3 ولت) استفاده کرد.

مشخصات ترانسفورماتورهای فلای بک و چگونه کار می کنند؟

عملکرد ترانسفورماتورهای فلای بک شامل دو یا سه مرحله است که تکرار می شوند. این سه مرحله عملیاتی به شرح زیر است:

  1. مرحله شارژ – ترانسفورماتور خروجی خط از منبع انرژی برای ترسیم جریان استفاده می کند. جریان در حال افزایش است و باعث افزایش شار میدان مغناطیسی می شود. میدان مغناطیسی به ذخیره انرژی کمک می کند. انرژی ذخیره شده توسط معادله زیر محاسبه می شود:

E = (I x I x L) / 2

E = انرژی ذخیره شده

I = جریان (آمپر)

L = القا یا اندوکتانس (هانری)

جریان با معادله دیفرانسیل زیر محاسبه می شود:

V (t) = L x di / dt

  1. مرحله دشارژ – هنگامی که یک سوئیچ باز می شود، جریان را از منبع قطع می کند. این باعث می شود شار مغناطیسی کاهش یابد، که منجر به تغییر شار منفی می شود. ولتاژ در جهت مخالف (مخالف از آنچه در مرحله شارژ القا می شود) القا می شود. ولتاژ معکوس جریان فعلی را القا میکند. با این حال، این جریان اجازه عبور از منبع تغذیه توسط سوئیچ باز را نمیدهد. کاهش در میدان مغناطیسی با جریان القایی کاهش می یابد، که منجر به ایجاد ولتاژ شارژ شده کم تر میشود.
  2. مرحله بی‌کار – همانطور که از نام آن پیداست، این مرحله‌ای است که در آن جریان ورودی و همچنین جریان خروجی مبدل یا سلف در مقدار صفر است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که انرژی ذخیره ‌شده در ترانسفورماتور کاملاً تخلیه شود.

ترانسفورماتورهای Flyback در کجا استفاده می شود؟

کاربردهای متعددی وجود دارد که ترانسفورماتورهای فلای بک در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این به دلیل مزایای متعددی است که آنها ارائه می دهند.

دستگاه ها و تجهیزات ارتباطی

دستگاه ها و تجهیزات هوایی و هوانوردی

لوله های کاتدی ری (ray)

مبدل های برق و اینورترها

 

این فقط یک بینش در مورد ترانسفورماتورهای فلای بک بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، همیشه می توانید با مهندسین ما که تجربه و تخصص در ساخت ترانسفورماتور را دارند مشورت کنید. اگر به دنبال یک تولید کننده با تجربه، قابل اعتماد و شناخته شده هستید، میتوانید با گروه تولیدی صنعتی ترانس طاها مشورت کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس ایزوله

ترانس تک فاز

سکوی MOF

سکوی MOF چیست؟

سکوی MOF یکی از تجهیزات مهم و حیاتی در صنعت برق است، که به عنوان بستری برای نصب ترانس اندازه گیری مرکب (MOF) استفاده می

ادامه مطلب »