چیزهایی که باید در مورد ترانسفورماتورهای برق بدانید

ترانسفورماتورهای برق

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتور به عنوان یک تجهیزات الکتریکی در بخش های مختلف تجاری و صنعتی به منظور انتقال انرژی بین دو یا چند مدار به کمک القاء الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می گیرد. یک ترانسفورماتور متشکل از سیم‌پیچ اولیه و سیم‌پیچ ثانویه با میدان‌های مغناطیسی متغیر است که به موجب آن یک نیروی محرکه الکتریکی متفاوت و یا ولتاژ ایجاد می‌کند. ترانسفورماتورها به همین دلیل از لحاظ استراتژیکی طراحی شده اند تا بسته به برنامه های کاربردی، سطح ولتاژ را به مقایر دیگری در شبکه های برق تغییر دهند.

ترانسفورماتور قدرت چیست؟

هر سیستم الکتریکی از یک مدار منبع تغذیه تشکیل شده است که بیشتر از اجزای الکترومغناطیسی تشکیل شده است. ترانسفورماتورهای قدرت اجزای الکترومغناطیسی یک مدار قدرت هستند که انرژی الکتریکی را بین دو یا چند مدار از طریق روش القای الکترومغناطیسی انتقال یا هدایت می کنند. این نوع ترانسفورماتور در جایی استفاده می شود که مقدار زیادی از انرژی الکتریکی یا سطح ولتاژ مورد نیاز باشد. از ترانسفورماتور قدرت در مواقعی با نیازهای کم مصرف نیز استفاده می شود.

کاربردهای اصلی ترانسفورماتورهای قدرت کدامند؟

ترانسفورماتورهای قدرت به طور گسترده در چندین بخش مانند ایستگاه های برق، ایستگاه های ترانسفورماتور، نیروگاه های کمکی، عملیات صنعتی، راکتورها و غیره استفاده می شود. این نقش مهمی در هنگام تغییر و تنظیم توان خاص تا یک سطح ولتاژ که برای یک برنامه معین مناسب است، دارد. یک کاربرد قابل ‌توجه دیگر که توسط ترانسفورماتورهای قدرت مدیریت می‌شود، افزایش ولتاژ الکتریکی قبل از انتقال آن به فواصل طولانی از طریق سیم‌ها است. توانایی ترانسفورماتورهای قدرت برای افزایش ولتاژ برق در نهایت منجر به انتقال اقتصادی برق در مسافت های طولانی از طریق سیم ها می شود. این فرآیند به دلیل جریان کم، احتمال اتلاف انرژی را بسیار کاهش می دهد.

از این رو، ترانسفورماتورهای قدرت در کلیه کارهای برقی مورد استفاده قرار می گیرند که در آن می توان ولتاژ دریافتی تجهیزات خاص را مطابق با کاربرد مورد نظر کاهش یا افزایش داد.

انواع مختلف ترانسفورماتورهای قدرت موجود در بازار کدامند؟

انواع مختلفی از ترانسفورماتورهای قدرت تولید شده برای انواع کاربردها عبارتند از: ترانسفورماتورهای افزاینده و کاهنده، ترانسفورماتورهای ولتاژ بالا، ترانسفورماتورهای جریان، ترانسفورماتورهای ایزوله، ترانسفورماتورهای نوع خشک، ترانسفورماتورهای روغنی، ترانسفورماتورهای ولتاژ پایین، ترانسفورماتورهای ضد حریق و غیره

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس قدرت

سکوی MOF

سکوی MOF چیست؟

سکوی MOF یکی از تجهیزات مهم و حیاتی در صنعت برق است، که به عنوان بستری برای نصب ترانس اندازه گیری مرکب (MOF) استفاده می

ادامه مطلب »