کاربردهای رایج ترانسفورماتور ایزوله

کاربردهای رایج ترانسفورماتور ایزوله

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتور ابزاری است که معمولاً برای انتقال انرژی الکتریکی از یک مدار مشخص به مدار دیگر با استفاده از رساناهای متصل القایی به کار می رود. این هادی ها از دو یا چند سیم پیچ فرومغناطیسی تشکیل شده اند که به عنوان سیم پیچ نامیده می شوند. هنگامی که تغییرات الکتریکی در سیم پیچ اصلی ایجاد شده باشد، این یک میدان مغناطیسی پراکنده در هسته ایجاد می کند.کاربردهای رایج ترانسفورماتور ایزوله را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

کاربردهای رایج ترانسفورماتور ایزوله

بنابراین آن نوسان را تولید و تکرار می کند که شامل میدان در هر دو طرف سیم پیچ ثانویه است. در نتیجه، انرژی الکتریکی متناوب را در سیم پیچ های ثانویه تأمین می کند. انواع مختلفی از ترانسفورماتور وجود دارد که به انتقال نیروی الکتریکی کمک می کند. یک شکل محبوب، ترانسفورماتور ایزوله است که کاربرد ها و اهداف مختلفی را ارائه می دهد.

ترانسفورماتور ایزوله، اغلب برای انتقال توان الکتریکی از یک منبع انرژی جریان متناوب (AC) به وسیله خاصی استفاده می شود، جایی که دستگاه نیروگاه برای اقدامات ایمنی از منبع تغذیه جدا می شود. همچنین می توان از آن برای خنثی سازی ظرفیت استفاده کرد که پیوند سیم پیچ اولیه و فرعی را ایجاد می کند و باعث ایجاد صدای فرکانس بالاتر می شود.

به طور معمول، یک ترانسفورماتور می‌تواند سطح ولتاژ انرژی را از یک مرحله به مرحله دیگر از طریق القای انرژی الکتریکی از یک سیم‌پیچ به سوی دیگر افزایش دهد. با ایزولاسیون، مدارهای ورودی و خروجی از یکدیگر جدا شده و هرگز در تماس نخواهند بود. ترانسفورماتور ایزوله برای حفاظت در برابر شوک الکتریکی، سرکوب نویز الکتریکی در وسایل حساس و انتقال برق در میان دو مدار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی:  نگاهی به برخی ترانسفورماتورهای تولید شده در ترانس طاها

معرفی ترانسفورماتور ایزوله

این ترانسفورماتور منحصر به فرد به طور مناسب برای مقابله با تداخل ناشی از حلقه‌های زمینی و به حداقل رساندن تزویج میان سیم‌پیچ‌ها از طریق ساخت‌وساز که تزویج خازنی را به حداقل می‌رساند، طراحی شده‌است. بیشتر آنها دارای محافظ های الکترواستاتیک بین سیم پیچ هستند که برای تأمین برق تجهیزات حساس مانند رایانه ها، وسایل آزمایشگاهی و سایر مواد الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور معمول، هر ترانسفورماتور دارای یک عملکرد ایزولاسیون است. با این حال، آن ترانسفورماتورها که تنها هدف آنها جداسازی مدارها است، معمولاً به عنوان ترانسفورماتور ایزوله توصیف می شوند. این دستگاه دارای عایق ویژه‌ای است که بین سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه قرار داده شده‌است. یک ولتاژ بالا از هزار تا چهار هزار ولت قابل‌تشخیص است.

بررسی عملکرد ترانس ایزوله

ترانسفورماتور ایزوله عملکردهای مختلفی را ارائه می دهد. بیشتر این اهداف که توسط ترانسفورماتورهای ایزوله انجام می شود اغلب در صنایع مختلف و مؤسسات تجاری استفاده می شوند. در زیر برخی از نقشهای برجسته ترانسفورماتورهای ایزوله معرفی شده است.

می تواند به تنهایی در مدارهای مختلف جایگزین شود

صنایع و مؤسساتی وجود دارند که از کاربردهای مختلفی در ایزوله کردن مدارها بدون افزایش یا کاهش جریان الکتریکی استفاده می‌کنند. ترانسفورماتور ایزولاسیون می تواند سیم پیچ های اصلی و فرعی را با نسبت “یک به یک” از هم جدا کند.

از افراد در برابر خطر برق جلوگیری می کند

ترانسفورماتورهای ایزوله، جدایی فرد از منبع را برای تأمین امنیت تضمین می کنند. این ایزولاسیون به گونه ای انجام می شود که سیم های برقی مستقیماً به خط برق وصل نشوند.

مقاله پیشنهادی:  تولید ترانسفورماتورهای کاهنده و افزاینده ولتاژ

ترانسفورماتورهای ایزوله می توانند نویز و انواع دیگر صدا را کاهش دهند

 اینها می توانند از ایجاد هرگونه سر و صدا جلوگیری کنند.

به جداسازی فرکانس رادیو کمک می کند

جدا کردن مقدار تولید شده توسط یک فرکانس رادیویی روی دستگاههای بزرگ مدار از خط فرستنده ضروری است. بنابراین، یک ترانسفورماتور ایزوله اتصال مقدار تولید شده توسط تقویت کننده فرکانس رادیویی با سیگنالهای منتقل شده به سمت جهت آنتن را تسهیل می کند.

انتقال برق جریان مستقیم (DC) را تسهیل می‌کند

 خطوط تلفن اغلب از اطلاعات دیجیتالی استفاده می‌کنند که در فواصل مختلف به تقویت‌کننده‌های نیاز دارد.

یک ترانسفورماتور ایزوله می‌تواند کار را در ورودی و خروجی هر تقویت‌کننده انجام دهد. نسبت یک به یک ترانسفورماتور قدرت اغلب به عنوان یک ترانسفورماتور ایزوله، زمانی که در تست الکترونیکی و سرویس برای اهداف ایمنی به کار می‌رود، انتخاب می‌شود. بدون این ایزولاسیون ممکن است در لمس کردن یک قسمت برق دار از مدار خطر برق گرفتگی وجود داشته باشد. بنابراین، ترانسفورماتور ایزوله گزینه بسیار خوبی برای دستگاه هایی است که نیاز به استفاده از برق دارند.

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس سفارشی