ترانس کنترل

ترانس کنترل

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانس کنترل ، ترانسفورماتور ایزولاسیون است که تنظیم ولتاژ مناسبی را ارائه می دهد. همچنین برای فراهم کردن درجه بالایی از ثبات و پایداری ولتاژ ثانویه (تنظیم) در طی مدت کوتاهی از وضعیت اضافه بار (جریانی که در زمان روشن شدن مدار کشیده میشود) طراحی میشود.

مشخصات ترانس کنترل

ترانس کنترلی همچنین به عنوان ترانسفورماتورهای ماشین ابزار، ترانسفورماتورهای کنترل صنعتی یا ترانسفورماتورهای کنترل انرژی شناخته می شوند.

ترانسفورماتورهای کنترل در جایی مفید هستند که ولتاژ موجود برای همساز کردن و وفق دادن ولتاژ مورد نیاز بار باید تغییر کند.

کاربردهای ترانس کنترل شامل موارد زیر باشد:

  • بیمارستان ها
  • ساختمان های اداری
  • کارخانه های صنعتی
  • مدارس
  • ساختمان تجاری
  • مراکز خرید
  • ساختمانهای آپارتمانی
  • در ساختمانهای بلند
  • ساختمانهای نهادی

ترانس کنترل

ترانس کنترل

به طور معمول، ترانس های کنترل کوچک هستند (کمتر از 75 VA)، از این رو آن ها را در دسته بندی کدهای الکتریکی ارزان تر قرار می دهند (NEC کلاس 2، که شامل سیستم های قدرت با ولتاژ کمتر از 30 ولت و 100 ولت می شود).
چندین نوع خاص از ترانس ها وجود دارد که مشابه انواع رایج تر، ترانس ها هستند اما دارای ویژگی های خاصی برای کاربردهای خاص هستند. ترانسفورماتور های کنترل برای تامین برق کم ولتاژ برای کنترل سیستم ها و دستگاه ها استفاده می شوند.

ترانس های کنترل

ترانس کنترل ترانسی است که برای پایین آوردن ولتاژ برای تغذیه دستگاه های کنترل مدار یا ماشین استفاده می شود. کاهش ولتاژ محیط بسیار امن تری را برای تکنسین هایی که روی تجهیزات کار می کنند فراهم می کند. سیستم‌های گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع و سایر ماشین‌ها از ولتاژ کاهش یافته برای کنترل‌ها، ترموستات‌ها، رله‌ها و کنتاکتورها استفاده می‌کنند. ترانسفورماتور های کنترل اغلب به عنوان منبع تغذیه شناخته می شوند.

نحوه کار ترانس های کنترل

ترانس های کنترل با دو سیم پیچ اولیه و یک سیم پیچ ثانویه رایج ترین هستند. سیم پیچ های اولیه ترانس کنترل به گونه ای متقاطع شده اند که می توان از پیوندهای فلزی برای اتصال های اولیه برای عملیات 240 ولت یا 480 ولت استفاده کرد.
بسیاری از ترانس های کنترل برای تامین برق 12 ولت یا 24 ولت از ثانویه طراحی شده اند. با این حال، برخی از ترانس های کنترل برق 120 ولت را ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک ترانسفورماتور کنترل با نسبت چرخش 10:1 می تواند دو سیم پیچ اولیه را به صورت موازی داشته باشد. این باعث کاهش ولتاژ اولیه از 240 ولت به 24 ولت در ثانویه می شود. هنگامی که دو سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور کنترل به صورت سری سیم کشی می شوند، ولتاژ از 480 ولت به 24 ولت کاهش می یابد.
برخی از نیروگاه ها دارای یک سیستم 600 ولت هستند که نیاز به سیم پیچ اولیه ترانس کنترل برای 600 ولت دارد. این نوع ترانس به طور معمول دارای یک ثانویه ولتاژ دوگانه است که این واحد را بسیار متنوع می کند. این نوع ترانس معمولا برق 120 ولت یا 240 ولت را از منبع 600 ولت تامین می کند. اندازه ترانس کنترل معمولاً از 50 VA تا 3 کیلو ولت آمپر متغیر است.

درک اندازه ترانس کنترل

سه ویژگی یک مدار وجود دارد که قبل از انتخاب ترانس کنترل باید مشخص شود. این سه ویژگی عبارتند از VA مهر و موم شده، VA هجومی و ضریب توان بار هجومی. می توان گفت VA مهر و موم شده، توانی است که ترانس باید برای مدت زمان طولانی به بار تحویل دهد. VA هجومی، توانی بر حسب VA است که ترانس باید هنگام راه اندازی به بار تحویل دهد. VA هجومی اغلب می تواند 10 برابر VA مهر و موم شده باشد. ضریب توان بار هجومی ضریب توان جریان هجومی است. تعیین ضریب توان بار هجومی دشوار است، اما 40% برای اکثر موقعیت ها تخمین معقولی است.
اندازه ترانسفورماتور کنترل را می توان با اضافه کردن توان مورد نیاز قطعات در مدار کنترل محاسبه کرد. به عنوان مثال، یک کنترل کننده ساختمان گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) ممکن است به 10 ولت برق 24 ولت نیاز داشته باشد. این کنترلر همچنین برق دو سنسور رطوبت و دو مبدل الکترونیکی / پنوماتیکی را تامین می کند. دو سنسور و دو مبدل هر کدام 3 VA برای مجموع 12 VA نیاز دارند. بنابراین، ترانسفورماتور کنترل باید اندازه ای داشته باشد که حداقل 22 VA (10 + 12 = 22) VA مهر و موم شده را فراهم کند.

ترانس کنترل

ترانس های کنترل کم حجم

فرآیندها اغلب در طول زمان تغییر می کنند و در نتیجه سیستم های کنترل برای مطابقت با تغییرات اصلاح می شوند. رله ها و کنتاکتورهای اضافی ممکن است بدون در نظر گرفتن اندازه ترانسفورماتور کنترل نصب شوند. اگر ترانسفورماتور کنترل تعویض نشود، ممکن است برای مدارهای جدید کمتر از اندازه باشد. هنگامی که بار کل متصل به یک ترانسفورماتور کنترل از درجه بندی ترانس بیشتر شود، ولتاژ خروجی ترانس کاهش می یابد.
اگر ترانسفورماتور کنترل کمتر از اندازه باشد، عیب یابی مدار ممکن است دشوار باشد. یک تکنسین باید بداند که تجهیزات دیگر در مدار چگونه باید کار کنند. به عنوان مثال، یک رله، استارت یا کنتاکتور دارای دو درجه توان است. رتبه پایین تر، رتبه VA نگهدارنده است. رتبه بالاتر، رتبه بندی VA کششی است.
سیستم کنترل اصلاح شده ممکن است قدرت کافی برای نگه داشتن آرمیچر را داشته باشد، اما ممکن است قدرت کافی برای کشیدن آرمیچر را نداشته باشد. بنابراین رله، کنتاکتور یا استارت نمی تواند مدار را ببندد و کامل کند. با این حال، اگر آرمیچر به صورت دستی به داخل فشار داده شود، مدار به طور عادی کار می کند.
همچنین تعیین اینکه چه زمانی یک ترانس کنترل کمتر از اندازه است ممکن است دشوار باشد زیرا بیشتر اندازه گیری های عیب یابی زمانی انجام می شود که تمام یا تقریباً تمام بارهای یک مدار خاموش باشد. یک مجموعه مولتی متر دیجیتال برای ثبت حداقل و حداکثر ولتاژ می تواند برای تشخیص وضعیت ولتاژ پایین ناشی از اضافه بار مدار استفاده شود.

مقاله پیشنهادی

ترانسفورماتور تک فاز

ترانس سه فاز