کاربرد ترانس ایزوله برای تجهیزات الکترونیکی حساس

ترانس ایزوله

عناوین و سر فصل های این مطلب

امروزه ترانس ایزوله در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که از نام آن پیداست، رایج ترین ترانسفورماتورها هستند که مدار را از جریان متناوب ایزوله می کنند. آنها می توانند بصورت افزاینده ولتاژ یا کاهنده ولتاژ در صنایع استفاده شوند. این ترانسفورماتورها از دو سیم پیچ جداگانه با حفاظ مغناطیسی در بین آنها تشکیل می شوند تا از جریان های گردابی جلوگیری کنند. ترانسفورماتورها، که ایزولاسیون را عرضه میکنند، به گونه ای طراحی شده اند تا انتقال سیگنال های DC را مسدود کنند، اما اجازه می دهند سیگنال های AC از یک مدار به مدار دیگر منتقل شود. آنها می توانند به گونه ای تنظیم شوند که بار را در یک سیستم الکتریکی، با مقاومت عایق بالا تطبیق دهند، که در عین حال محافظ الکترومغناطیسی و الکترواستاتیکی را نیز فراهم میکنند.

دلایل سفارش و خرید ترانسفورماتورهای ایزوله

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، این ترانسفورماتورها دستگاههای هوشمندتر، ساده تر و مؤثر و ترانس ایزوله به منظور جداسازی الکتریکی دو مدار هستند. چندین ویژگی / مزیت جالب دیگر وجود دارد که به محبوبیت و استقبال گسترده آنها در صنایع کمک می کند. تعدادی از آنها به شرح زیر ذکر شده است:

 • آنها کاهش توان را تضمین می کنند، این امر به تجهیزات الکتریکی اجازه می دهد تا بدون خطر آسیب دیدگی ناشی از نوسان ناگهانی جریان، صاف و هموار عمل کنند.
 • آنها امنیت و ایمنی بهینه تجهیزات الکتریکی را تضمین می کنند زیرا مانع از افتادن جهش و هارمونیک از شبکه برق میشوند.
 • این ترانسفورماتورها تجهیزات را از خط توان پر سر و صدا و نویز دار جدا می‌کنند.
 • ترانسفورماتورهای ایزوله وقفه های الکتریکی و الکترومغناطیسی را از سایر منابع انرژی به حداقل می رسانند.
 • بسیار بادوام بوده و دارای سیم و ترمینال اتصال برای اطمینان از عملکرد صحیح میباشند.

کاربرد ترانسفورماتور ایزوله

به منظور حفظ جداسازی (ایزولاسیون) تجهیزات از منبع انرژی، ترانسفورماتورهای ایزوله کاربردهای بسیاری در طیف گسترده ای از امکانات صنعتی، تجاری و مسکونی دارند. تعدادی از کاربرد ترانس ایزوله شده عبارتند از:

 • ایجاد یک پیوند محلی خنثی
 • کاهش جریانهای هارمونیک
 • مدیریت ولتاژ برق غیر طبیعی بالا یا پایین
 • حذف میدان های حلقه ای

بنابراین، ترانسفورماتورهای ایزولاسیون در موارد الکترونیکی مختلفی یافت می شوند که مستقیماً جریان متناوب را اداره نمی کنند. آنها را می توان بصورن سفارشی برای پاسخگویی به نیازهای مشتری از جمله برنامه های کاربردی در زیر تولید کرد:

 • کامپیوترها
 • دستگاه های اندازه گیری
 • کنترل های برقی
 • تجهیزات پزشکی
 • استفاده در سیستم های برقی صنعتی از دیگر کاربرد ترانس ایزوله می باشد
 • وسایل تجاری (صوتی، رادیو و CRT)
 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • آداپتورهای برق برای رایانه های لپ تاپ، تلفن های همراه
 • تجهیزات ارتباطی
 • ماشین آلات CNC

مشخصات ترانس ایزوله

ترانسفورماتور ایزوله، خطرات احتمالی شوک الکتریکی را کاهش می دهد. بنابراین، ثابت شده که گزینه ای عالی برای تجهیزات الکتریکی حساس است. آیا می خواهید این ترانسفورماتورها سفارشی شوند تا به بهترین نحو بین مدارهای الکتریکی و سیستم های شما مطابقت داشته باشند؟ این کار را توسط تولیدکننده ای انجام دهید که متخصص این زمینه باشد. ترانس طاها یکی از معتبرترین تولید کنندگان ترانسفورماتور ایزوله است، که متعهد به ارائه طراحی کامل، تولید و ارسال ترانسفورماتورهای ایزوله سفارشی طبق مشخصات مورد نیاز در زمان مقرر است.کاربرد ترانس ایزوله را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

ترانس ایزوله

ترانسفورماتور ایزوله

ترانس ایزوله دستگاهی برای حفاظت از ابزار الکتریکی ست. در واقع ترانسفورماتورها در سیستم قدرتی مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند توان تولید شده در ولتاژهای پایین را به ولتاژهای بسیار بالا برای انتقال در فواصل طولانی افزایش دهد و سپس در ولتاژهای پایین به منظور استفاده در مراکز بار تبدیل شود. این یعنی ترانس می تواند برق را از یک مدار به مدار دیگر با افزایش یا کاهش ولتاژ اولیه بدون تغییر فرکانس منتقل کند. جریان در سیم پیچ اولیه، شار مغناطیسی متغیری را در هسته ترانسفورماتور ایجاد می کند و در نتیجه میدان مغناطیسی متغیری را در سیم پیچ های ثانویه ایجاد می کند و این توسط اندوکتانس متقابل انجام می شود.

آشنایی بیشتر با ترانس ایزوله

ترانس ایزوله به منظور محافظت از تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. به طور کلی ترانس ها یک سیستم قدرت هستند که توان های تولید شده در ولتاژهای مختلف را تولید می کند. در این حالت ترانس بدون تغییر فرکانس می تواند ولتاژهای پایین و بالا را تولید کند و از یک مدار به مدار دیگر منتقل کند. جریاناتی که در سیم پیچ ها ایجاد می شوند می تواند نیروی مغناطیسی و شار مناسبی را در هسته ایجاد کند این مورد توسط اندوکتانس ایجاد می گردد.

ترانس ایزوله

تامین برق تجهیزات نیاز به ابزاری برای این مورد دارد که معمولا ترانس ایزوله این عملیات را انجام می دهد. باید این را بدانید که ترانس ها را برای افزایش یا کاهش ولتاژها استفاده نمی کنند بلکه از آن ها برای شکستن مدار استفاده می کنند تا یک مدار اولیه به مدار ثانویه تبدیل شود. استفاه از این دستگاه می تواند نویز های ایجاد شده را توسط خازن بر طرف کند علاوه بر این تخلیه ولتاژ به صورت یکجا توسط ایین تجهیز گرفته می شود.
ترانس ایزوله عایق گالوانیکی سیستم الکترونیکی را ایجاد می کند. ترانس هایی که به منظور انتقال قدرت استفاده می شوند را ایزوله می نامند.  . در واقع این ترانس ها جداسازی مدارها را نیز به عهده دارند و یکی از ویژگی های این دستگاه همین است. در این ترانس ها معمولا ولتاژ اولیه با ولتاژ ثانویه یکسان است و برای اینکه بتوان به این مهم رسید تعداد دورها در سیم پیچ ها به یک اندازه است.

ترانس ایزوله سه فاز

از نمونه ترانس های ایزوله می توان به ترانس های سه فاز در این دسته اشاره کرد که به سادگی می توان سیم پیچ های اولیه و ثانویه را در آن ها مشاهده کرد. در این ترانس ها معمولا برقی که وارد می شود همان توان خروجی را ندارد. ترانس های سه فاز دارای سه سیم پیچ از هر دسته هستند که از هم جدا می شوند معمولا آن ها عایق هستند. در بین تمام ترانس ها ی ایزوله ترانس سه فاز از همه بهتر است و می تواند برای دستگاه های برقی محافظ مناسبی باشد.  آبسار نامی است که برای ترانس های سه فاز در نظر گرفته اند که بین بار و منلع قرار می گیرد. این ترانس ها کیفیت کار را بهبود می بخشند.

تفاوت ترانس ها با ترانس ایزوله

ترانس ها به منظور افزایش و یا کاهش جریان در یک مدار استفاده می شوند که در نهایت به توزیع جریان منجر می گردد. این در جالی ست که ترانس های ایزوله را برای تغییر ولتاژ استفاه نمی کنند بلکه برای تغییر مدار استفاده می کنند. بعد از استفاده در پایان عملیات با این ترانس ها مدار اولیه به مدار ثانویه تبدیل خواهد شد.

در این حالت نویزی که در مدار ایجاد می شود نمی تواند منتقل شود.

ترانسفورماتورهای ایزوله دارای سیم پیچ های متقارن هستند که برای جدا کردن دو مدار طراحی شده است. ترانسفورماتور ایزوله به سیگنال یا برق AC کمک می کند تا از هر دستگاهی گرفته شود و بدون اتصال الکتریکی دو مدار به دستگاه دیگری متصل شود.

همچنین می تواند انتقال سیگنال های DC را از یک مدار به مدار دیگر مسدود کند. ترانسفورماتور جداکننده، دستگاه یا تجهیزات را از منبع تغذیه برای برقرار کردن ایمنی جدا می کند.

موارد استفاده از ترانس ایزوله

ترانسفورماتورهای ایزوله در انواع سیستم های الکترونیکی برای برآوردن الزامات ایمنی استفاده می شوند. برخی از آنها عبارتند از: تجهیزات تشخیصی پزشکی، سیستم های کامپیوتری و تجهیزات مخابراتی.

همچنین به کاهش اندازه و هزینه قطعات الکترونیکی کمک می کند.

ترانس ایزوله

کاربرد ترانس ایزوله چیست؟

می توان از آن در تجهیزات حساس به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد.

ماشین یا تجهیزات را می توان با کمک ترانسفورماتور جداسازی از بقیه تاسیسات الکتریکی جدا کرد، بنابراین می توان از اتلاف برق در هنگام خطای نصب جلوگیری کرد.

اگر تجهیزات الکتریکی نیاز به حفاظت داشته باشند، می توان از ترانسفورماتور عایق صدا برای تامین برق آنها استفاده کرد، این دستگاه ها سطح بالایی از تداخل را در منبع تغذیه خود ایجاد می کنند.

تجهیزات الکتریکی را می توان در برابر اختلالات برق تغییرات ولتاژ، جهش ها و نشت DC محافظت کرد.

می توان از آن در تجهیزات حساس برای ایجاد یک زمین خنثی ایزوله استفاده کرد.

سطح تضعیف نویز بالا حتی در کاربردهای فرکانس بالا.

کاهش ظرفیت کوپلینگ در ترانس ایزوله

عمر طولانی تر ترانسفورماتور به دلیل اتلاف حرارت کمتر، می تواند به عنوان ترانسفورماتور تجهیزات پزشکی استفاده شود.

برای محافظت از بیمار و اپراتور در برابر شوک الکتریکی مفید خواهد بود.

از تجهیزات در برابر قطعات معیوب یا نوسانات برق محافظت می کند.

ترانس ایزوله با کاهش خطرات بالقوه و با اطمینان از اینکه در شرایط مختلف قابلیت استفاده دارد، محیط ایمن‌تری برای بیمار فراهم می‌کند.

مقالات پیشنهادی

ترانس تک فاز

ترانس سه فاز