اتوترانسفورماتور (اتوترانس) چیست؟

اتوترانسفورماتور (اتوترانس) 11

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتورهای خودکار (اتوترانسفورماتور) یک سیم پیچ منفرد بر روی هسته لایه لایه خود دارند. آنها به ترانسفورماتورهای دو سیم پیچ شباهت دارند، اما تفاوت آنها به گونه ای است که سیم پیچ اولیه و ثانویه به هم مرتبط هستند. دو نوع اتو ترانسفورماتور وجود دارد که ممکن است ساختار آنها با هم متفاوت باشد.

  • در نوع اول، ترانسفورماتور به سیم پیچ پیوسته متکی و وابسته است و تپ ها (انشعاب ها) در نقاط مناسب بر اساس ولتاژ ثانویه مورد نظر خارج می شوند.
  • در نوع دوم، دو یا چند سیم پیچ مجزا به یکدیگر وصل می شوند و سیم پیچ پیوسته را تشکیل می دهند.

مزایای استفاده از اتوترانسفورماتور

اتوترانسفورماتور ها چندین مزیت نسبت به ترانسفورماتورهای سنتی ارائه می دهند، شامل:

  • هزینه کمتر
  • رگولاسیون بهبود یافته
  • تلفات کمتر در مقایسه با ترانسفورماتورهای استاندارد با همان درجه

اتوترانسفورماتورها در مقایسه با ترانسفورماتورهای دو سیم پیچ در مصرف مس نیز صرفه جویی می کنند:

  • وزن مس مورد استفاده در ترانسفورماتورها متناسب با طول و مساحت سطح مقطع رسانا است
  • طول هادی متناسب با تعداد دور است

اشکالات اتوترانسفورماتورها

علیرغم این مزایا، اتوترانسفورماتور ها بدون محدودیت نیستند. برخی از جنبه های منفی اتوترانسفورماتورها عبارتند از:

  • فقط در کاربرد های محدود که نیاز به تغییر جزئی ولتاژ خروجی از ولتاژ ورودی دارند مفید است
  • اگر برای تأمین ولتاژ کم از منبع ولتاژ بالا استفاده شود، ممکن است ولتاژ اولیه بطور کامل در صورت خرابی در سیم پیچ ثانویه به ترمینال برسد. این خطری برای اپراتورها و تجهیزات ایجاد می کند.

اتوترانسفورماتورهای ترانس طاها

ترانس طاها در مدل های تک سیم پیچ افزاینده و کاهنده، اتوترانسفورماتور ها را ارائه می دهد.مجموعه ترانس طاها از سال 1392 فعالیت خود را در زمینه طراحی و تولید انواع ترانس ها آغاز نموده و تا به امروز توانسته نیاز کشور را در این زمینه تامین نماید.تمامی محصولات تولید شده دارای ضمانت پس از فروش می باشند.

اتوترانسفورماتور

ترانس اتو

همانطور که می دانید این محصول یک نوع از انواع ترانسفورماتورها است که دارای یک سیم پیچ می باشد که این سیم پیچ بر روی یک هسته آهنی پیچیده شده است و برای تغییر سطح ولتاژ از آن استفاده می شود که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی ترانس اتو می پردازیم.

مشخصات ترانس اتو

ترانس اتو یک نوع ترانس الکتریکی است که سیم های اولیه و ثانویه از یک سیم پیچ استفاده می کنند و در اصل از یک سیم پیچ به عنوان اولیه و ثانویه استفاده می شود. این ترانس راندمان بهتر و عملکرد بهتری نسبت به ترانس معمولی دارد و برای تنظیم ولتاژ و افت ولتاژ کارایی دارد . از نظر سایز و اندازه بسیار کوچکتر از ترانس معمولی است و هر اتو ترانس سیم پیچ حداقل ۳ تپ یا لغزانه دارد که در اتصالات الکتریکی از آن استفاده می شود . این محصول دارای تک فاز و سه فاز است .

مزیت های استفاده از اتوترانسفورماتور

از مزایای این نوع دستگاه برای تنظیم درصد ولتاژ ، راندمان بالا ، القاوری نشتی کمتر ، امپدانس کمتر ، قدرت بالاتر و قیمت آن ارزان تر می توان اشاره کرد و همچنین وزن آن سبک ، تنظیم ولتاژ بهتر ، اندازه و سایز آن کوچکتر ، از نظر اقتصادی قیمت آن بسیار مقرون به صرفه است و به همین دلیل است که از این دستگاه بسیار استقبال شده است و از محصولات پر طرفدار در بازار می باشد.

عملکرد اتوترانس چیست ؟

ترانس اتو یک دستگاهی است که فقط یک سیم پیچ دارد و در اصل طرف اولیه و ثانویه در آن یک سیم پیچ مشترک دارند و عملکرد آنها در نوع ارتباط با سیم پیچ اولیه و ثانویه با هم تفاوت دارد ولی مانند ترانسفورماتور دارای دو سیم پیچ عمل می کنند . در سیم پیچ اولیه و ثانویه دورهای آنها مشترک است و فقط در قسمتی با هم مشترک نیستند که به آن بخش سری می گویند .
می توان گفت در اصل ولتاژ اولیه بین دو ترمینال انجام و ولتاژ ثانویه از این ترمینال خارج می شود ولی ولتاژ هر دو یکسان است .در این دستگاه یک بخشی از جریان خروجی از ترمینال ورودی و خروجی در امتداد بخش سری جریان دارد ولی فقط بخشی مشترک بین آنها به روش القا بین دو سیم پیچ منتقل می شود که همین مسئله باعث شده است که هسته آن کوچکتر و وزن آن سبک تر باشد.

کاربرد اتو ترانسفورماتور

اتو ترانس به عنوان انتقال قدرت استفاده می شود و از این دستگاه برای ساختار ماشین آلات صنعتی ، برای خطوط توزیع برق ، قابلیت تنظیم ولتاژ سیستم های صوتی ، خطوط راه آهن ، مبدل ولتاژ مسافرتی ، سیستم های روشنایی فرودگاهی ، کنترل ولتاژ متغیر آزمایشگاه ها ، محیط های صنعتی ، کاربردهای دریایی ، برای جبران افت ولتاژ در مدارهای که فیدر طولانی دارند  بسیار استفاده می شود و کاربرد بسیاری در صنعت الکترونیک دارد. از این نوع ترانس به جای ترانس ایزوله هم استفاده می شود.

خرید ترانس اتو

ترانس اتو باعث افزایش یا کاهش جریان ولتاژ می شود ولی نوع انرژی در آن تغییر نمی کند و نسبت بازده ولتاژ آنها سه برابر ترانسفورماتور معمولی است . البته خرید این ترانس هزینه بالاتری نسبت به معمولی آن دارد ولی به علت مزایای زیادی که دارد بسیار مقرون به صرفه است و از پر فروش ترین دستگاه ها برای سیستم توزیع برق ساختمان ها می باشد و از بهترین و با کیفیت ترین دستگاه ها با عملکرد بالا می باشد که با خرید این دستگاه سیستم توزیع برق ساختمان شما کارایی بسیار بالایی خواهد داشت.

اتوترانسفورماتور

 

قیمت ترانس اتو

این دستگاه برای تابلوهای برق ساختمانی بسیار کاربرد دارد. نوع و کیفیت آنها بر روی عملکرد و کارایی تابلو برق بسیار تاثیرگذار است. اکثر قیمت تابلوهای برق بر اساس قیمت این ترانس اتو تعیین می شود . قیمت این دستگاه نسبت به کارایی آن بسیار مناسب است. برای رفع افت ولتاژ برق هم استفاده می شود و ولتاژ برق را تنظیم می کند.مشتریان گرامی می توانند برای خرید اتوترانسفورماتور با همکاران ما در تماس باشند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مشخصات ترانس اتو ، کاربرد ، عملکرد و مزایای آن پرداختیم. که در برق تک فاز عملکرد آن معادل ۴۰ تا ۱۱۵ درصد ولتاژ ورودی است و یکی از مهمترین و بهترین دستگاه  ها در صنایع برق و الکترونیک می باشد که تولید آن بسیار گسترده شده است .

مقالات پیشنهادی

ترانس افزاینده

ترانس ایزوله