مبانی و اصول ترانسفورماتورهای کاهنده و افزاینده

مبانی و اصول ترانسفورماتورهای کاهنده

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتور صنعتی مؤثرترین وسیله ای است که برای تبدیل انرژی الکتریکی از دستگاه به وسیله دیگر با کمک القاء متقابل استفاده می شود. برای این منظور، شما نیازی به اتصال مستقیم الکتریکی بین این دو نخواهید داشت و عمل القای متقابل بین دو سیم پیچ انجام می شود.مبانی و اصول ترانسفورماتورهای کاهنده را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مبانی و اصول ترانسفورماتورهای کاهنده

در طیف گسترده ای برای خدمات به صنایع در دسترس هستند. این محدوده شامل ترانسفورماتورهای کنترل، اتوترانس، سه فاز، افزاینده، کاهنده، ایزوله، یکسو کننده و سایر موارد است. هر نوع کاربرد متفاوت دارد اما در نهایت همه آنها یک منبع تغذیه ثابت را تأمین می کنند.

در بین انواع طیف گسترده، ترانسفورماتورهای کاهنده و افزاینده به طور یکسان با توجه به نام خود کار می کنند، یعنی ترانس کاهنده عملکرد اصلی تنظیم ولتاژ بالا را دارد و مطابق با نیاز، ولتاژ پایین تر را به دستگاه ها ارائه می دهد و ترانس افزاینده درست بر خلاف این عمل می کند. هر دو دستگاه از ساخت و طراحی یکسانی برخوردار هستند اما تفاوت های مختلفی در کار آنها وجود دارد.مبانی و اصول ترانسفورماتورهای کاهنده در انواع ترانس ها مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کار هر دو می‌تواند به راحتی تغییر کند، به طوری که هر یک از آن‌ها می‌تواند به عنوان ترانسفورماتور کاهنده یا افزاینده کار کند. این به جهت جریان انرژی بستگی دارد.

ترانسفورماتور کاهنده

  • این قدرت را دارد که خروجی ولتاژ بالا را به جریان کم تبدیل کند.
  • دستگاه دارای دو سیم پیچ به عنوان اولیه و ثانویه است، سیم پیچ ثانویه دارای تعداد دور کمتری نسبت به نوع اولیه است.
  • ترانسفورماتورهای کاهنده به منظور ارائه مقدار ولتاژ پایین طراحی شده اند و برای تجهیزات الکترونیکی مختلف مناسب هستند.
مقاله پیشنهادی:  مزایای ترانسفورماتورهای تروئید

ترانسفورماتور افزاینده

  • هسته آهن دارای سیم پیچ اولیه با تعداد دور کمتر و نوع ثانویه با تعداد دور بیشتر است که به تأمین جریان ولتاژ بالا مطابق نیاز کمک می کند.
  • ورودی ولتاژ در واقع پایین‌تر از خروجی آن است، بنابراین دستگاه برای افزایش ورودی بکار گرفته می‌شود.
  • این دستگاه در وسایل الکترونیکی مختلف و همچنین کاربردهای الکتریکی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که برای عملکرد بهتر نیاز به افزایش ولتاژ دارند.

مقالات پیشنهادی

ترانس سفارشی

ترانس قدرت