چوک چیست ؟

چوک چیست

عناوین و سر فصل های این مطلب

در تعریف چوک چیست باید گفت که چوک یک خفه کن القایی است که مانع از تغییرات ناگهانی در جریان الکتریکی می‌شود . برای آشنایی بیشتر با این مسدود کننده القایی با ما همراه باشید .در زیر ما به طور مفصل‌تر در رابطه با این محصول ، عملکرد و انواع آن صحبت خواهیم کرد .

تعریف چوک

چوک‌ها عناصر القایی هستند ، که به منظور جلوگیری از تغییرات ناگهانی جریان الکتریکی معمولا در مهندسی برق و الکترونیک استفاده می‌شوند .

به عبارت ساده، این قطعه یک سیم پیچ القایی است که دور هسته مغناطیسی پیچیده شده است. پارامتر اصلی که این قطعرا توصیف می ‌کند ، اندوکتانس نام دارد . امیدواریم با این توضیح مختصر به تعریف چوک چیست پی برده باشید.

کاربرد چوک

چوک‌ها کاربرد بسیار گسترده‌ای در فناوری‌های نوین ، سیستم‌های تبدیل انرژی ، در سیستم‌های کششی ، وسایل نقلیه الکتریکی ، در سیستم‌های شارژ ، در صنعت روشنایی و بسیاری از صنایع دیگر دارند .

در سیستم‌های منبع تغذیه الکترونیکی ، آنها عمدتا به عنوان عناصر محدود کننده تداخل ایجاد شده توسط سیستم ، به کار گرفته می‌شوند .

چوک چیست

انواع چوک

برای درک بهتر چوک چیست باید با انواع آن بیشتر آشنا باشید. با توجه به کاربردهای گسترده ، این قطعه به چند گروه متفاوت تقسیم می شود . در زیر شما را با انواع چوک‌های عرضه شده در بازار آشنا خواهیم کرد و انتخاب هر یک از آنها به نیاز شما بستگی دارد .

چوک‌های از بین برنده تداخل شبکه : این محصول همراه با خازن ، یک فیلتر LC پایین گذر را در مدارهای ورودی ایجاد می‌کند . آنها معمولاً به شکل دو سیم پیچ یکسان که روی یک هسته مغناطیسی پیچیده شده ، تولید می‌شوند . این مدل برای از بین بردن تداخل منتقل شده به شبکه استفاده می‌شود .

چوک های ضد تداخل و ذخیره انرژی : این نوع بر روی هسته‌های پودری حلقوی استوار می‌شوند . متریال آن بسته به فرکانس کاری و تلفات توان ایجاد شده در میدان مغناطیسی ، تعیین شده که معمولا از جنس آهن یا آلیاژ‌های مختلف می باشد . ویژگی بارز این محصول توانایی عالی در ذخیره کردن انرژی است .

چوک برای فیلتر کردن امواج جریان : این نوع چوک در خروجی مدار به عنوان یک عنصر ضد تداخل استفاده می‌شود . آنها معمولاً بر روی هسته‌های آهنی یا هسته‌های Ni-Zn پیچده می‌شوند .

این محصول به شکل چوک‌های بوبین ، در دو نسخه سوراخ‌دار و نسخه SMD تولید می‌شوند .نصب این قطعه به دلیل سایز کوچک و طراحی جمع و جور بسیار آسان است .

چوک PFC : این محصول بر روی هسته‌های فریت یا روی هسته‌های آلیاژ آهن تولید شده و این گروه در سیستم‌های بهبود ضریب قدرت پرطرفدارند .

وب سایت tti در خصوص چوک گفته ؛ چوک که به عنوان سلف نیز شناخته می شود، برای مسدود کردن فرکانس بالاتر در حین عبور جریان مستقیم (DC) و فرکانس های پایین تر جریان متناوب (AC) در یک مدار الکتریکی استفاده می شود. این نام از مسدود کردن یا “خفه کردن” فرکانس های بالا در هنگام عبور از فرکانس های پایین آمده است.

مزایای استفاده چوک ها در سیستم های الکتریکی

مقاله چوک چیست؟ معرف یکی از اجزای اصلی سیستم های الکتریکی است. چوک، یکی از بخش های مهم تجهیزات الکترونیکی می باشد، که توانایی محافظت از آن ها در برابر ضربه و فرکانس را دارد. این نوع تجهیزات در کنترل و کاهش جریان و ولتاژ الکتریکی سیستم موثر هستند.

مقاله پیشنهادی:  طریقه نصب کنترل بار تک فاز به چه صورت است؟

با بهره وری از آن ها، شبکه قدرتی تازه برای مقابله با آسیب ها به دست می آورند. استفاده از آن در طراحی دستگاه ها و تجهیزات، مزایای بسیاری به دنبال دارد. از جمله آن ها عبارتند از؛

  • حفاظت از تجهیزات: چوک ها از تجهیزات الکتریکی در مقابل خرابی ها و ضربه ها محافظت می کنند. با کاهش ولتاژ و جریان ورودی، مدار به ثبات خواهد رسید.
  • کنترل نوسانات: پاسخ سوال چوک چیست؟ اشاره ای به مزایای این محصول دارد. این قطعه، نوسانات و ولتاژ های ناپایدار را کنترل می کنند، تا خطوط جریان پایدار گردند.
  • ایمنی: استفاده از آن ها، ایمنی کاربران و تجهیزات را افزایش می دهد. با کاهش خطر شوک الکتریکی و حوادث برقی، چوک ها از افراد و تجهیزات حفاظت می کنند.
  • کاهش هزینه: این قطعه الکتریکی در کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه موثر است. با حفاظت صحیح از تجهیزات، نیازی به تعمیرات و تعویض قطعات ندارید.
  • بهبود عملکرد: چوک ها، عمر مفید تجهیزات الکتریکی را افزایش داده و عملکرد شبکه را بهبود می بخشند. این تجهیزات می توانند به بهرهوری و کارایی سیستم های الکتریکی کمک کنند.

استفاده از چوک ها در سیستم های الکتریکی بسیار مهم هستند. به وسیله این قطعه الکتریکی، فرکانس های بالا کنترل می گردند و شبکه در سطحی پایدار فعالیت می کند.

مزایای استفاده چوک ها در سیستم های الکتریکی

چوک های القایی چگونه ساخته می شوند ؟

این محصول ویژه از یک بخش سیم پیچی مارپیچی با ضخامت‌ های متفاوت ( بسته به نوع سیم پیچ ) ساخته شده اند . در داخل مارپیچ بسته به نوع چوک ، مواد مختلفی وجود دارد . فریت معمولا بسته به نوع چوک با مقاومت الکتریکی بالا و با القای اشباع کم ، استفاده می‌شود .

نسخه‌های بدون هسته برای این قطعه نیز وجود دارد ، در این نسخه‌ها سیم به اندازه کافی سفت است تا مارپیچ خود به خود باز نشود . با این حال از آنجاییکه که مواد داخل مارپیچ ، نیروی مغناطیسی خنثایی دارند ، تمامی این قطعه‌ صرف نظر از نوع ، هسته و سلف هوا یکسان عمل می‌کنند . در ادامه به پرسش چوک چیست خواهیم پرداخت.

وظایف چوک در سیستم های الکتریکی

سوال چوک چیست؟ مطالب بسیاری درباره این محصول ویژه در اختیار شما قرار می دهد. چوک ها یکی از تجهیزات الکتریکی مهم در شبکه هستند، که به عنوان یک حفاظ فعال در سیستم های الکتریکی استفاده می شوند. این تجهیز، وظایف متعددی در سیستم ها بر عهده دارند. در زیر لیستی از وظایف اصلی این قطعه تهیه شده است؛

  • جلوگیری از آسیب به تجهیزات: محافظت از تجهیزات، از وظایف اصلی چوک ها در سیستمهای الکتریکی می باشد. این سری تجهیزات می توانند با کاهش ولتاژ و جریانات ورودی، تجهیزات را از ضربه ها، نوسانات برق و خطا های الکتریکی محفوظ بدارند.
  • محافظت از افراد: یکی از مهم ترین وظایف آن ها، حفاظت از افراد در معرض خطر است. این تجهیزات، خطرات شوک الکتریکی و حوادث برقی را کاهش می دهند و ایمنی افراد را تضمین می کنند.
  • کنترل ولتاژ و جریان: چوک چیست؟ سوالی رایج بین کاربران محصول است. این وسیله، از طریق کنترل ولتاژ و جریان ورودی به تنظیم و کنترل دقیق تغییرات برق می پردازد. همچنین به سیستم های الکتریکی کمک می کنند، تا فعالیتی پایدار داشته باشند.
  • جلوگیری از خطرات ناشی از حرارت: چوک ها از افزایش حرارت و خطرات ناشی از آن در تجهیزات الکتریکی جلوگیری خواهند کرد. این تجهیز با ایجاد تعادل حرارتی در سیستم های الکتریکی، سطح پایداری و سلامتی دستگاه را بهبود می بخشند.
  • بهبود عملکرد و کارایی: با استفاده از چوک ها، عمر مفید تجهیزات الکتریکی را افزایش دهید، تا شبکه از عملکردی بالا بهره مند گردد.
مقاله پیشنهادی:  ترانسفورماتور برق شهری

مبحث چوک چیست؟ درباره نقش های این قطعه در سیستم های الکتریکی صحبت می کند. آن ها با ایجاد یک بستر ایمن در شبکه، از بروز خطا های الکتریکی پیگیری می نمایند.

وظایف چوک در سیستم های الکتریکی

خرید چوک

پیش از خرید بهتر بوده تا در رابطه با عملکرد و کارکرد چوک صحبت کنیم ، برای درک نحوه عملکرد این قطعه بایستی به مفهوم اندوکتانس بپردازیم . اندوکتانس یک میدان مغناطیسی در اطراف یک هادی حامل جریان ایجاد می‌کند . اگر درک کرده باشید که چوک چیست می توانید به راحتی خریدی مناسب داشته باشید.

هر میدان مغناطیسی متناوب یک نیروی الکتروموتور در مدار یعنی جریانی در جهت مخالف ایجاد می‌کند . هرچه تغییر در جریان مدار بیشتر باشد ، جریان معکوس القا شده بیشتر است . به این خاصیت خود القایی می گویند و به لطف همین خاصیت است که چوک مانع از تغییرات جریان الکتریکی می‌شود .

اولین پارامتری که فروشنده هنگام خرید این محصول از شما می‌پرسد ، اندوکتانس است . پارامتر دوم قدرت آن است ، یعنی چه جریانی قرار است بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود ، از آن عبور کند .

باید اضافه کرد که هر جا که سیم پیچ یا موتورهای پرقدرت وجود دارد ، باید از دیودها برای محافظت از سیستم در برابر جریان معکوس استفاده شود .

تفاوت بین سیم پیچ و خازن و چوک چیست؟

یک سلف که اغلب به آن چوک می‌گویند ، برای فیلتر کردن ولتاژ استفاده می‌شود . سیم‌پیچ به طور کلی به عنوان یک عنصر القایی تعریف شده است و این قطعه مستقیماً برای فیلتر کردن اختلالات جریان طراحی شده است .

مقاله پیشنهادی:  فرق اینورتر تک فاز با سه فاز چیست؟

بسیاری از مردم سیم پیچ را برخلاف خازن می‌دانند که بسیار منطقی است . یک تفاوت بسیار بزرگ در نحوه اتصال این دو است ، خازن سیم‌ پیچ به صورت موازی و سیم پیچ به صورت سری متصل می‌شود .

خازن از منبع تغذیه شارژ می‌شود و می‌توان از آن به عنوان پشتیبان باتری با ظرفیت بسیار کم یاد کرد ، در حالیکه سیم‌پیچ‌ها به صورت سری به هم متصل می‌شوند ، ولتاژ ثابت را بدون کاستی عبور می‌دهند و مانع از اختلالات ناگهانی می‌شوند . چوک چیست را در این مقاله به طور خلاصه تعریف کرده ایم. امیدواریم در ادامه به پاسخ آن برسید.

هدف از کاربرد چوک چیست ؟

مهمترین نقش این قطعه القایی با ساختار ساده خود ، جلوگیری از تغییرات ناخواسته جریان است . در وسایل الکترونیک آنالوگ بر عکس این محصول وسایل الکترونیکی دیجیتال وجود ‌ها بسیار ضروری است .

چوک‌ها نه تنها بخش ضروری ساخت و ساز وسایل الکترونیک آنالوگ هستند ، فواید زیادی نیز برای آنها دارند . پس از قطع جریان عبوری از سیم پیچ ، ولتاژی در پایانه‌های آن ایجاد می‌شود‌ که می‌توان از آن برای طراحی سازه‌های جالب استفاده کرد . تعریف چوک چیست به عوامل مختلفی بستگی دارد.

قیمت چوک

اگر قصد خرید چوک را دارید ، به سایت تولیدکننده و عرضه‌کننده این محصول به نام طاها ترانس مراجعه کنید ، این مجموعه در تولید انواع وسایل الکتریکی تجربه بالایی دارد .

همینطور این شرکت در نحوه ارسال این محصول به طور مستقیم به دست مشتری نیز بسیار با تجربه است . این شرکت ازطریق سایت طاها ترانس محصولات خود را با قیمت مناسب به دست مشتری می‌رساند .

با مراجعه به سایت این مرکز فقط کافی است محصول موردنظر خود را جستجو کنید و سپس سفارش خود را ثبت کنید ، تیم پشتیبانی در سریع‌ترین زمان محصول را به دست شما می‌رساند ‌.

با خرید از این مجموعه نیازی به اتلاف وقت و تردد و سفر برای خرید مستقیم از تولید کننده نیست . شما در هر کجای ایران که هستید ، محصول موردنظر خود را با قیمت مناسب و به طور مستقیم از فروشنده تهیه می‌کنید . چوک چیست سوالی است که بسیاری از علاقه مندان در این حوزه مطرح می کنند.

 

چوک چیست


در پایان

هدف از این مقاله که توسط گروه صنعتی طاها ترانس گردآوری شده است ، آشنایی شما با این قطعه مهم ، کاربرد و سایر جنبه‌های آن بوده است . امیدواریم این مطالب برای آشنایی شما با این وسیله الکتریکی کافی بوده باشد .

سایت طاها ترانس همچنین مقالات بسیاری در مورد انواع محصولات عرضه‌کننده خود دارد. با مطالعه این مقاله بهتر می‌توانید برای خرید چوک تصمیم بگیرید . تیم پشتیبانی این مجموعه در تمام مراحل خرید تا دریافت محصول در کنار شما است .

ترانس سه فاز

ترانس اتو