ترانسفورماتورهای خشک

ترانسفورماتورهای خشک

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتورهای خشک یک ترانسفورماتور بدون روغن است، این نوع ترانسفورماتور از مایع عایق کاری که سیم‌پیچ‎ها در مایعات قرار بگیر‌ند، استفاده‌ نمی‌کند. سیم‌پیچ‌ها در یک مخزن قرار می‎گیرند که آن‎ها با هوا تحت فشار هستند.

درواقع در این دستگاه به‎جای استفاده از روغن برای عایق‎بندی، از قابلیت حبس کردن سیم پیچ و هسته استفاده می‎کند. این نوع ترانسفورماتور مزایای بسیاری دارد که مهم‎ترین مزیت آن‎ها شامل نصب آسان، تحمل حرارتی بالا و جلوگیری از آتش سوزی است.

اگر می‎خواهید درباره ترانسفورماتور خشک اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

ترانسفورماتورهای خشک چیست؟

یکی از انواع ترانسفورماتورهای صنعتی، ترانسفورماتورهای خشک است. این نوع ترانس فاقد روغن است و بدون داشتن مایع دی الکتریک تولید می‌شوند، به‎این معنی که سیم‎پیچ‌ها داخل روغن قرار نمی‎گیرند.

همچنین با حذف مخزن در این نوع ترانس‎ها امکان نصب آن در داخل یک محفظه برای ایمنی وجود دارد.

ترانسفورماتورهای خشک

ترانسفورماتور خشک چه کاربردی دارد؟

ترانسفورماتورهای خشک بسیار کاربردی می باشند، به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد. این نوع ترانس معمولا در ولتاژهای متوسط مورد استفاده قرار می‎گیرند.

ترانس خشک برای سیستم‎های الکتریکی، کارخانه‎های صنعتی، ساختمان‎ها، مدارس، تامین انرژی مسکونی و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود. این نوع ترانس در صنعت گاز، نفت و پتروشیمی کاربرد فوق‎العاده‌ای دارد.

این دستگاه برای حفاظت از محیط زیست نیز اهمیت بسیاری دارد، زیرا درآن هیج نشت روغن و مواد عایق آلوده کننده وجود ندارد.

به‎همین دلیل برای بسیاری از مناطق که ممکن است در معرض آتش قرار بگیرند مانند جنگل‎ها، ساختمان‌های مسکونی و تجاری، توربین‎های بادی خارج از ساحل، پست‎های درون شهری، ایستگاه‏های مترو و قطار مورد استفاده قرار می‎گیرند.

همچنین باتوجه به کارایی، هزینه خرید و نصب ترانسفورماتورهای خشک، این دستگاه مهم‎ترین تجهیزات الکتریکی در هر سیستم الکتریکی محسوب می‎شود. درنتیجه باید از آن‎ها محافظت کرد تا عملکرد آن‎ها تضمین شود و طول عمر مفید آن‏ها نیز بیشتر شود.

ترانسفورماتور خشک چه مزایایی دارد؟

این نوع ترانسفورماتور انتخاب بسیار خوبی برای مکان‎های مسکونی، صنعتی و تجاری است. ترانس خشک نسبت به ترانس‎های قدیمی تاثیر کمتری در محیط زیست دارند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند.

مقاله پیشنهادی:  طراحی ترانس ایزوله

همچنین ویژگی‎هایی مانند خاموش شدن به‎طور خودکار و ایمنی بالا این دستگاه باعث شده است که استفاده از آن برای کاربردهای داخلی یا محیط‌هایی که امکان خطر آتش سوزی دارند، بسیار کاربردی باشد. درحالت کل برخی از مزایای این مدل ترانسفورماتور به‌شرح زیر است:

  • سادگی و هزینه پایین نگهداری
  • هزینه پایین و سادگی نصب
  • قابلیت خاموش شونده خودکار و خطر آتش سوزی وجود ندارد.
  • طراحی فشرده ترانسفورماتورهای خشک
  • عدم استفاده از روغن
  • آلودگی صوتی بسیار کم
  • مقاومت بالا در برابر ترک ‎خوردگی
  • مقاومت و ظرفیت عالی برای پشتیبانی از اضافه بارها

سازگاری با محیط زیست و ایمنی بالا

یکی از مزیت‎های ترانسفورماتورهای خشک ایمنی بالا و سازگاری با محیط زیست است. این نوع ترانسفورماتور هیچ خطری از نظر نشت روغن ندارد و هیچ محیطی را آلوده نخواهد کرد.

این ترانس بسیار مناسب برای محیط‌های مرطوب و آلوده است. همچنین باید به این نکته توجه کنید که هسته این مدل ترانس از  قابلیت بازیافت خوبی بهره‌مند است.

به‎همین دلیل افرادی که حفظ محیط زیست برای آن‎ها اهمیت دارد طرفدار استفاده از این نوع ترانس برای محیط زیست هستند.

سادگی و هزینه پایین نگهداری

این نوع ترانسفورماتورها باوجود اینکه نسبت به سایر ترانسفورماتورها قیمت بالاتری دارد، اما هزینه نگهداری و تعمیر آن‌ها بسیار پایین است و این امکان وجود دارد که شما باکمترین هزینه این دستگاه را تعمیر و نگهداری کنید.

همچنین این دستگاه فقط برای خنک شدن به هوا نیاز دارد و نباید از هیچگونه مایعی برای خنک کردن آن استفاده کنید.

هزینه پایین و سادگی نصب

نصب و راه‌اندازی این مدل ترانس نسبت به سایر ترانس‎ها هزینه کمتری دارد. شما می‎توانید این ترانسفورماتور را در هر مکانی که مدنظر دارید، نصب کنید و هیچ محدودیتی برای محل نصب وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی:  ترانس هرمتیک با بالشتک گازی

اما باید به این نکته توجه کنید که اگر ترانسفورماتور نزدیک به بار باشد، تلفات کابل کمتر و هزینه کمتری را متحمل می‎شوید.

قابلیت خاموش شونده خودکار و خطر آتش سوزی وجود ندارد

امروزه با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، ترانسفورماتورهایی با ویژگی‎های منحصر به فردی تولید می‎شوند. ترانسفورماتورهای خشک این قابلیت را دارند که در مکان‌هایی که بسیار حساس هستند، برای جلوگیری از آتش مورد استفاده قرار بگیرند.

این مکان‎ها شامل سازه‌های مرتفع، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های عمومی است که ترانسفورماتور در داخل ساختمان قرار می‎گیرد تا از بروز آتش سوزی جلوگیری شود.

درواقع ترانسفورماتور از ترکیب رزین اپوکسی و پودر کوارتز تولید می‌شود که از آتش سوزی سیم‌پیچ جلوگیری خواهد کرد.

طراحی فشرده ترانسفورماتورهای خشک

یکی دیگر از مزیت‎های این مدل ترانسفورماتور این است که دارای طرحی فشرده است و نسبت به سایر ترانسفورماتورها به فضای کمتری نیاز دارد. درنتیجه ترانسفورماتورهای خشک به صرفه جویی در منابع طبیعی کمک  بسیاری می‎کند.

عدم استفاده از روغن

همانطور که بیان کردیم ترانسفورماتورهای خشک برای خنک کردن از روغن استفاده نمی‎کنند. بنابراین با خنک‌سازی طبیعی که  هوا است، خنک می‌شود.

اما گاهی در شرایط خاص برای خنک سازی از فن نیز استفاده می‎کنند. درواقع این نوع ترانسفورماتور برای بررسی سطح مایع، آزمایش روغن، بازیافت روغن نیازی به پرداخت هزینه و تعمیر و نگهداری ندارد.

در ترانس خشک هیچ نشتی روغن در هنگام کار وجود ندارد، به‎همین دلیل نیازی به تعویض واشر نیز ندارد.

آلودگی صوتی بسیار کم

یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب ترانسفورماتورها، میزان سر و صدای دستگاه و آلودگی صوتی که ایجاد می‎کنند، است. ترانسفورماتورهای خشک به‌دلیل پشتیبانی از سیم‌پیچ و چگالی شار طراحی، نویز را در هنگام کار به میزان قابل توجهی کاهش می‎دهد.

درواقع این فاکتور برای محیط‎هایی که ساکنین آن‎ها به سر و صدا اهمیت می‎دهند، بسیار کاربردی است. درنتیجه پیشنهاد می‎کنیم درهنگام خرید ترانسفورماتور حتما به این فاکتور توجه کنید.

مقاله پیشنهادی:  ترانس ایزوله تابلو برق

مقاومت بالا در برابر ترک ‎خوردگی

این نوع ترانسفورماتور مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی دارد و بااستفاده از جدیدترین فناوری تقویت‌ کننده، الیاف شیشه را در سیم‌پیچ‌ها استفاده می‎کنند که با منحنی‌های گرمایش و سرمایش آن، ترک خوردن را از بین می‌برد.

این ترانسفورماتورها مانع ورود رطوبت می‎شود و از خرابی الکتریکی تحت بار جلوگیری می‌کند.

مقاومت و ظرفیت عالی برای پشتیبانی از اضافه بارها

ترانسفورماتورهای خشک این امکان را دارند که بار اضافی کوتاه مدت را نسبت به واحدهای خنک شونده بسیار بهتر تحمل کنند. این ویژگی باعث شده است این نوع ترانسفورماتور در برابر تغییرات ولتاژ مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و دچار آسیب نشود.

علاوه‎بر مزیت‎هایی که در بالا بیان کردیم قابلیت اطمینان، عملکرد خوب دربرابر زلزله، مقاوم در برابر جریان‎های اتصال کوتاه و ماندگاری بالا از دیگر ویژگی‎های این مدل ترانسفورماتور است.

معایب ترانسفورماتور خشک

در کنار مزیت‎هایی که این ترانسفورماتور دارد، معایبی نیز دارد. این نوع ترانس بسیار مقاوم و ماندگاری بالایی دارد و به سختی آسیب می‌بیند، اما در صورت آسیب تعمیر آن مشکل است و باید یک ترانس جدید تهیه کنید.

همچنین این ترانسفورماتورها نسبت به ترانسفورماتورهای خنک شونده با روغن، قیمت بالاتری دارند.

ترانسفورماتورهای خشک

نتیجه گیری

ترانسفورماتورهای خشک، ترانسفورماتوری است که سیم‎پیچ‌های آن در روغن غوطه ور نیست و از مواد جامد استفاده می‌کند. این نوع ترانسفورماتور بسیار ایمن و قابل اطمینان است و در بدترین شرایط محیطی، آب و هوایی و آتش‌سوزی بسیار کاربردی است.

درصورتی که می‎خواهید این ترانس را خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت ترانس طاها مراجعه کنید. این مجموعه دارای تیمی باتجربه و متخصص است، که در زمینه ساخت انواع ترانسفورماتور فعالیت دارد.

همچنین مجموعه طاها ترانس بعد از چندین سال فعالیت به‎عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان ترانسفورماتور در کشور مطرح شده است.

مقالات پیشنهادی

ترانس افزاینده

ترانس کاهنده