تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز

تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز

عناوین و سر فصل های این مطلب

همانطور که می دانید اکثر دستگاه های برقی دارای برق تک فاز هستند که در منازل از آنها استفاده می شود و تک فاز یعنی یک مدار جریان برق متناوب AC  که دو سیم دارد و سه فاز یک مدار تغذیه سه سیم است که در اکثر صنایع از آن استفاده می شود که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز می پردازیم.

جریان متناوب یا AC  چیست ؟

در تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز باید ابتدا جریان برق متناوب یا AC  را بررسی کرد که این جریان مقدار ثابتی ندارد و در حال تغییر کردن است و AC  به اشکال مختلف چند موج یا مربعی یا مثلثی می باشد که از کاربردهای جریان متناوب یا همان AC  پریزهای برق است که برای استفاده از اتصالات به مکان های مختلف از این جریان استفاده می شود .

برق تک فاز چیست ؟

از تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز می توان گفت که برق تک فاز جریان متناوب AC  است که برای مصارف خانگی و روشنایی ها از آن استفاده می شود و در اصل برق تک فاز همین برقی است که در پریزهای خانه شما جریان دارد و جریان الکتریکی را به صورت متناوب با یک فرکانس خاص به وسایل برقی منتقل می کند . در ایران ولتاژ آن ۲۲۰ ولت است و در برق متناوب بر خلاف برق مستقیم دارای نوسانات یا قطع و وصل شدن همراه است که به همین دلیل است از استابلایزر تک فاز برای تنظیم ولتاژ برق در خانه ها استفاده می شود.

برق سه فاز چیست ؟

در تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز می توان گفت که برق سه فاز برای مصارف صنعتی و کارخانجات کاربرد دارد و دستگاه های بزرگ و الکتروموتورها در صنایع اغلب به برق سه فاز متصل می شوند و در اصل برق سه فاز سه عدد فاز که سه عدد کنداکتور دارد که هر کدام از این سه فازها ۱۲۰ درجه با هم اختلاف دارند البته امروزه با وجود آسانسورها در ساختمان ها و برج ها از برق سه فاز استفاده می شود.

تفاوت اصلی برق تک فاز و سه فاز

در تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز می توان به این موضوع اشاره کرد که در برق سه فاز منبع سه پایه دارد که دامنه ولتاژ بین هر دو پایانه یکسان است و در بین فازها مقدار لحظه ای ولتاژ در یک فاز صفر و در دو فاز دیگر نصف دامنه ماکزیمم است . یعنی اینکه هیچ وقت توان لحظه ای آن صفر نمی شود و ثابت نمی ماند . در برق تک فاز ولتاژ همیشه ثابت است و توان لحظه ای آن ثابت است . تفاوت دیگر این است که در برق تک فاز یک مدار جریان متناوب AC  دو سیم وجود دارد ولی در برق سه فاز سه سیم یا چهار سیم وجود دارد . در تک فاز عملکرد آن ساده است و تا ۵ اسب بخار بهترین کارکرد را دارد . به طور کلی می توان گفت که برق تک فاز و سه فاز تفاوت های بسیاری با هم دارند.

تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز

کاربرد برق تک فاز و برق سه فاز

در صنایع بزرگ ، کارخانجات و کارگاه ها ، موتورخانه ها ، شوفاژخانه ، الکتروموتورها ، دستگاه های سنگین ، آسانسورها و بالابرها  و غیره همه از برق سه فاز استفاده می شود و برق تک فاز برای مصارف مسکونی و شرکت ها و کسب و کارهای کوچک کاربرد دارد.

تفاوت هزینه برق تک فاز و 3فاز

از تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز هزینه آن می باشد که در برق سه فاز به علت هزینه های عایق هزینه آن بالاتر می رود و به دلیل ولتاژ متفاوت اندازه عایق ها هم متفاوت است که بر روی هزینه تاثیرگذار است و اندازه سیم ها به توزیع سیم برق بستگی دارد پس هزینه های برق 3فاز از 1فاز بیشتر است.

سخن پایانی

تفاوت برق تک فاز و برق سه فاز را بررسی کردیم که در خانه های مسکونی از برق 1فاز بیشتر استفاده می شود و در نهایت برای توزیع انرژی از برق تک فاز استفاده می شود ولی برق سه فاز نقش بسیار مهمی در برق صنعتی دارد ولی امروزه اگر از وسایل سنگین برقی در خانه استفاده می کنید شما نیاز به برق سه فاز دارید.

مقاله پیشنهادی

ترانس سه فاز

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

زمانی که جهان پا به عرصه اسرارآمیز مخابرات نمود ، یکسری کالاها و محصولات جدید تولید و به بازار عرضه شده اند . از قرن

ادامه مطلب »
کانکتور MCX

کانکتور MCX

کانکتورها تجهیزات جالبی هستند ، برای برقراری اتصال میان کابل های کواکسیال به مدار های متعدد از این محصولات استفاده خواهد شد . یکی از

ادامه مطلب »