ترانس تک فاز به سه فاز

ترانس تک فاز به سه فاز

عناوین و سر فصل های این مطلب

برای بهره مندی هر چه بیشتر از برق استاندارد ، ترانس های متعددی ساخته شده اند ، که ترانس تک فاز به سه فاز یکی از بهترین نمونه های ساخته شده در بازار است . این محصول فوق العاده کارایی داشته و قابل بهره برداری در صنایع متعدد است . در این مقاله شما را بیشتر با این محصول کاربردی آشنا خواهیم کرد ، پس لطفا ما را همراهی کنید .

ترانس تک فاز به سه فاز چیست ؟

ترانس تک فاز به سه فاز به معنای تبدیل یک سیستم برق تک فاز به سه فاز است . این عمل از طریق استفاده از ترانس‌های تبدیلی انجام می‌شود . می توان گفت در شبکه برق تک فاز، برق با یک فاز متناوب بوده ، که با فرکانس 50 یا 60 هرتز روانه مناطق مختلف می‌شود . در برخی تجهیزات همچون ماشین آلات صنعتی بزرگ ، نیاز به برق سه فاز داریم ، برای تبدیل برق تک فاز به سه فاز، از ترانس تبدیلی استفاده می‌شود ، که از دو قسمت تبدیل کننده و اصلاح کننده تشکیل شده است .

در مرحله اول ، ترانس تبدیل کننده ، برق تک فاز را به دو فاز تبدیل کرده و در مرحله دوم ، ترانس اصلاح کننده این دو فاز را به سه فاز تبدیل می‌کند . این عمل باعث می‌شود برق سه فاز با فرکانس و ولتاژ یکسان به واسطه برق تک فاز در اختیار قرار گیرد .

این ترانس‌های تبدیلی برای استفاده در صنایع بزرگ و در محیط‌های صنعتی مناسب هستند . با این حال ، حتماً نیاز به مهندسی کارشناسی برق دارید تا بتوانید این ترانس‌ها را به بهترین نحو ممکن عیب‌یابی و نصب کنید .

مقاله پیشنهادی:  ثابت نگه داشتن ولتاژ تجهیزات برقی

ترانس تک فاز به سه فاز

کاربرد ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز

ترانس تک فاز به سه فاز به طور معمول برای تبدیل برق یک فاز چند مصرف کننده و همچنین تغذیه برق سه فاز استفاده می شود . عموماً در صنایع بزرگ ، کارگاه ها و ساختمان های بزرگ اشتراکی برق ، سیستم های بالابر و غیره از این محصول بهره می جویند . این نوع ترانس ها در انواع و اقسام مختلفی از جمله روغنی و خشکی (Dry type) وجود دارند .

آیتم های مهم ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز

ترانس‌ تک فاز به سه فاز ابزاری هستند ، که می توانند توان موتورهای الکتریکی و دیگر دستگاه های الکتریکی را در سیستم های سه فاز فراهم کنند . این ترانس‌ها برای تبدیل تغییرات ولتاژ و جریان از حالت تک فاز به حالت سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند .

ترانس‌های تک فاز به سه فاز شامل سه قسمت اصلی هستند ؛ یک ولتاژ ورودی تک فاز، یک ولتاژ خروجی سه فاز و یک مبدل که به منظور تبدیل و تغییر ولتاژ و همچنین جریان ورودی به خروجی استفاده می شود .

در ادامه به نحوه عملکرد کامل ترانس پرداخته می شود ؛

  • قسمت ورودی تک فاز :

می توان گفت در ترانس تک فاز به سه فاز ، ولتاژ ورودی از خطوط برق تک فاز وارد ترانس می شود . در این قسمت ، ولتاژ ورودی راهی یک فیوز شده ، تا به خوبی از بروز خطا و آسیب های احتمالی جلوگیری شود .

  • قسمت مبدل :

این قسمت شامل قطعات مخصوصی است . هدف این قسمت از ترانس تبدیل ولتاژ و جریان ورودی تک فاز به ولتاژ و جریان خروجی سه فاز است . در این قسمت ترانس ، جریان تک فازی به صورت نیمه چرخه‌ای به عنوان ورودی گرفته می شود و پس از تبدیل ، سه عدد جریان سینوسی خروجی را ایجاد می کند .

  • قسمت خروجی :
مقاله پیشنهادی:  جریان هجومی چیست؟

در این قسمت ، سه ولتاژ فازی سینوسی خروجی به دست می آید . بر خلاف ولتاژ ورودی ، ولتاژ های خروجی سینوسی تراز شده و پیوسته هستند و هر دو برابر و ۱۲۰ درجه نسبت به هم تفاوت دارند .

ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز یکی از دستگاه های الکتریکی مهم در صنعت و تولید است و بسیاری از دستگاه های الکتریکی از این ترانس ها استفاده می کنند .

مزایای استفاده از ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز

هنگامی که در مورد نیروی الکتریکی صحبت می شود ، استفاده از سیستم های سه فاز صنعتی برای بسیاری از صنایع و کارخانجات ضروری است . با این حال ، در بسیاری از موارد ، برای استفاده از نیروی الکتریکی در منازل ، کسب و کارهای کوچک و محدود ، حتی در یک باغ یا حیاط ترانس تک فاز بسیار خوب عمل می کند .

اما با این حال در برخی موارد ، استفاده از ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز ، ایده خوبی است . در ادامه ، به برخی از مزایای استفاده از این ترانس اشاره می کنیم ؛

۱ . راندمان بهتر

اگر برای تامین نیروی الکتریکی از ترانس تک فاز استفاده می کنید ، شما با افت ولتاژ در دستگاه خود مواجه خواهید شد . همچنین ، برق وارده به دستگاه شما همیشه در یکی از فازها موجود است . با استفاده از ترانس سه فاز ، برق به هر سه فاز وارد می شود . به عبارت دیگر، در سیستم های سه فاز ، برق بهتر توزیع می شود که منجر به بهبود راندمان و بهینه سازی مصرف انرژی می شود .

مقاله پیشنهادی:  تفاوت بین ترانسفورماتور جریان و ترانسفورماتور پتانسیل

۲ . اشغال فضای کمتر

ترانسفورماتور های سه فاز، به دلیل مزیت هایی که دارند ، حجم و وزن سنگین تری دارند . با این حال ، استفاده از ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز ، باعث شده به دستگاه های کمتر و فضای کوچک‌ تری احتیاج داشته باشیم ‌. به عنوان مثال ، اگر یک دستگاه تنها نیاز به ۲۰۰ ولت دارد ، استفاده از یک ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز با قدرت ۴۰۰ ولت منجر به کاهش اندازه و وزن ترانسفورماتور می شود .

۳ . سیستم قابل اطمینان تر

اگر در منطقه ای زندگی می کنید ، که همیشه با مشکلات نیروی الکتریکی و قطعی رو به رو است ، استفاده از ترانسفورماتور تک فاز به سه فاز می تواند بهترین گزینه باشد . همچنین مشکلات کمتری به واسطه فعالیت این ترانس ایجاد خواهد شد .

ترانس تک فاز به سه فاز

کلام آخر

ترانس تک فاز به سه فاز یک دستگاه کاربردی و منحصر به فرد بوده که علاوه بر کنترل ولتاژ ، به عنوان یک مبدل نیز فعالیت می نماید . در این مقاله به بررسی این محصول پرداختیم . اگر خواهان خرید چنین محصول با کیفیتی هستید ، طاها ترانس در کنار شما خواهد بود ‌. در این مجموعه شما قادر به خرید انواع ترانس با کیفیت بسیار بالایی هستید .

مقالات پیشنهادی

ترانس اتو

ترانس سفارشی