هر کیلو وات سه فاز چند آمپر است؟

هر کیلو وات سه فاز چند آمپر است؟

عناوین و سر فصل های این مطلب

هر کیلو وات سه فاز از مولفه های مهم در رابطه با تجهیزات سه فاز است. با محاسبه این فاکتور، محاسبه توان الکتریکی ابزار آلات آسان خواهد شد. سیستم های الکتریکی و الکترونیکی وابسته به برق هستند.

در پی بررسی سازگاری آن با جریانات موجود در شبکه بایستی از ابزار آلات اندازه گیری مناسبی بهره بگیرید. این سیستم ها به شما کمک خواهند کرد، تا سطح ولتاژ خروجی اینورتر ها تنظیم نمایید.

در ادامه درباره میزان آمپر مناسب سه فاز هر شبکه صحبت می کنیم، مقاله ما را از دست ندهید.

 

اهمیت اندازه گیری آمپر سیستم های سه فاز

هر کیلو وات سه فاز، بیانگر مقدار آمپری است، که در هر ثانیه بین سیستم های تولید و مصرف به گردش در می آید. سیستم های سه فاز، قدرت کنترل و تنظیم نوسانات جریانات را دارند.

آنان به عنوان سیستم های اصلی در بخش تولید قرار می گیرند. هر یک وات منتاژ شده از این دستگاه حدود 1.32 آمپر است. با اندازه گیری توان و ظرفیت سیستم های سه فاز، شبکه الکتریکی خود را بهینه سازی کنید.

هر کیلو وات سه فاز در صورتی که به تعادل رسیده باشد، باعث بهینه سازی مجموعه می شود. در غیر این صورت ضرر های جبران ناپذیری برای شبکه به دنبال دارد. اندازه گیری آمپر در سیستم های سه فاز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ذیل به برخی از آن ها اشاره می کنیم؛

 • بررسی وضعیت بار: با بررسی و سنجش آمپر سه فاز، وضعیت بار را بررسی کنید و از شیوه توزیع آن مطمئن شوید. این امر در تعیین ظرفیت و قدرت مصرفی سیستم بسیار مفید است.
 • تشخیص مشکلات: این مولفه از انرژی مشکلات مربوط به بار، خطوط برق و تجهیزات را نمایان می کند. اگر مقدار آمپر در یکی از فاز ها بسیار بالا است، نشانه ای برای وجود مشکل در آن فاز یا بار زیاد در آن نقطه می باشد.
 • کنترل و نظارت: هر کیلو وات سه فاز در صورتی که آمپر آن مناسب باشد، قدرت بهبود وضعیت الکتریکی شبکه را دارد. اندازه گیری آمپر را به عنوان یک ابزار کنترل و نظارت بر سیستم برق در نظر بگیرید.
مقاله پیشنهادی:  تفاوت ترانس دوبل و تک

با نظارت بر مقادیر آمپر، مصرف انرژی را کنترل کنید و از بروز مشکلات جلوگیری نمایید. همچنین، با نظارت بر این پارامتر، به طور دقیق ترکیب بار ها و توازن بار تنظیم خواهد شد.

 • بهینه سازی سیستم: با بررسی آمپر خروجی سه فاز، نقاط ضعف سیستم را شناسایی می کنید. با تشخیص بار های زیاد در یکی از فاز ها با تغییر توزیع بار، بهینه سازی کارایی و کاهش هزینه های مربوط به سیستم، عملکرد شبکه بهبود می یابد.

اندازه گیری هر کیلو وات سه فاز به منظور کنترل، نظارت و بهینه سازی سیستم برق صورت می گیرد. علاوه بر آن، تغییری مثبت در شبکه ایجاد می نماید.

 

اهمیت اندازه گیری آمپر سیستم های سه فاز

هر کیلو وات در سیستم سه فاز چند آمپر است؟

هر کیلو وات سه فاز، توان مصرفی آن ماشین را تعیین می کند. محاسبه دقیق رابطه بین کیلووات و آمپر در این دستگاه به ولتاژ فاز به فاز (V) در شبکه و نوع بار (مقاومتی، خازنی، اندازه موتور) بستگی دارد. برای محاسبه دقیق آن از قانون اهم برای اندازه گیری توان و امپدانس استفاده می گردد.

اگر چگونگی تشکیل رابطه ها را در سیستم های سری سه فاز متوجه شوید، بهینه سازی کل مجموعه راحت خواهد بود. در سیستم سه فاز، رابطه بین توان (کیلووات) و جریان (آمپر) به شکل زیر است؛

 

P (کیلووات) = √3 × V (ولتاژ) × I (آمپر) × PF (ضریب توان)

در این رابطه، PF یا ضریب توان نسبت توان واقعی به توان میانگین (مثبت واقعی) است. محدوده آن بین 0 و 1 قرار دارد. هر کیلو وات سه فاز بیانگر توانایی دستگاه برای کار در شبکه انرژی می باشد.

به عنوان مثال، اگر ولتاژ فاز به فاز (V) برابر با 400 و ضریب توان (PF) برابر با .9 باشد، می توانیم با استفاده از رابطه فوق مقدار آمپر را محاسبه کنیم. اما برای محاسبه دقیق مقدار آمپر، نوع بار (مقاومتی، خازنی، اندازه موتور) را نیز باید در نظر بگیرید.

این فرمول فقط برای بار های خطی و تقریبی استفاده می شود و برای بارهای غیر خطی (مانند الکترونیکی) نیاز به روش های دقیق تری داریم.

مقاله پیشنهادی:  آموزش سیم پیچی ترانس افزاینده

در محاسبه کیلو وات سه فاز به آمپر از چه ابزار آلاتی استفاده کنیم؟

هر کیلو وات سه فاز، بیانگر قدرت الکتریکی ماشین در تبدیل توان به جریان است. برای محاسبه کیلووات سه فاز به آمپر از ابزار آلات و دستگاه های مختلفی استفاده می شود. در زیر چندین ابزار رایج برای اندازه گیری جریان در این سری از سیستم ها آورده شده است؛

 • آمپر متر (Ammeter): آمپرمتر یک دستگاه اندازه گیری است، که در جهت اندازه گیری مستقیم جریان به کار می رود. برای سنجش جریان سه فاز از آمپر متر های سه فاز کمک می گیرند. این دستگاه ها معمولاً در تابلو های برق نصب می شوند.
 • کلمپ متر (Clamp Meter): کلمپ متر یک ابزار کاربردی است که با استفاده از میدان مغناطیسی متناسب با جریان، جریان را اندازه گیری می کند. این دستگاه به صورت کلمپی بر روی سیم جریان قرار می گیرد و مقدار جریان را نشان می دهد.

این تجهیز باکیفیت معمولاً برای بررسی و ارزیابی جریان AC استفاده می شود. انواع کلمپ متر ها به صورت تک فاز یا سه فاز عمل می کنند.

 • ترمینال برق: هر کیلووات سه فاز، قابلیت خود را در بهبود شرایط الکتریکی شبکه به تصویر می کشد. در برخی از سیستم های برقی، ترمینال های برقی برای اندازه گیری جریان نصب می شوند. با استفاده از ابزار هایی مانند؛ شماره گیری یا مالتی متر، جریان را از این ترمینال ها اندازه گیری می نمایند.

با استفاده از هر یک از این ابزار ها، هر کیلو وات سه فاز به آمپر بررسی می شود. متناسب با نیاز شبکه، نوع سیستم اندازه گیری جریان را مشخص کنید.

مقاله پیشنهادی: ترانس اتوماتیک

نکات قابل توجه در ارزیابی کیلو وات سه فاز به آمپر

هر کیلو وات سه فاز به شکلی در بهبود شرایط فیزیکی سیستم های انرژی موثر هستند. هنگام ارزیابی توان و جریان مصرفی دستگاه ها باید به نکات راهنما توجه کنید. روش توزیع و میزان گردش جریان، سلامت مجموعه را تحت تأثیر قرار می دهد. در زیر به برخی از نکات قابل توجه در اندازه گیری کیلو وات به آمپر اشاره می کنیم؛

 • نوع بار: نوع بار مهم ترین عامل در ارزیابی کیلووات سه فاز به آمپر است. بار می تواند مقاومتی، خازنی یا در اندازه موتور باشد. هر نوع بار نیاز به روش های متفاوتی برای محاسبه دارد.
 • ضریب توان (Power Factor): هر کیلو وات سه فاز، شیوه مناسب ارزیابی جریان این ماشین را نشان می دهد. ضریب توان نسبت بین توان واقعی به توان میانگین (مثبت واقعی) را نشان می دهد.
مقاله پیشنهادی:  کنتاکتور چیست ؟

اگر ضریب توان کمتر از 1 باشد، بار به عنوان بار غیر خطی در نظر گرفته می شود. برای محاسبه دقیق توان، روش های متعددی وجود دارد.

 • ولتاژ: ولتاژ فاز به فاز (V) در شبکه نیز بر ارزیابی کیلووات سه فاز به آمپر تأثیرگذار است. ولتاژ باید به طور صحیح اندازه گیری شده و در محاسبه لحاظ شود.
 • تعداد فاز ها: در سیستم سه فاز، تعداد فاز ها نیز برای محاسبه کیلووات سه فاز به آمپر لازم می باشد. فرمول های محاسبه توان برای سیستم سه فاز متفاوت از سیستم تک فاز است.
 • و…

در نهایت، برای دقت بیشتر در ارزیابی هر کیلو وات سه فاز به آمپر به مهندسان برق یا تکنسین های مجرب مراجعه کنید. آنان با تکیه بر دانش و تجربه خود، میزان دقیق آن را به دست می آورند.

 

نکات قابل توجه در ارزیابی کیلو وات سه فاز به آمپر

سخن پایانی

در مقاله بالا به پرسش هر کیلو وات سه فاز چند آمپر است؟ پاسخ دادیم. در واقع این سوال، رابطه بین توان و جریان دستگاه های سه فاز را نشان می دهد. دستگاه های متعددی در اندازه گیری این مولفه به کمک شما می آیند.

اگر مقدار دقیق آن برای شما مهم است، به مجموعه فروش طاها ترانس مراجعه کنید. کارشناسان ما همگی جزو نخبگان صنعت برق و الکترونیک هستند. آنان با در نظر گرفتن ظرفیت دستگاه، میزان دقیق تبدیل کیلووات به آمپر را به دست می آورند.