هر آنچه را که باید درباره ترانسفورماتورهای هسته فریت بدانید

ترانسفورماتورهای هسته فریت

عناوین و سر فصل های این مطلب

یک ترانسفورماتور قدرت الکتریکی شامل سیم‌پیچ‌های اولیه، ثانویه و گاهی اوقات ثالث می‌شود. پیوند شار بین این سیم‌پیچ‌ها، ترانسفورماتور را هدایت می‌کند. برای پیوند موثر شار، یک مسیر مغناطیسی با مقاومت مغناطیسی کم در ترانسفورماتور ارائه شده است. این مسیر معمولاً در هسته شناخته می‌شود. به طور کلی هسته از مواد مختلفی مثل فولاد سیلیکون، فریت و غیره ساخته شده‌است. در این مقاله، ما در مورد ترانسفورماتورهای هسته فریت بحث خواهیم کرد. آن‌ها چه هستند؟ مزایای آن‌ها چیست؟

ترانسفورماتورهای هسته فریت

فریت ها ترکیبات سرامیکی غیر رسانا هستند که از نظر ماهیت فرومغناطیسی هستند. هنگامی که سیم پیچ ترانسفورماتورها از فریت ها ساخته می شوند، به آنها ترانسفورماتورهای نوع فریت گفته می شود. هسته های فریت در ترانسفورماتورها از اکسیدهای آهن ساخته شده اند و با ترکیبات روی، نیکل و منگنز ترکیب می شوند. این ترکیبات از فشار بسیار کمی برخوردار هستند و به عنوان فریت نرم شناخته می شوند.

فریت ها به دلیل خاصیت مکانیکی و الکتریکی، نسبت به سایر ترانسفورماتورهای هسته مغناطیسی دارای چندین مزیت هستند. اینها شامل مقاومت جریان بالا و نیز تلفات جریان گردابی کم در دامنه فرکانس وسیع و نفوذپذیری بالا هستند. همه این خصوصیات ترانسفورماتورهای هسته فریت را برای انواع ترانسفورماتور با فرکانس بالا، سلف های قابل تنظیم، ترانسفورماتورهای باند پهن و مدارهای با فرکانس بالا از 10 کیلوهرتز تا 50 مگاهرتز ایده آل می کند.

امروزه هسته های فریت در انواع مواد و ترکیبات هندسی در دسترس هستند.

انواع مختلف ترانسفورماتورهای هسته فریت

ترانسفورماتورهای هسته فریت اساساً به دو نوع متمایز می شوند:

  • فریت منیزیم منگنز (MnZn): فرمول شیمیایی (MnaZn (1-a) Fe2O4) است. این هسته ها از سطح اشباع بالاتر و همچنین نفوذپذیری بالاتری نسبت به NiZn برخوردار هستند. هسته‌های MnZn برای کاربردهایی با فرکانس کاری کمتر از 5MHz ایده آل هستند. امپدانس این هسته ها آنها را برای سلف های حداکثر 70 مگاهرتز ایده آل می کند.
  • فریت نیکل روی (NiZn): فرمول شیمیایی NiaZn (1-a) Fe2O4 است. این هسته ها مقاومت بالاتری نسبت به MnZn دارند و در کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرند که فرکانس ها از 2MHz تا چند صد مگاهرتز است. NiZn برای سلفهای بالای 70 مگاهرتز ایده آل محسوب میشود. این هسته ها حساس به دما هستند و دمای کوری کم (زیر 500 درجه سانتیگراد) دارند.

مواد فریت خواص مغناطیسی خود را در دمای کوری (نقطه کوری دمایی که در بالاتر از آن ماده ی فرو مغناطیسی، حالت مغناطیسی خود را از دست می دهد) معینی از دست می دهند. از این رو باید ضمن انتخاب هسته های فریت برای ترانسفورماتور خود، این واقعیت را در نظر گرفت.

آیا هسته‌های فریت در اشکال مختلف موجودند ؟

بله، در دسترس هستند. ترانسفورماتورهای هسته فریت به شکل‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

  • هسته های EI: این هسته ها دارای سیم پیچ ساده ای هستند و مونتاژ آن آسان است. در هسته های EI از سلف های قدرت و مخابراتی و در ترانسفورماتورهای باند پهن، مبدل و اینورتر استفاده می شوند.
  • هسته های ETD: این هسته ها دارای یک سمت مرکزی با حداقل مقاومت در برابر سیم پیچ هستند. ابعاد این هسته های ETD می تواند برای راندمان ترانسفورماتور قدرت بهینه شود. این هسته ها برای ترانسفورماتورهای قدرت و همچنین سلف ها ایده آل هستند.
  • هسته های EFD: هسته های EFD دارای بخش های مقطعی هستند که آنها را برای ترانسفورماتورهای جمع و جور و همچنین کاربردهای مختلف سلف و ترانسفورماتور ایده آل می کند.
  • هسته های EER: هسته ها دارای یک مرکز گرد هستند که در مقایسه با پست مرکز مربع، طول مسیر سیم پیچ را کوتاه تر می کند.

اگر می خواهید ترانسفورماتورهای هسته فریت خود را از یک منبع قابل اعتماد تهیه کنید، همیشه می توانید ترانس طاها را در نظر بگیرید. شرکت، ترانسفورماتورهای هسته‌ فریت را در مشخصات مختلفی برای برآورده کردن نیازمندی‌های کاربردی شما فراهم می‌کند.

مقالات پیشنهادی

ترانس تک فاز

ترانس سه فاز

ترانس هرمتیک

ترانس هرمتیک

ترانس هرمتیک مبحث امروز ما در این مقاله است که قصد داریم با در اختیار گذاشتن اطلاعات مفیدی که در دست داریم دانش شما خوبان

ادامه مطلب »
هسته ترانسفورماتور

هسته ترانسفورماتور

هسته ترانسفورماتور از ورق‌های نازک که لمینیت نامیده می‌شود ساخته شده است. انواع هسته های ترانسفورماتور وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های مخصوصی دارند. با

ادامه مطلب »