درک اصول ترانسفورماتورهای حالت سوئیچ

ترانسفورماتورهای حالت سوئیچ

عناوین و سر فصل های این مطلب

ترانسفورماتورهای حالت سوئیچ منبع مؤثری برای تأمین برق سیستم های الکترونیکی هستند. به استثنای کاربرد هایی که در آن مقدار مشخصی از توان لازم است، از این ترانس ها برای تأمین برق سیستمهای الکترونیکی عمومی تجاری و صنعتی مانند دستگاههای پزشکی، دستگاههای ارتباطی، منابع تغذیه تجاری استفاده می شود.

درک منبع تغذیه حالت سوئیچ

درک اهمیت ترانسفورماتورهای حالت سوئیچ آسانتر میشود وقتی ابتدا اصطلاح منبع تغذیه سوئیچینگ یا حالت سوئیچ را درک میکنید. این اصطلاح برای هر منبع تغذیه خارجی یا منبع تغذیه محصولی که به شبکه متصل است، استفاده می شود. به بیان ساده، عبارت است از هر موردی که به عنوان یک منبع تغذیه کامل عمل می‌کند.

مبانی ترانسفورماتور حالت سوئیچ

در ترانسفورماتورهای حالت سوئیچبه تبدیل برق اصلی AC به ولتاژ خروجی DC اطلاق می شود. ترانسفورماتور حالت سوییچ این تبدیل را به طور موثر انجام می‌دهد و توان موثر را از برق اصلی تا بار نهایی تامین می‌کند.

با روشن شدن برق، جریان اصلی AC از طریق یک خازن فیلتر می شود، که ولتاژ AC را به ولتاژ DC تنظیم نشده تبدیل می کند. ترانسفورماتور از یک تنظیم کننده رگولاتور برای تبدیل ولتاژ تنظیم نشده DC به ولتاژ خروجی تنظیم شده DC استفاده می کند. رگولاتور مدار الکترونیکی است که اجزای سوئیچینگ را در ترانسفورماتور تنظیم می کند.

مزایای ترانسفورماتور حالت سوئیچ

مزایای ترانسفورماتورهای حالت سوئیچ در کاربردها عبارتند از:

  • استفاده موثر از برق: عملکرد سوئیچینگ رگولاتور به این معنی است که رگولاتور روشن یا خاموش است. با توجه به این واقعیت، حداقل اتلاف انرژی وجود دارد که منجر به استفاده کارآمد از برق می‌شود.
  • وزن سبک و جمع و جور: فرکانسهای عملیاتی بالا و مصرف انرژی کارآمد، نیاز به ترانسفورماتورهای فرکانس خطی سنگین را از بین می برد. این امر باعث ایجاد ترانسفورماتورهای کم وزن و سبک می شود.
  • انعطاف‌پذیری در شرایط تبدیل برق: ترانسفورماتورهای حالت سوئیچ می توانند برای ایجاد تبدیل های زیاد در برنامه های افزایش ولتاژ و همچنین برنامه های کاهش ولتاژ استفاده شوند.
مقاله پیشنهادی:  نگاهی به برخی ترانسفورماتورهای تولید شده در ترانس طاها

دانستن عملکردهای اصلی ترانسفورماتور حالت سوئیچ کمک می کند تا استفاده از آن در یک برنامه آسان شود.

مقالات پیشنهادی

ترانس ایزوله

ترانس قدرت