انواع ترانسفورماتورهای الکتریکی

ترانسفورماتورهای الکتریکی

عناوین و سر فصل های این مطلب

از ترانسفورماتورها برای تغییر ولتاژ یک مدار متناوب استفاده می‌شود. آن‌ها این کار را با اتصال دو مدار در یک هسته مغناطیسی انجام می‌دهند. نسبت تعداد دور سیم پیچ های دو مدار در اطراف هسته تعیین می کند که چگونه ولتاژ از مدار ورودی به مدار خروجی تغییر می کند. استفاده از ترانسفورماتور را می توان در دو دسته گسترده قرار داد: منبع تغذیه و تطبیق سیگنال.در ادامه به بررسی ترانسفورماتورهای الکتریکی و انواع آن می پردازیم.

ترانسفورماتور افزاینده

ترانسفورماتور افزاینده تعداد بیشتری سیم پیچ در سمت ثانویه و خروجی خود دارد. بنابراین در حین کاهش جریان، ولتاژ افزایش می‌یابد. یک نمونه صفحه لامپ اشعه کاتدی به هزاران ولت نیاز دارد، اگر چه از یک پریز ۱۱۰ V استفاده می‌کند. به همین ترتیب، ممکن است نیاز به راه اندازی یک دستگاه اروپایی (۲۲۰ V) از خروجی آمریکا داشته باشید (۱۱۰ V).

ترانسفورماتور کاهنده

ترانسفورماتور کاهنده نسبت سیم پیچ را برعکس می کند. ممکن است یک رادیو با باتری ولتاژ 12 ولت کار کند، اما می تواند از طریق آداپتور با ترانسفورماتور کاهنده در 110 ولت نیز کار کند.

ترانسفورماتور ایزوله

ترانسفورماتورهای ایزوله لزوما باعث افزایش یا کاهش ولتاژ نمی شوند. ترانسفورماتورهای ایزوله شده می توانند تعدادی از اهداف را ارائه دهند. آن‌ها یک مدار را به شکل اولیه و ثانویه جدا میکنند، شکافی که اجازه پخش مستقیم و جریان مستقیم را نمی‌دهد. آنها از ایجاد ظرفیت الکتریکی و همچنین از اتصال زمین ناخواسته بین اولیه و ثانویه جلوگیری می کنند.

اتوترانس (ترانسفورماتور خودکار متغیر)

یک اتوترانس متغیر می تواند ولتاژ مدار ثانویه (خروجی) را تغییر دهد. به دلیل مجاورت سیم پیچ های اولیه و ثانویه، از این ترانسفورماتورها معمولاً با ولتاژ کم استفاده می شود، تا از جرقه جلوگیری شود.ترانسفورماتورهای الکتریکی می توانند کاربردهای بسیاری در صنایع ایفا کنند.

ترانسفورماتور جریان

ترانسفورماتور جریان اجازه می دهد تا از آمپرمتر بدون نیاز به قرار دادن آن به صورت مستقیم در مدار استفاده کنید. این برای خطوط برق بزرگ مفید است. هسته حلقه ای شکل ترانسفورماتور در اطراف خط بزرگ تعبیه شده است، که در واقع مدار اولیه یک سیم پیچ است. سیم پیچ ثانویه مانند یک ترانسفورماتور معمولی است. مدار ثانویه شامل آمپر است. جریان اصلی را می توان از جریان ثانویه محاسبه کرد.

تطبیق سیگنال

ترانسفورماتورهای سیگنال فرکانس را از یک مدار به مدار دیگر منتقل می کنند. اتلاف انرژی یک نگرانی عمده است چرا که تجهیزات الکترونیکی و ارتباطاتی از سطوح پایین برق استفاده می‌کنند. همچنین، باید سیگنال دقیق نگه داشته شود. حداکثر انتقال توان هنگامی حاصل می شود که امپدانسهای دو مدار با هم تشدید شوند. بنابراین ترانسفورماتورهای سیگنال برای دستیابی به حداکثر تطبیق امپدانس، بر اساس امپدانس سایر اجزای موجود در دو مدار، انتخاب یا تنظیم می شوند.

مقالات پیشنهادی

ترانس قدرت

ترانس ایزوله

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

زمانی که جهان پا به عرصه اسرارآمیز مخابرات نمود ، یکسری کالاها و محصولات جدید تولید و به بازار عرضه شده اند . از قرن

ادامه مطلب »
کانکتور MCX

کانکتور MCX

کانکتورها تجهیزات جالبی هستند ، برای برقراری اتصال میان کابل های کواکسیال به مدار های متعدد از این محصولات استفاده خواهد شد . یکی از

ادامه مطلب »