چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC با DC وجود دارد؟

چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC با DC وجود دارد؟

عناوین و سر فصل های این مطلب

همانطور که می دانید اکثر سیستم های الکترونیکی از جریان برق استفاده می کنند و این جریان برق دو نوع است جریان AC  و دیگری DC که هر کدام بر اساس قدرت و حرکت الکترون ها ویژگی ها و کاربردهای بسیاری دارند و به همین منظور ما در این مقاله به بررسی چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC  با DC وجود دارد می پردازیم.

منبع تغذیه چیست؟

قبل از اینکه بخ بررسی چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC  با DC وجود دارد باید راجب منبع تغذیه صحبت کرد  که منبع تغذیه یا پاور ساپلای Power Supply   یک دستگاه الکتریکی است که تامین توان الکتریکی را دارد و همیشه دستگاهی جداگانه نیست بلکه بخشی از یک دستگاه هم می تواند باشد مانند کامپیوتر ، تلویزیون ، لپ تاب دارای منبع تغذیه هستند که تامین ولتاژ و جریان متناوب برای آن دستگاه را ایجاد می کنند.

تفاوت برق AC  با DC

در مورد موضوع چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC  با DC وجود دارد می توان گفت که جریان الکتریسته از حرکت الکترون ها از طریق یک اتم به اتم دیگر ایجاد می شود ولی تفاوت بین  AC  و DC  در جهت جریان الکتریسته می باشد . اگر جهت جریان الکتریکی در مدار از طرف قطب مثبت به منفی باشد این جریان الکتریکی را جریان مستقیم یا Direct Current  می گویند و با علامت AC نشان می دهند.
ولی اگر جریان متناوب باشد Alternative Current  باشد یعنی حرکت الکترون ها به شکل یک خط صاف نمی باشد و با علامت اختصاری AC  نمایش داده می شود . در جریان DC  الکترون ها در یک جهت یا به طرف جلو حرکت می کنند ولی در جریان AC  الکترون ها در مسیرهای گوناگون و مختلف حرکت و گاهی اوقات به سمت جلو و گاهی به سمت عقب می روند . این نوع جریان متناوب برای انتقال برق به فاصله های دور بسیار کاربرد دارد.

 

تفاوت برق AC و DC در سایت byjus در DC، الکترون‌ها به‌طور پیوسته در یک جهت جریان می‌یابند، در حالی که الکترون‌ها جهت سوئیچینگ را ادامه می‌دهند و در AC به جلو و سپس به عقب می‌روند.

تفاوت برق AC  با DC

علامت برق AC و DC به چه معناست و علت نامگذاری آن ها چیست؟

در این بخش از مقاله چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ به شرح علت نامگذاری این دو جریان می پردازیم. علامت AC و DC در واقع اختصاری از عبارات Alternating Current و Direct Current است. این عبارات به معنای جریان متناوب و جریان مستقیم هستند. در زیر در مورد علت نامگذاری آن ها صحبت می کنیم؛

1.     AD (جریان متناوب):

AD یا جریان متناوب به نوعی جریان الکتریکی اشاره دارد، که جهت و مقدار آن به فواصل زمانی تغییر می کند. با دوران ژنراتور ها، جریان AC تولید می شود. این نوع جریانات برای انتقال برق در مسافت های طولانی و مناسب است.

– علت نامگذاری AC به دلیل این است، که جهت جریان به طور دوره ای تغییر می کند. (از مثبت به منفی و بالعکس) بنابراین به عنوان Alternating Current (جریان متناوب) شناخته می شوند.

2.     DC (جریان مستقیم):

مقاله چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ اطلاعات جالبی درباره این دو نوع جریان به نمایش می گذارد. در مدار های DC یا جریان مستقیم جهت و مقدار آن ثابت است و تغییر نمی کند.

مقاله پیشنهادی:  ترانس برق برای ماینر

باتری ها و خروجی منابع تغذیه DC جریان مستقیم تولید می نمایند. این تکنولوژی برای برخی از دستگاه ها و سیستم ها که نیاز به جریان ثابت دارند، مناسب خواهد بود.

علت نامگذاری DC به دلیل این است، که جهت جریان به طور ثابت و بدون تغییر می باشد. در صنعت از آن ها به نام Direct Current (جریان مستقیم) یاد می شود.

مقاله چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ جالب است. علامت AC و DC به ترتیب به جریان های متناوب و مستقیم اشاره دارند. نامگذاری آن ها بر اساس خصوصیت تغییر جهت جریان یا ثبات آن در طول زمان صورت گرفته است.

مقایسه تفاوت برق AC با DC

در مورد اینکه چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC  با DC وجود دارد می توان گفت که جریان مستقیم DC تا فاصله های دور حرکت نمی کند ولی جریان متناوب AC برای فاصله های طولانی مناسب است و در DCمغناطیس ثابت و در امتداد سیم است ولی در AC  مانند آهن ربای دوار در امتداد هم می باشد. فرکانس جریان DC  صفر است ولی فرکانس جریان AC از ۵۰ هرتز یا ۶۰ هرتز متغیر می باشد. همچنین جهت جریان DC در یک جهت در مدار است ولی در جریان متناوبAC  در طول حرکت تغییر می کند و جریان DC  قدرتی و جریان ACمتغیر است . منبع تغذیه DC  سلول و باتری است ولی درAC ژنراتور و برق می باشد.

چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC با DC وجود دارد؟

چگونه بفهمیم منبع تغذیه AC است یا DC

یکی از راه های تشخیص AC   و DC  بررسی دستگاه خود می باشد و اغلب دستگاه ها اطلاعات و مشخصات لازم منبع تغذیه را پشت دستگاه حک می کنند . اگر ورودی AC باشد منبع تغذیه AC-DC است و اگر ورودی و خروجی هر دو DC  باشد مدل DC -DC  را دارید . اگر از منبع تغذیه خود مطمئن نیستید می توانید با کارشناسان متخصص در این زمینه مشاوره کنید و راهنمایی بگیرید ‌. در بعضی مواقع منبع تغذیه برای محافظت از دستگاه های الکتریکی برای جلوگیری از آسیب ها و خطرات استفاده می شود تا ولتاژ و جریان مناسب را وارد دستگاه های شما کند.

چگونگی تشخیص برق ac از dc

مقاله چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ شیوه تشخیص این محصول از یکدیگر بازگو می کند. تشخیص برق AC (جریان متناوب) از DC (جریان مستقیم) به روش های مختلفی انجام شود. در زیر به برخی از روش های معمول آن اشاره می نماییم؛

·        استفاده از مولتی متر (Multimeter):

یکی از روش های ساده برای تشخیص برق AC یا DC استفاده از مولتی متر است. با تنظیم مولتی متر روی حالت جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC)، میتوانید نوع جریان را تشخیص دهید. هنگامی که مولتی متر روی AC تنظیم شده باشد، با گردش جریان، مقدار آن نمایش داده می شود.

·        استفاده از لامپ LED:

مقاله چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ راهکار هایی برای تشخیص برق متناوب از مستقیم ارائه می دهد. لامپ LED معمولاً برای نشان دادن برق AC استفاده می شود. این سری محصولات به خوبی به جریان متناوب واکنش نشان میدهند. اگر لامپ LED روشن شد، این نشان دهنده برق AC است.

مقاله پیشنهادی:  کلید حرارتی چیست و طرز کار کلیدی حرارتی چگونه است؟

·        استفاده از اسیلوسکوپ (Oscilloscope):

اسیلوسکوپ یک دستگاه اندازه گیری الکترونیکی می باشد، که شکل موج جریان را نمایش دهد. با استفاده از آن می توانید تشخیص دهید، که آیا جریان متناوب یا مستقیم است.

·        استفاده از سنسور تشخیص AC:

برخی از سنسور ها و دستگاه ها دارای قابلیت تشخیص جریان AC و DC هستند. با بهره وری از این محصول به سادگی نوع جریانموجود در مدار را تشخیص دهید.

مبحث چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ این دو تکنولوژی به بهترین شکل ممکن به شما معرفی می نماید. موارد بالا تنها چند روش معمول برای تشخیص برق AC از DC هستند. در هر صورت، برای اطمینان و تشخیص صحیح نیاز به استفاده از تجهیزات الکتریکی مناسب و دقیق دارید.

مزایای AC  و  DC چیست ؟

در مورد چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC  با DC وجود دارد باید گفت که جریان AC  می تواند به آسانی فاصله های طولانی را طی کند و با استفاده از ترانسفورماتور کاهش یا افزایش ولتاژ را انجام می دهد ولی در جریان DC جریان به صورت متناوب در یک جهت با ولتاژ ثابت می باشد و این جریان DC  با اکثر دستگاه های الکترونیکی بسیار سازگاری دارد . از مهمترین کاربرد جریان برق DC  در فرایند الکترولیزها می باشد که برای تجزیه مواد و برای استفاده از عنصرهای مهم استفاده می شود و بیشتر موتورهای الکتریکی از برق DC استفاده می کنند و جالب است که بدانید که جریان DC  توسط اینورتر یا مبدل مدار الکترونیکی از DC به AC تبدیل می شود.

چگونگی تشخیص برق ac از dc

برق ac چیست و ویژگی های بارز آن

پرسش چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ در انتخاب نوع جریان شبکه به شما کمک می کند. برق AC یا جریان متناوب (Alternating Current) یکی از انواع اصلی جریان الکتریکی است، که در سیستمهای برقی نقش دارد.

در این نوع جریانات، جهت و مقدار جریان به فواصل زمانی تغییر می کند. به این معنا که مقدار جریان از مثبت به منفی و بالعکس تغییر می نماید. جریانات متناوب برای انتقال برق برای مسافت های طولانی و استفاده در بسیاری از دستگاه ها و سیستم های الکتریکی گزینه مناسبی است. از جمله ویژگی های آن عبارتند از؛

۱. مناسب برای انتقال برق

۲. کاربرد گسترده در صنایع و خانه ها

۳. قابلیت تنظیم ولتاژ

۴. استفاده در دستگاه های الکتریکی مختلف

۵. تولید از ژنراتور ها

محتوا برق DC چیست و ویژگی های آن

در این بخش از مقاله چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ به معرفی این دو فناوری می پردازیم. برق DC یا جریان مستقیم به نوعی جریان الکتریکی اشاره دارد، که جهت و مقدار آن ثابت و غیر قابل تغییر است.

در این نوع جریانات، الکترون ها در یک جهت مشخص حرکت می کنند و به طور مداوم از نقطه شروع به نقطه پایان حرکت دارند. برق DC به طور گسترده در بسیاری از دستگاه ها و سیستم های الکتریکی استفاده می شود. از ویژگی های بارز ان عبارتند از؛

مقاله پیشنهادی:  ترانس مهتابی چیست و عملکرد آن چگونه می باشد؟

۱. ثابت بودن جهت جریان

۲. ثابت بودن ولتاژ

۳. استفاده در دستگاه های الکتریکی خاص

۴. استفاده در سیستمهای الکترونیکی

۵. کاربردهای گسترده

مبحث چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC و DC وجود دارد؟ پاسخگوی سوالات شما است. با توجه به ویژگیهای بالا، برق DC یکی از انواع مهم جریان الکتریکی است، که در بسیاری از بخش های صنعتی و تکنولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

محتوا برق DC چیست و ویژگی های آن

سخن پایانی

در باره چه تفاوتی بین منبع تغذیه AC  با DC وجود دارد صحبت کردیم که جریان متناوب و جریان مستقیم هر دو جریان الکتریسته هستند و با هم متفاوت می باشند و این دو جریان برای دستگاه های الکتریکی در صنعت برق بسیار کاربرد دارند و تفاوت های بسیاری هم دارند . پریزهای که در منازل و ساختمان ها مشاهده می شود تغذیه AC  و باتری ها منبع تغذیه DCدارند و ما نمی توانیم منبع تغذیه DCرا به پریز AC وصل کنیم. معمولا جریان متناوب برای مصارف خانگی ، صنعتی و تجاری کاربرد دارد.

10 تا سوال و جواب درباره برق AC و DC

 

برق AC و DC چیست؟

برق AC (جریان متناوب) جریانی است، که جهت و مقدار آن به فواصل زمانی تغییر می کند. در حالی که برق DC (جریان مستقیم) جریانی است، جهت و مقدار آن ثابت می باشد.

ویژگی مهم برق AC چیست؟

یکی از ویژگی های مهم برق AC، قابلیت تغییر جهت جریان به فواصل زمانی مشخص است.

ویژگی مهم برق DC چیست؟

ویژگی مهم برق DC، ثابت بودن جهت جریان و ولتاژ است.

کدام نوع برق برای انتقال برق برای مسافت های طولانی مناسب تر است؟

برق AC به دلیل قابلیت تغییر ولتاژ برای انتقال برق برای مسافت های طولانی مناسب تر هستند.

برق DC در کدام صنایع معمولاً استفاده می شود؟

این سری نوآوری ها در صنایع الکترونیکی، خودرو سازی و… مورد بهره برداری قرار می گیرد.

برق AC چه قابلیتی دارد که برق DC ندارد؟

برق AC قابلیت تغییر ولتاژ و جهت جریان را دارد، که برق DC از آن بی بهره است.

برق DC برای تغذیه کدام دستگاه های الکتریکی مناسب است؟

این جریان برای تغذیه دستگاه های الکترونیکی مانند؛ کامپیوتر، تلفن همراه و دیگر دستگاه های مشابه مناسب هستند.

چه تفاوت هایی بین برق AC و DC وجود دارد؟

یکی از تفاوت های اصلی بین برق AC و DC، در تغییر جهت جریان و ولتاژ آن ها است.

برق AC و DC هر کدام چه کاربرد هایی دارند؟

برق AC برای انتقال برق، استفاده در صنایع و تأمین نیاز های روزمره و برق DC برای تغذیه دستگاه های الکترونیکی و مصارف خاص استفاده می شود.

چگونه می توان برق AC به برق DC تبدیل کرد؟

از دستگاه های تبدیل برق مانند؛ ریکتی فایر ها و منبع تغذیه های سوئیچینگ برای تبدیل برق AC به برق DC استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس تک فاز

ترانس سه فاز