نحوه انتخاب سلف برای کاربردها

انتخاب سلف

عناوین و سر فصل های این مطلب

سلف ها اجزای الکتریکی هستند که برای مقابله با جریان های عبوری از آنها طراحی شده اند. آنها عمدتا برای پردازش سیگنال و مدارهای آنالوگ استفاده می شوند. در دستگاه های منبع تغذیه (Switch Mode (SMPS از آنها به عنوان اجزای ذخیره انرژی استفاده می شود.انتخاب سلف یکی از موضوعات مهم می باشد که در ادامه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع سلف در بازار وجود دارد. از نظر هزینه، اندازه و عملکرد همیشه تفاوت وجود خواهد داشت. انتخاب نوع مناسب، تفاوت زیادی در برنامه شما ایجاد خواهد کرد. در اینجا، ما چند نکته را برای انتخاب سلف ها ارائه می دهیم.

عواملی که باید در انتخاب سلف در نظر گرفت

نکات مشخصی وجود دارد که هنگام بررسی سلف ها باید مورد توجه قرار گیرد.

  • کاربرد: دو جنبه اصلی وجود دارد که یک مهندس در یک سلف به آن نگاه می کند. آیا نیازهای مدار را برآورده می کند ؟ یا اینکه آیاسلف عملکرد خود را بهبود می بخشد ؟ به طور کلی، سلفها برای مدارهای قدرت، یا برای جلوگیری از تداخل فرکانس رادیویی (RF) استفاده میشوند. درک نیازهای کاربردی به یک مهندس برای انتخاب نوع مناسب سلف ها کمک می‌کند.
  • کاربردهای RF: اگر یک سلف را برای کاربردهای RF انتخاب می کنید، دو جنبه وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اول کیفیت یا فاکتور Q است. این به مقدار مقاومت اشاره می‌کند. مقدار Q بالا همیشه ترجیح داده می شود. دومین جنبه، فرکانس تشدید است. این فرکانس زمانی است که مولفه در عمل مانند یک سلف عمل می‌کند. حداقل مقدار فرکانس تشدید همیشه انتخاب می‌شود.
  • کاربردهای قدرت: اگر برنامه شما دارای مدارهای قدرت است، باید دو نوع جریان در نظر گرفته شود. جریان های بیشینه و افزایشی. جریان افزایشی به سطح فعلی اشاره دارد که در آن القاء (اندوکتانس) کاهش می یابد. حداکثر جریان زمانی است که سطح فعلی سلف از دمای دستگاه تجاوز کند.
مقاله پیشنهادی:  هدف از کویل های RF

دیگر عوامل مهم در انتخاب سلف ها

  • اندازه: اندازه سلف نیز باعث تغییر در کاربرد می شود. ازسلف های بزرگ برای کاربردهای مدار قدرت استفاده می شود. آنها در هماهنگی با فیلترهای خازن استفاده می شوند. سلفهای هسته فریت با اندازه کوچک برای کاربردهای RF استفاده می شوند، زیرا میزان مصرف انرژی کمتر خواهد بود.
  • تلورانس: یک مهندس می تواند با در نظر گرفتن درصد تلورانس، متوجه شود که آیا مقدار القایی یک دستگاه با دیتاشیت متفاوت است. برای مثال، یک دستگاه با 10 درصد تلورانس، 0.9mh را تامین خواهد کرد، نه 10mh.
  • محافظ:سلفها باید اجزای حفاظتی را تشکیل دهند. این می‌تواند اتصالات مغناطیسی بین اجزا را کاهش دهد. این یک راه‌حل موثر، به خصوص در کاربردهای دارای محدود فضا است.

این عوامل مختلف می توانند به شما در انتخاب سلف مناسب کمک کنند. همیشه دیتاشیت های ارائه شده توسط کارخانه سازنده را بررسی کنید.

مقالات پیشنهادی

ترانس تک فاز

ترانس 3 فاز