چگونه می توان ترانسفورماتور کاهنده یا ترانسفورماتور افزاینده را بررسی کرد ؟

بررسی ترانسفورماتور کاهنده

عناوین و سر فصل های این مطلب

هنگامی که نوبت به کارایی ترانسفورماتور کاهنده می رسد، مشتریان باید جنبه هایی از جمله کاهش حرارت و حفظ راندمان ترانسفورماتور را در نظر بگیرند. بعضی مواقع، ترانسفورماتور تا حد کارایی مورد انتظار کار نمی کند. تماس با تکنسین برای بررسی ساده ترانسفورماتور می تواند وقت گیر باشد. از این رو، اگر بتوانید خود ترانسفورماتور را بررسی کنید، ایده بهتری خواهد بود.در ادامه به بررسی ترانسفورماتور کاهنده

بررسی کلی ترانسفورماتور کاهنده

با دنبال کردن مراحل زیر می توانید ترانسفورماتور را برای هرگونه مشکل بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که برق بطور کامل قطع شده است و ترانسفورماتور برقدار نباشد.

  1. جدا کردن سیم ها: سیم ها را از ترمینال های ترانسفورماتور جدا کنید. در بیشتر مواقع ممکن است سیمها هیچگونه علامتی نداشته باشند که نشان دهند کدام ترمینال ها باید به آنها وصل شوند. در اینجا می توانید از نشانه گذاری برای شناسایی سیمها استفاده کنید.
  2. مولتی متر را تنظیم کنید: مولتی متر دو سیم پراب دارد که به طور معمول یکی قرمز و دیگری سیاه است. دستگاه را روشن کرده و سیم قرمز را در دهانه “اهم” روی مولتی متر قرار دهید. مولتی متر را تغییر دهید تا مقاومت را بخوانید (در اهم). سیم سیاه را به بدنه فلزی ترانسفورماتور لمس کنید.
  3. ترمینال ها را آزمایش کنید: ترمینال های ترانسفورماتور را به ترتیب بررسی کنید. (بعنوان مثال ترمینال های H1 و H2 ورودی و X1 و X2 خروجی هستند) برای هر ترمینال مولتی متر باید مقدار اهم بی نهایت بخواند. اهم متر صفحه نمایش خالی یا کلمه “باز” را نمایش می دهد. هرگونه مقاومت به معنای وجود یک مسیر رسانا از سیم پیچ تا بدنه ترانسفورماتور است. این یک مشکل داخلی در مورد سیم پیچ ها است و به طور معمول بدان معنی است که ترانسفورماتور عملکردی نخواهد داشت.در ادامه به بررسی ترانسفورماتور کاهنده را خواهیم پرداخت.

بررسی اتصالات در ترانس کاهنده

  1. اتصال سیم پیچ ها را بررسی کنید: سیم سیاه را به ترمینال H1 و سیم قرمز را به ترمینال H2 بزنید. دستگاه باید مقاومتی در محدوده اهم قرائت کند. همین تست را روی ترمینال های X1 و X2 هم انجام دهید. اگر هرکدام از ترمینال ها اهم های نامحدود یا باز را نشان دهند، سیم ها خراب یا کنده شده اند. این مشکل باعث میشود ترانسفورماتور عملکرد صحیح نداشته باشد.
  2. قسمت ایزولاسیون را آزمایش کنید: سیم قرمز را به ترمینال H1 و سیم سیاه را به ترمینال X1 لمس کنید. مولتی متر باید اهم بی نهایت بخواند. همین تست را روی پایه های H2 و X2 انجام دهید. در صورت خواندن هرگونه مقاومت، ایزولاسیون ترانسفورماتور به خطر افتاده است و این به طور معمول به این معنی است که اولیه و ثانویه با هم اتصال پیدا کرده اند.

این پنج مرحله ساده می تواند به شما در درک وضعیت ترانسفورماتور افزاینده یا کاهنده کمک کند.

مقالات پیشنهادی

ترانس 3 فاز

ترانس ایزوله

ترانس هرمتیک

ترانس هرمتیک

ترانس هرمتیک مبحث امروز ما در این مقاله است که قصد داریم با در اختیار گذاشتن اطلاعات مفیدی که در دست داریم دانش شما خوبان

ادامه مطلب »
هسته ترانسفورماتور

هسته ترانسفورماتور

هسته ترانسفورماتور از ورق‌های نازک که لمینیت نامیده می‌شود ساخته شده است. انواع هسته های ترانسفورماتور وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های مخصوصی دارند. با

ادامه مطلب »